Path of Exile
#1
Ostatnio mnie strasznie wciągnęło PoE. Jest to ARPG, gra diablopodobna. Zawsze byłem fanem Diablo i długo się przed tą grą broniłem. Myślałem, że to takie D3 dla hipsterów Wink. Okazało się, że to świetna gierka i do tego darmowa. Są mikropłatności, jednak jedyne co można tam kupić to itemy zmieniające wygląd, zwierzaki i powiększenie skrzynki na itemy (która i tak jest ogromna i nie trzeba jej powiększać). Nie ma tam nawet boosterów do xp.

Jeżeli ktoś lubił grać w Diablo 2, to poczuje się jak w domu. Wiele rozwiązań jest zapożyczonych i rozwiniętych. Gra dzieli się na kilka aktów, robimy questy, farmimy loot. Ogromną ilość sprzętu. Do tego endgame jest bardzo rozwinięty, nie farmimy w jednym miejscu, jednego bosa ale jest ogromna ilość map, na które się możemy wybrać.

Rozwój postaci też jest ciekawy. Jest 7 klas, każda (oprócz Scion) ma 3 podklasy. Jednak nie ograniczają nas one w niczym. Drzewko rozwoju to ogromna plansza na której znajduje się bodajże 150 pasywnych umiejętności do wyboru, rozwijających nasze statystyki ofensywne i defensywne, a to jak rozwiniemy swoją postać zależy już tylko od nas. Jeżeli ktoś grał w Final Fantasy X, to będzie wiedział o czym mówię. Jak ktoś chce, to może zrobić czarodziejkę noszącą miecz i tarcze, używającą mieszanych skili. Apropo skili - one także nie są przypisane do klas postaci. Nasze przedmioty posiadają gniazda, od 1 do 6, w które wsadzamy klejnoty odpowiedzialne za poszczególne umiejętności. Można je także łączyć w różne kombinacje z umiejętnościami wspierającymi. Przykładowo chcemy używać Fireballa ale jeden pocisk do za mało, dokładamy więc support odpowiadający za zwiększenia ilości pocisków, do tego np. zwiększamy criticala, dokładamy większy zasięg, może szybsze castowanie itp. itd. Wygląda to podobnie jak system z Final Fantasy VII. Daje nam to wszystko ogromne możliwości w personalizowaniu postaci i fora internetowe aż roją się od buildów, które wymiatają, a każdy opiera się na innych umiejętnościach i przedmiotach.

W Diablo 3 brakuje mi handlu, tutaj mam go aż nadto. W grze nie ma waluty, a handel jest wymienny. Sprzedając przedmioty do NPC dostajemy w zamian orby lub części orbów, które służą do zmieniania statystyk itemów oraz dzięki nim kupujemy sprzęt od innych graczy. Wszystko ma więc mniejszą lub większą wartość.

Mógłbym tak jeszcze pisać i pisać ale to nie jest poradnik. Jeżeli ktoś grał w Diablo 2 lub 3, to powinien spróbować także i PoE. Ja się przełamałem po tym jak Blizzard od wielu, wielu miesięcy nie wprowadza nic nowego do swojej gry, wszystkie buildy postaci są takie same i zawsze granie mi się nudzi po 2-3 tygodniach. Twórcy PoE co kilka miesięcy wprowadzają nowe mechaniki do gry i non stop się tam coś dzieje. Jeżeli ktoś chciałby pograć to zapraszam. Sam niedawno zacząłem ale chętnie pomogę w ogarnięciu informacji na początku, bo ich ogrom może przytłoczyć.
Odpowiedz
#2
Fajna gra, polecam.
[Obrazek: Pic0g16.jpg]
Odpowiedz
#3
A mi akurat nie weszła, mimo 2 podejść. Jakoś nie moja bajka, mimo że serię Diablo lubię (chociaż jakimś mega fanem nie jestem).
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#4
(22.03.2017, 18:18 UTC)Mathias Shallowgrave napisał(a): A mi akurat nie weszła, mimo 2 podejść. Jakoś nie moja bajka, mimo że serię Diablo lubię (chociaż jakimś mega fanem nie jestem).

Ufff a już myślałem, że to ze mną jest coś nie tak. Niedawno kolejny raz próbowałem zapodać tego darmowego odstresowywacza. Coś mi nie gra. Postać bohatera jakaś taka duża, proporcje gdzieś uciekają, nie czuć jakiegoś wyzwania, chociaż zalewają nas fale wrogów, nie czuje się satysfakcji z ich ubijania. Zawsze jak pogram chwilę to zaczynam oglądać gameplaye Diablo 3 i się zastanawiam nad jej kupnem...

Ale pewnie muszę dać jej jeszcze kilka razy szansę. Albo przejść gdzieś dalej, głębiej w końcu. Tylu recenzentów i graczy nie może się mylić. To pewnie nasza "niezgodność charakterów".

Gra jest za darmo, podobno bardzo za darmo (mikrotransakcje tylko kosmetyczne), na pewno warto sprawdzić.
Odpowiedz
#5
Trzeba trochę pograć, żeby się w to wkręcić. W Diablo 3 nie masz wyzwań w endgame, wszystko ma po prostu więcej życia i dłużej zabijasz, walczysz z czasem w greater riftach. Ta prostota rozgrywki też jest przyjemna ale z każdym nowym sezonem gram w to coraz krócej, bo mnie po prostu nudzi. Po znalezieniu odpowiednich itemów nie ma już co robić, pozostaje tylko wbijanie parogonów. W PoE bossowie mogą Cię zabić na jednego hita jeśli nie będziesz uważać. Są 3 poziomy trudności, normal, cruel i merciless, tak jak to było w Diablo 2. Normal to brak wyzwań, w połowie Cruela zaczynają się schody. Trzeba zwracać uwagę na statystyki itemów, resisty, drzewko pasywów itd. Za to nagrodą jest coraz lepszy loot, a to przecież o niego chodzi w tego typu grach Biggrin. Jest też element simsów - każdy ma dostęp do własnego hideout'a/bazy, której jest kilka wariantów do wyboru i którą można rozwijać, rozbudowywać, dekorować Smile.
Odpowiedz
#6
Bardzo dobra i rozbudowana, jeśli nie zagmatwana, gra Wink
Nadal leży na dysku nie łatana już z 2 lata Smile
...intrygujący jak łechtaczka w miejscu pępka...

[Obrazek: image.php?u=46096&type=sigpic&dateline=1446680040]
Odpowiedz
#7
Jakby ktoś się zastanawiał, to Broda ty zrobił bardzo fajny filmik opisujący PoE



Odpowiedz
#8
Pograłem kiedyś chwilę, nie podeszło mi zupełnie (przerośnięte drzewko rozwoju postaci) - mimo, że Hack 'n' Slash bardzo lubię. Nie wiem może teraz się coś zmieniło ale moim zdaniem żadna tego rodzaju nie daje takiej zabawy z buildami oraz radochy z masakrowania potworów jak Diablo 3, do którego regularnie co jakiś czas wracam mimo że pogrywam niemal od premiery Wink

@Robinus
Nie ma co się zastanawiać - D3 to najlepiej wydana kasa na grę, poza E: D oczywiście Smile

EDIT: za chwilę wychodzi nowy patch - zmienia sporo w rozgrywce za sprawą "szafy" gdzie będzie można zapisywać setup postaci wraz całym ekwipunkiem i przebierać się w inny set i zestaw skilli w zależności od nastroju / potrzeby.

EDIT2: właśnie odpaliłem launcher patch jest już live (sorry Haji-me, że w Twoim wątku spamuje o D3)




Odpowiedz
#9
No a mi D3 wogole mi nie podeszli D2 zdecydowanie lepsze
Odpowiedz
#10
Tak szczerze mówiąc to nowy patch w D3 nic nie zmienia. To wciąż w kółko te same buildy, sety, skille. A szafa na zapisywanie setów... miłe udogodnienie ale rozgrywki to nie zmienia. Patrząc na rankingi to na 100 pierwszych osób 95% ma ten sam build i itemy. Reszta się wyłamuje ponieważ nie znalazła jeszcze odpowiednich itemów... Nie chcę hejtować, tak jak mówiłem zawsze byłem fanem Diablo ale sorry, 10 sezon już będzie, a tam wciąż to samo.

Wracając do PoE. Większość osób się odbija twierdząc, że jest zbyt skomplikowane np. patrząc na drzewko pasywnych skilli. Też na początku mnie to trochę przytłoczyło ale wystarczyło odrobinę nad tym przysiąść i po prostu grać, a reszta sama się wyjaśniała. Nie mówię tego z perspektywy weterana tylko osoby, która zaczęła grać kilka dni temu Smile. Rozgrywka jest prosta jak to bywa w H'S, rozwój postaci też jest prosty ale dający ogromne możliwości personalizacji swojej postaci. Do tego gra stawia przed nami ciągle nowe wyzwania, dzięki czemu nie nudzi się tak szybko.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości