Planety terraformowalne - skuteczne sposoby wyszukiwania itp.
#1
Jedną z form eksploracji jest wyszukiwanie planet kandydatek pod terraforming, a po zmianach w 2.3 stać się może także całkiem opłacalnym zajęciem.

[Obrazek: jHVZ8bc.jpg]
Wycinek z rozpiski ile dają za terraformowalne planety!

Rzadko znajduje się planety typu: Water World, Ammonia World nie mówiąc już o Earth Like World, a Terraforming Candidate można trafić w co 2-3 ciepłym systemie (gwiazdy G, F, A, B, O) i to nierzadko więcej niż jedną taką kandydatkę.

W związku z tym chciałbym zapytać jakich sposobów używać do typowania takich planet. Ja dopiero raczkuję w tym temacie i na razie wypracowałem sobie taką metodę:
  • Na mapie galaktyki wybieram tylko gwiazdy, przy których jest większa szansa znalezienia kandydatek - G F A B O.
  • Po zeskanowaniu ADSem na mapie systemu sprawdzam czy w "zielonej strefie" (lub jak tam mądrze to się nazywa) znajdują się wystarczająco duże planety (powyżej 0,1 wielkości ziemi) i czy mają jakąś atmosferę (bo wg. powyższej rozpiski planety bez atmosfery nie są terraformowalne).
  • Odrzucam oczywiście wszystkie planety jowiszowe, Icy Body oraz Metal Rich Body (bo wg. rozpiski też nie da się ich terraformować).
  • "Zieloną strefę" wyznaczam sobie tak łopatologicznie - Ziemia znajduje się w odległości 506 ly od gwiazdy G i to jest taki mój wyznacznik początkowy, a do tego zacząłem sobie rozpisywać widełki po wielkościach gwiazd i odległościach w jakich znalazły się kandydatki np.: Gwiazdy typu F wielkości 1.3 naszego Słońca miały kandydatki w następujących widełkach:   od 651 ly  ----  do 1139 ly. Na razie nie mam tego wiele bo dopiero zacząłem, ale i tak już widoczne są efekty i łatwiej trafiam z typowaniem. Początkowo próbowałem z kalkulatorami "zielonej strefy" np: [link], ale za dużo z tym roboty było, a poza tym nie za bardzo znałem się co tam za dane wprowadzać i pomysł szybko upadł.
To tyle z mojej wiedzy w tym temacie, ale nie ukrywam, że chętnie skorzystałbym z jakichś innych szybkich i sprawdzonych metod Smile
Odpowiedz
#2
Nie spodoba Ci się co napiszę, ale EDDiscovery pokazuje ekosferę (zielona sfera/habitable zone ) . Przez ostatnie dni jak oblatywałem Złoty szlak to sprawdzałem i większości przypadków się sprawdza, więc trochę dla spokoju ducha nie sprawdzam nic poza ekosferą co nie wygląda jak wodny czy ziemniak. Oczywiście problem się robi jak sprawdzamy inną gwiazdę niż główna bo nie mam pojęcia jak sprawdzić jak od niej są odległe jej satelity zanim ich nie zeskanuję Smile

Też właśnie miałem zadawać takie pytanie, ale mnie ubiegłeś, ciekaw jestem czy są sprawdzone sposoby.

[Obrazek: chFHZgD.png]
Odpowiedz
#3
(03.05.2017, 21:23 UTC)Baton napisał(a): Nie spodoba Ci się co napiszę, ale EDDiscovery pokazuje ekosferę (zielona sfera/habitable zone ) .  Przez ostatnie dni jak oblatywałem Złoty szlak to sprawdzałem i większości przypadków się sprawdza, więc trochę dla spokoju ducha nie sprawdzam nic poza ekosferą co nie wygląda jak wodny czy ziemniak. Oczywiście problem się robi jak sprawdzamy inną gwiazdę niż główna bo nie mam pojęcia jak sprawdzić jak od niej są odległe jej satelity zanim ich nie zeskanuję Smile

Też właśnie miałem zadawać takie pytanie, ale mnie ubiegłeś, ciekaw jestem czy są sprawdzone sposoby.

No tu mnie EDDiscovery zaimponowało! Jeszcze brakuje tylko, aby za nas poleciało i zeskanowało typowane obiekty Smile W każdym razie sposób całkiem dobry, z tym że dla mnie osobiście zbyt dużo w tym już mechanizacji i trochę odbierałoby mi to radość z trafień. (Ale samo EDD na pewno przetestuję).

Co do systemów podwójnych, potrójnych i więcej to też miałem tę samą zagwozdkę co Ty i z braku dobrego rozwiązania po prostu ignoruję planety przy innych niż pierwsza gwiazda chyba, że to ELW, AW lub WW (po jednego leciałem ostatnio 600.000 ls - a co ! ). Zauważyłem także, że jak druga gwiazda jest dość blisko pierwszej (kilka tys. ls) to ma też wpływ na rozkład ekosfery przy planetach pierwszej gwiazdy.
Odpowiedz
#4
(03.05.2017, 21:56 UTC)Arnul napisał(a): No tu mnie EDDiscovery zaimponowało! Jeszcze brakuje tylko, aby za nas poleciało i zeskanowało typowane obiekty Smile W każdym razie sposób całkiem dobry, z tym że dla mnie osobiście zbyt dużo w tym już mechanizacji i trochę odbierałoby mi to radość z trafień. (Ale samo EDD na pewno przetestuję).

Co do systemów podwójnych, potrójnych i więcej to też miałem tę samą zagwozdkę co Ty i z braku dobrego rozwiązania po prostu ignoruję planety przy innych niż pierwsza gwiazda chyba, że to ELW, AW lub WW (po jednego leciałem ostatnio 600.000 ls - a co ! ). Zauważyłem także, że jak druga gwiazda jest dość blisko pierwszej (kilka tys. ls) to ma też wpływ na rozkład ekosfery przy planetach pierwszej gwiazdy.

Oczywiście, że jak chcesz sam wyznaczać ekosferę (wiem od wczoraj jak się nazywa bo sprawdziłem na wikipedii, nie że się znam na astronomii) to nie używaj tego. Mnie ciężko powiedzieć, gdzie postawić w takim razie granicę, bo może nie powinniśmy ani tych planet słuchać ani oglądać na hudzie w takim razie Tongue
Swoją drogą EDDiscovery to nie jest jakaś wyrocznia, przeglądnąłem na szybko i na przykład tu: https://www.edsm.net/en/system/bodies/id...Y-P+d6-227
EDDiscovery podaje ekosferę 400-800 a ziemniak jest na 930 , więc trzeba główkować samemu też Smile

Jak dla mnie jako ignoranta kosmicznego, to nawet sam fakt skanowania, sprawdzania gdzie ekosfera itd. jest wystarczająco skomplikowany, żeby mi dawać jakąś satysfakcję, ale nikt nie powiedział, że kiedyś sobie nie podniosę poprzeczki, dwa lata temu nie miałem o niczym z tych rzeczy pojęcia Smile
Odpowiedz
#5
(03.05.2017, 22:18 UTC)Baton napisał(a):
(03.05.2017, 21:56 UTC)Arnul napisał(a): No tu mnie EDDiscovery zaimponowało! Jeszcze brakuje tylko, aby za nas poleciało i zeskanowało typowane obiekty Smile W każdym razie sposób całkiem dobry, z tym że dla mnie osobiście zbyt dużo w tym już mechanizacji i trochę odbierałoby mi to radość z trafień. (Ale samo EDD na pewno przetestuję).

Co do systemów podwójnych, potrójnych i więcej to też miałem tę samą zagwozdkę co Ty i z braku dobrego rozwiązania po prostu ignoruję planety przy innych niż pierwsza gwiazda chyba, że to ELW, AW lub WW (po jednego leciałem ostatnio 600.000 ls - a co ! ). Zauważyłem także, że jak druga gwiazda jest dość blisko pierwszej (kilka tys. ls) to ma też wpływ na rozkład ekosfery przy planetach pierwszej gwiazdy.

Oczywiście, że jak chcesz sam wyznaczać ekosferę (wiem od wczoraj jak się nazywa bo sprawdziłem na wikipedii, nie że się znam na astronomii) to nie używaj tego. Mnie ciężko powiedzieć, gdzie postawić w takim razie granicę, bo może nie powinniśmy ani tych planet słuchać ani oglądać na hudzie w takim razie Tongue
Swoją drogą EDDiscovery to nie jest jakaś wyrocznia, przeglądnąłem na szybko i na przykład tu: https://www.edsm.net/en/system/bodies/id...Y-P+d6-227
EDDiscovery podaje ekosferę 400-800 a ziemniak jest na 930 , więc trzeba główkować samemu też Smile

Jak dla mnie jako ignoranta kosmicznego, to nawet sam fakt skanowania, sprawdzania gdzie ekosfera itd. jest wystarczająco skomplikowany, żeby mi dawać jakąś satysfakcję, ale nikt nie powiedział, że kiedyś sobie nie podniosę poprzeczki, dwa lata temu nie miałem o niczym z tych rzeczy pojęcia Smile

Ja na prawdę do EDDiscovery nic nie mam. Ktoś kto to napisał powinien być na etacie u FD i zgarniać grubą kasę za to! Gdyby nie to, że jestem starym, poznańskim, upartym nyrolem to bym już dawno EDD przetestował, ale nie lubię "łączyć się z bazą". Dotyczy to nie tylko eksploracji, ale wszystkich zewnętrznych programów czy do inżynierów czy np. do wyszukiwania tras handlowych, po prostu tak mi się dobrze gra i tyle. Nie twierdzę, że moje jest mojsze.
A co do ignorantów kosmicznych to jest na 2 Smile  Ja jeszcze niedawno wiedziałem tylko, że to co świeci to gwiazda, a reszta to planety albo księżyce. A teraz gwiazdy ciepłe, zimne, brązowe karły, neutronowe. Jowiszowe takie i owakie, ekostrefy itp. Gierka to kopalnia wiedzy! Ostatnio syn dostał szóstkę dzięki ED ( 2 klasa podstawówki) bo miał wymienić planety na 5, a na szóstkę miał powiedzieć jak zna jakąś ciekawostkę o naszym układzie. I powiedział, że Saturn też ma pierścienie tylko ich nie widać. A kilka dni wcześniej uczyliśmy się planet z mapy elitki i tam patrzę, a Saturn ma pierścienie - no i po nitce do kłębka Wikipedia no i doczytaliśmy, że faktycznie ma tylko słabo widoczne, a na wszystkich standardowych rysunkach układu Saturn jest bez pierścieni. No i tak dzięki ED syn został kujonem Smile
Odpowiedz
#6
Kurcze, to EDDiscovery takie rzeczy potrafi? Mam zainstalowany, ale nie używam....
Co do wyznaczania "ekosfery", a przede wszystkim wyjątków od niej - wiele obiektów ma dość.... ekstrawaganckie dane, np absurdalną temperaturę lub niebotyczne ciążenie.
Oczywiście, oceniamy po innych danych, tj odległości od gwiazdy(i co to za gwiazda), masa itd.

Wydaje się, że StellarForge(czy jak się to tam nazywa) dobre babole robi(robił, podczas generowania systemów).
I chyba w tych babolach szansę na np ELW orbitujące wokół gazowego giganta.

Tak czy inaczej - Arnul, Twoje podejście do eksploracji sprawia że aż chce się ruszyć w nieznane.
Muszę jedynie dopieścić Trampa(moja ekplo-Konda) i lecę.

Baton - jako nastolatek trochę się interesowałem astronomią....
Za to posiadam drugi stopień muzykalności.
Pierwszy stopień muzykalności - słuchacz wie, czy grają czy nie grają.
Drugi stopień muzykalności - słuchacz wie czy grają, czy nie grają - a do tego wie, czy mu się podoba, czy nie. Wink
Odpowiedz
#7
(03.05.2017, 22:50 UTC)Arnul napisał(a): Ja na prawdę do EDDiscovery nic nie mam. Ktoś kto to napisał powinien być na etacie u FD i zgarniać grubą kasę za to! Gdyby nie to, że jestem starym, poznańskim, upartym nyrolem to bym już dawno EDD przetestował, ale nie lubię "łączyć się z bazą". Dotyczy to nie tylko eksploracji, ale wszystkich zewnętrznych programów czy do inżynierów czy np. do wyszukiwania tras handlowych, po prostu tak mi się dobrze gra i tyle. Nie twierdzę, że moje jest mojsze.
A co do ignorantów kosmicznych to jest na 2 Smile  Ja jeszcze niedawno wiedziałem tylko, że to co świeci to gwiazda, a reszta to planety albo księżyce. A teraz gwiazdy ciepłe, zimne, brązowe karły, neutronowe. Jowiszowe takie i owakie, ekostrefy itp. Gierka to kopalnia wiedzy! Ostatnio syn dostał szóstkę dzięki ED ( 2 klasa podstawówki) bo miał wymienić planety na 5, a na szóstkę miał powiedzieć jak zna jakąś ciekawostkę o naszym układzie. I powiedział, że Saturn też ma pierścienie tylko ich nie widać. A kilka dni wcześniej uczyliśmy się planet z mapy elitki i tam patrzę, a Saturn ma pierścienie - no i po nitce do kłębka Wikipedia no i doczytaliśmy, że faktycznie ma tylko słabo widoczne, a na wszystkich standardowych rysunkach układu Saturn jest bez pierścieni. to i tak dzięki ED syn został kujonem Smile


Nie pozostaje mi nic innego jak Ci dać kolejnego repa, najchętniej dałbym tez młodemu, ale nie wiem jak, więc mu przekaż, że dostał Smile

A klaryfikując, EDDiscovery to program, który bierze Twoje logi i Ci je przedstawia w strawnej, czasem wizualnej formie, czyli na przykład masz swoją historię i możesz ją sobie oglądnąć na mapce 2D/3D, czyli to jest po prostu inna wersja tego Captains log
Łączenie się z bazą i tak dalej robi EDSM, który trzeba sobie samemu podpiąć do EDDiscovery, nie chcesz, nie używasz Smile
Odpowiedz
#8
(03.05.2017, 22:50 UTC)Arnul napisał(a): Ja na prawdę do EDDiscovery nic nie mam. Ktoś kto to napisał powinien być na etacie u FD i zgarniać grubą kasę za to! Gdyby nie to, że jestem starym, poznańskim, upartym nyrolem to bym już dawno EDD przetestował, ale nie lubię "łączyć się z bazą". Dotyczy to nie tylko eksploracji, ale wszystkich zewnętrznych programów czy do inżynierów czy np. do wyszukiwania tras handlowych, po prostu tak mi się dobrze gra i tyle. Nie twierdzę, że moje jest mojsze.
A co do ignorantów kosmicznych to jest na 2 Smile  Ja jeszcze niedawno wiedziałem tylko, że to co świeci to gwiazda, a reszta to planety albo księżyce. A teraz gwiazdy ciepłe, zimne, brązowe karły, neutronowe. Jowiszowe takie i owakie, ekostrefy itp. Gierka to kopalnia wiedzy! Ostatnio syn dostał szóstkę dzięki ED ( 2 klasa podstawówki) bo miał wymienić planety na 5, a na szóstkę miał powiedzieć jak zna jakąś ciekawostkę o naszym układzie. I powiedział, że Saturn też ma pierścienie tylko ich nie widać. A kilka dni wcześniej uczyliśmy się planet z mapy elitki i tam patrzę, a Saturn ma pierścienie - no i po nitce do kłębka Wikipedia no i doczytaliśmy, że faktycznie ma tylko słabo widoczne, a na wszystkich standardowych rysunkach układu Saturn jest bez pierścieni. No i tak dzięki ED syn został kujonem Smile

Nie chcę bruździć, ale to chyba nie o Saturna chodziło, bo o jego pierścieniach wiadomo od dawna - Jowisz albo Uran mają niewodoczne pierścienie Biggrin
"Każda frakcja ma takiego Fenyla, na jakiego zasłużyła" - CMDR Goliat
Odpowiedz
#9
(04.05.2017, 07:04 UTC)Fenyl de Lechia napisał(a):
(03.05.2017, 22:50 UTC)Arnul napisał(a): Ja na prawdę do EDDiscovery nic nie mam. Ktoś kto to napisał powinien być na etacie u FD i zgarniać grubą kasę za to! Gdyby nie to, że jestem starym, poznańskim, upartym nyrolem to bym już dawno EDD przetestował, ale nie lubię "łączyć się z bazą". Dotyczy to nie tylko eksploracji, ale wszystkich zewnętrznych programów czy do inżynierów czy np. do wyszukiwania tras handlowych, po prostu tak mi się dobrze gra i tyle. Nie twierdzę, że moje jest mojsze.
A co do ignorantów kosmicznych to jest na 2 Smile  Ja jeszcze niedawno wiedziałem tylko, że to co świeci to gwiazda, a reszta to planety albo księżyce. A teraz gwiazdy ciepłe, zimne, brązowe karły, neutronowe. Jowiszowe takie i owakie, ekostrefy itp. Gierka to kopalnia wiedzy! Ostatnio syn dostał szóstkę dzięki ED ( 2 klasa podstawówki) bo miał wymienić planety na 5, a na szóstkę miał powiedzieć jak zna jakąś ciekawostkę o naszym układzie. I powiedział, że Saturn też ma pierścienie tylko ich nie widać. A kilka dni wcześniej uczyliśmy się planet z mapy elitki i tam patrzę, a Saturn ma pierścienie - no i po nitce do kłębka Wikipedia no i doczytaliśmy, że faktycznie ma tylko słabo widoczne, a na wszystkich standardowych rysunkach układu Saturn jest bez pierścieni. No i tak dzięki ED syn został kujonem Smile

Nie chcę bruździć, ale to chyba nie o Saturna chodziło, bo o jego pierścieniach wiadomo od dawna - Jowisz albo Uran mają niewodoczne pierścienie Biggrin

Racja, to był Jowisz.. Co potwierdza tylko moją "zajebistość" w astronomii.
Odpowiedz
#10
Ja tam wole skorzystac z https://forums.frontier.co.uk/showthread...System-Map
Zwlaszcza jak niewiem czy planeta na ktora patrze jest typu Wodnego czy Ziemskiego a dolot to 200kly Smile

A jak ktos nie zna to polecam bo zabawa fajna w takie nasluchiwanie.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ekspedycja - podróż łazikiem dookoła planety Mathias Shallowgrave 36 49,159 09.08.2019, 13:01 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  Najciekawsze planety, które odwiedziliście. Maroks 21 23,674 08.03.2018, 19:49 UTC
Ostatni post: Kuba Wolf
  Najdziwniejsze planety w naszej galaktyce Kris Olesky 20 22,597 04.06.2017, 16:56 UTC
Ostatni post: Kris Olesky
Photo Planety które nie powinny istniec. Sopel Krol 1 2,809 12.12.2016, 06:07 UTC
Ostatni post: Kofi Paridae
  Horizons - ciekawe miejsca i planety GutenbergPL 35 38,330 22.07.2016, 15:33 UTC
Ostatni post: Quarion



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości