Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Jak handlować, żeby się nie zanudzić, a przy okazji zwiedzić kawał galaktyki?
#1
W tym poradniku przedstawiam mój sposób na handel w Elite.

Nigdy zbytnio nie lubiłem tego zajęcia. Zawsze, kiedy chciałem pohandlować dla zysku, bardzo szybko się poddawałem i zajmowałem czym innym. Znajdowanie dochodowych szlaków handlowych to żmudna i czasochłonna robota, a bez nich zarobek na tym marny. Z drugiej strony korzystanie z zewnętrznych narzędzi do wyszukania trasy handlowej na zasadzie latania od stacji A do stacji B, żeby wymaksować ilość kredytów na godzinę totalnie kłóci się z moimi zasadami. Nie noszę bezmyślnego grindu, a nudne latanie w kółko między dwoma stacjami przez kilka godzin znacznie odbiega od mojej definicji relaksu i czerpania przyjemności z gry. 

Kilka dni temu jednak odkryłem sposób, który godzi te dwa aspekty handlu i pozwala na w miarę dochodowy transport towarów między wieloma różnymi systemami - w "sznuerczku", czyli A-B-C-D itd. Powoduje to, że uczymy się sporo o ekonomii Elite - analiza jak prowadzi nas dana trasa pozwala na ogarnięcie skąd, dokąd, co  i kiedy transportować. A przy okazji przemierzamy spory kawałek zamieszkałej przestrzeni i odwiedzamy wiele różnych stacji orbitalnych i baz naziemnych. 

Metoda ta powoduje, że handel przestaje być nużącym grindem, a staje się całkiem przyjemną wycieczką krajoznawczą. Minusem jest brak maksymalizacji zysków, ale dla mnie akurat nie jest to ważne. Zarobek jest tutaj na tyle dobry, że jest to metoda opłacalna, która pozwala cieszyć się grą, jednocześnie nabijając sobie konto kredytami w umiarkowanym tempie. 

Jak dla mnie - znalazłem swój złoty środek, jeśli chodzi o handel w Elite!

A więc...



Jak handlować, żeby się nie zanudzić, a przy okazji zwiedzić kawał galaktyki?

Do wyszukiwania szlaków używamy narzędzi na stronie, którą zapewne większość z Was zna: EDDB - Elite: Dangerous Database. Przed rozpoczęciem polecam założyć sobie tam konto - wtedy strona będzie automatycznie zapisywać ostatnie ustawienia filtrów, co oszczędza sporo czasu przy każdej wizycie.

Po zalogowaniu wybieramy z menu opcję TradingMulti Hop Trade Route i przechodzimy do narzędzia Multi Hop Trade Route Finder, czyli wyszukiwarki szlaków handlowych rozłożonych na kilka systemów. 

Najpierw musimy ustawić odpowiednie filtry:

[Obrazek: foe8wdv.jpg]

Filtry trasy handlowej:

1. Towary pożądane. Tylko te towary zostaną uwzględnione w wyszukiwaniu. Polecam zostawić to pole puste (None).
2. Towary ignorowane. Uwaga, sam twórca narzędzia poleca wpisać tu Imperial Slaves, Slaves i Tobacco - z jakiegoś powodu te towary mają błędne ceny!
3. Maksymalna odległość między systemami, w których będziemy handlować. Im większa odległość, tym więcej tras i większy zarobek.
4. Ilość systemów, w których będziemy po kolei handlować. Polecam ustawić maksymalną ilość, czyli 6. Trasę możecie przerwać w dowolnym momencie. 
5. Unikaj pętli. Ustawiamy YES - inaczej program wyszuka nam standardową trasę A-B-A-B. 
6. Fuzzy Mode - nieco inna metoda wyszukiwania. Jest mniej dokładna, jeśli chodzi o ceny, ale pozwala wyszukać więcej tras. Standardowo ustawiamy No.
7. Pojemność ładowni naszego statku.
8. Ilość dostępnych Kredytów.
9. Jak aktualna mają być ceny (w dniach). Polecam ustawić 1.

Filtry systemów, w których handlujemy:

10. Typ rządu - polecam ANY
11. Przynależność (Federacja, Imperium, Sojusz, Niezależne) - polecam ANY
12. Stan (Boom, Wojna domowa itp.) - polecam ANY
13. Pomiń systemy, do których potrzebny jest Permit - ustawiamy YES
14. Rozmiar doku - ustawiamy w zależności od statku, jakim lecimy. 
15. Maksymalna odległość stacji od gwiazdy. Ustawiamy wedle upodobań. Im większa, tym więcej tras znajdzie nam program.
16. Czy szukać również stacji naziemnych - ustawiamy oczywiście YES, jeśli mamy Horizons. Znacznie zwiększy to ilość dostępnych tras. 

Filtry systemu wyjściowego:

17, 18. System i stacja, w której się znajdujemy. Tej ostatniej nie trzeba podawać.



Ustawiamy wszystkie filtry według powyższych zaleceń i klikamy na [Obrazek: Ngc9Kcx.jpg]. Po chwili pod spodem wyświetli się znaleziona trasa. Pierwsze, co robimy to przewijamy ją na dół i sprawdzamy łączny zysk:

[Obrazek: AEM8SNM.jpg]

Jeśli nas nie zadowala, wracamy do filtrów i po kolei próbujemy poniższych zmian, za każdym razem klikając "Find Trade Route":

1. Zwiększamy odległość stacji od gwiazdy (15)
2. Zwiększamy maksymalną odległość między systemami, w których będziemy handlować (3).
3. Włączamy tryb Fuzzy Logic (6).
4. Wybieramy mniej aktualne ceny (9).
5. W ostateczności zmieniamy system wyjściowy (17).

Kiedy w końcu znajdziemy zadowalającą nas trasę, możemy ruszać w drogę, kupując i sprzedając określone towary. Oto legenda trasy:

[Obrazek: iN6xZ9N.jpg]

To wszystko! Pozostaje mi mieć nadzieję, że ten poradnik Wam się przyda i życzyć owocnych podróży.

Powodzenia, piloci!
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#2
(31.12.2015, 18:59 UTC)Cmdr Mathias Shallowgrave napisał(a): 2. Towary ignorowane. Uwaga, sam twórca narzędzia poleca wpisać tu Imperial Slaves, Slaves i Tobacco - z jakiegoś powodu te towary mają błędne ceny!



[Obrazek: 141792519867fc2przypadek_nie_sdz.png]
[Obrazek: 10848.png]
Odpowiedz
#3
Szlajając się [p kosmosie znalazłem drugie "Robigo" z misjami Imperium (w robigo nie byłem i nie wiem czy tam takie są) , jest szmuglerka - misje po 3 mln
Ja raczej zajmuję sie zwykłym transportem , ranga w imperium idzie w górę a i zarobek w mln idzie (misje data po 300 -700 tys) , no i bezstresowo.

System: Fehu
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przydatne linki,Nie działa Telesfor 3 786 28.05.2023, 19:15 UTC
Ostatni post: RANDARIO
Bug Jak zapolować na Orthrusa i zdobyć próbki jego tkanki Mathias Shallowgrave 0 969 25.01.2023, 23:30 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  [PORADNIK] Jak grindować rangi Federal i Imperial Navy. Franz Lionport 14 18,182 28.11.2022, 21:31 UTC
Ostatni post: MAGNUM354
  [PORADNIK] Jak zdobyć Guardian Module Blueprint Segment Scarlet Yuri 43 63,309 07.07.2022, 14:40 UTC
Ostatni post: Kibic
  Jak ograniczyć liczbę zgonów na początku Odyssey Detson 0 2,632 30.03.2021, 10:56 UTC
Ostatni post: Detson



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości