Kanał "Let's Play" - dyskusja
#1
Od dłużeszego już czasu chodzi mi po głowie pomysł stworzenia własnego kanału Let's Play na YouTube. Gry komputerowe od zawsze były moją pasją, a że dosyć kreatywna ze mnie bestyja, pomyślałem, że może warto połączyć jedno z drugim.

Pomysł zakiełkował już parę lat temu, ale dopiero teraz dojrzał na tyle, aby zacząć myśleć o jego realizacji. W sieci jest sporo poradników, odpowiadających na podstawowe pytania, ja mam jednak dylemat innego typu. Podstawowe rzeczy mam ogarnięte, pomysł, nazwę, profil, typ gier etc. 

Pytanie, które mnie nurtuje to czy robić kanał po polsku czy po angielsku? 

Obydwoma językami posługuję się płynnie i żaden nie będzie problemem, aczkolwiek oczywiście mówienie po polsku będzie łatwiejsze i bardziej naturalne. Ograniczy jednak widownię, to raz. Druga sprawa jest taka, że ja w 99% gier gram po angielsku, włącznie z napisami. Po prostu wolę grać w oryginale, a większość produkcji jest w tym właśnie języku. Czy uważacie, że to będzie problemem?

Zamierzam grać głównie w gry bogate fabularnie, więc język będzie bardzo ważny. Oczywiście mogę na bieżąco tłumaczyć, co się dzieje w grze - komentowanie to jeden z atrybutów Let's Playów. Tylko czy to zda egzamin? 

Z drugiej strony kanał po angielsku może zapewnić większą widownię - chociaż zdaję sobie sprawę, że do tego długa droga. 

A może mieszać i niektóre serie robić po polsku, a inne po angielsku?

Co myślicie na ten temat? Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat.
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#2
Jest w sumie tak jak mówisz - prowadzenie kanału w języku angielskim zapewnia dużo większą widownię. Sporo youtuberów, których oglądam pochodzi z krajów, w których angielski nie jest językiem podstawowym, a mimo to próbują swoich sił na arenie międzynarodowej. Niezależnie od decyzji, to na pewno nie będzie się łatwo przebić. Natomiast wydaje mi się, że konsekwencja w dążeniu do celu i systematyczne dodawanie treści na swoim kanale z czasem będzie dawać coraz lepsze efekty.

Można grać w gry z oryginalnym dubbingiem, a tylko z polskimi napisami - chyba, że to też jest problem?

Nie mieszałbym języków - albo kanał polsko języczny albo angielsko.
Odpowiedz
#3
(21.12.2017, 12:46 UTC)Haji-me napisał(a): Jest w sumie tak jak mówisz - prowadzenie kanału w języku angielskim zapewnia dużo większą widownię. Sporo youtuberów, których oglądam pochodzi z krajów, w których angielski nie jest językiem podstawowym, a mimo to próbują swoich sił na arenie międzynarodowej. Niezależnie od decyzji, to na pewno nie będzie się łatwo przebić. Natomiast wydaje mi się, że konsekwencja w dążeniu do celu i systematyczne dodawanie treści na swoim kanale z czasem będzie dawać coraz lepsze efekty.

Można grać w gry z oryginalnym dubbingiem, a tylko z polskimi napisami - chyba, że to też jest problem?

Nie mieszałbym języków - albo kanał polsko języczny albo angielsko.

Konsekwencja na pewno - release schedule itp. Na początek planuję 1-2 video na tydzień. 

Co do PL napisów, to często ich po prostu nie mam, bo mieszkam w UK i takie wersje kupuję na Steam. Osobiście wolę też napisy angielskie, ale ofcoz nie będzie większym problemem grać z napisami PL, jeśli ma to pomóc kanałowi.
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#4
Kanał w jednym języku z dodanymi napisami YT w drugim Smile
[Obrazek: 70464.png]
Odpowiedz
#5
Moim zdaniem po angielsku prowadź trafisz do większej widowni.. Ale powinieneś też zrobić jakiś dział (playliste)Polsko języczna.. Sam wiem po sobie ze angielski w miarę rozumiem ale szukałem poradników po polsku ( np: do elity)
Odpowiedz
#6
Zdecydowanie shakespeareowski. Szybszy przypływ gawiedzi i większe tłumy gimbo fanów Biggrin
Odpowiedz
#7
Hmm... to czy po angielsku bedzie wieksza widownia, to nie jest jednoznaczne, bo w teori "rynek" jest wiekszy, ale tez i wiecej inkszych wszelakich jutuberow, a to nie dziala tak jak sprzedarz detaliczna, tu nikt nie kupi 4 grzebieni, tylko czas na ogladanie jest ograniczony i nie mozna ogladac i tego i tego, przynajmniej dla mnie. ENG to wieksza widownia, zgadza sie, ale tez o uwage trudniej moze byc.
Odpowiedz
#8
Generalnie skłaniam się ku polskiemu kanałowi. Nie orientuję się zbyt dobrze w polskiej scenie YT, ale mój pomysł opiera się - w dużym skrócie - na modowaniu, głębokim roleplayu, realiźmie (na tyle, na ile mechanika gry pozwoli) i wczuwaniu się w postać. Po polsku na pewno będzie mi łatwiej to robić, a i wydaje mi się, że podobnego kanału nie ma...

Najbardziej chodzi mi o granie w angielskie wersje językowe.
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#9
Fanie by było komentować w dwóch językach na raz... coś takiego jeszcze nie widziałem... ale jeżeli trzeba wybrać jeden to zdecydowanie angielski i w miarę możliwości dodawać tłumaczenia po polsku...
[Obrazek: yQ3vdLa.png]
Odpowiedz
#10
Jakbym ja miał coś robić to w 100% po angielsku. Na pewno dużo łatwiej o wybicie (nie mówię o spektakularnym sukcesie, ale jednak fajnie, jak ogląda cię więcej niż 10 osób), a i let's playowa publika jakby dojrzalsza Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Role Play / Hard] Zagrajmy w The Outer Wolrds Mathias Shallowgrave 3 4,776 21.11.2019, 10:50 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
Video RootsRat - inny wymiar grania - kanał YouTube - ZAPRASZAM! Mathias Shallowgrave 9 9,232 06.03.2019, 11:41 UTC
Ostatni post: USSER-PL
  GTA 5 - mod + serwer role play (PL) Mathias Shallowgrave 4 4,660 08.05.2018, 14:11 UTC
Ostatni post: Ulpian
  [DYSKUSJA] Space simy czy... Minecraft w kosmosie? Mathias Shallowgrave 10 9,710 07.09.2017, 18:08 UTC
Ostatni post: Kyokushin
  Moja gra na Google Play Christian 7 6,828 18.04.2017, 09:31 UTC
Ostatni post: szarik



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości