29.04.2016, 05:58 UTC
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.05.2016, 07:06 UTC przez Kyokushin.)
Krótki opis statków, który do czego jest dobry. Opis będzie uzupełniany.
Statki małe:
Sidewinder
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Statek startowy
Zalety: brak
Wady: statek startowy, zmienia się go szybko na coś innego
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 32 000
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek w którym się zaczyna grę, o przyjemnym wyglądzie. Nie ma wyraźnych wad czy zalet, jego główne zastosowanie w dalszych etapach gry to funkcja markera. Kupując go oznacza się na mapie ciekawe miejsca.
Opinia fechmistrza Krutka: Zaleta - zestrzelenie nie boli i tak oddadzą go nam za darmo, warto uczyć się na nim grania, dodatkowo, świetny do zdejmowania bounty przed stacją gdy jesteśmy wanted.
Eagle MK II
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Lekki myśliwiec
Zalety: Zwrotność, feeling, trudno w niego trafić, przyzwoity skok
Wady: statek początkowo, bardzo miękki.
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 44 800
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki statek, który fajnie wygląda i fajnie się nim lata. Tani, początkowy, więc i wiele nim nie można zrobić. Ale pograć warto. Można sobie kupić na początki Bounty Huntingu, gdy jeszcze nie mamy na dobrą Cobrę lub Vipera.
Opinia fechmistrza Krutka: Papierowy statek dla graczy na dorobku lub masochistów lubiących oglądać eksplozje statku od środka.
Imperial Eagle
Producent: Gutamaya / Core Dynamics
Rodzaj: Lekki myśliwiec
Zalety: Zwrotność, najszybszy w grze, feeling, trudno w niego trafić.
Wady: słabe uzbrojenie, papierowy
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 110 830
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki statek, który fajnie wygląda i fajnie się nim lata. Tani, początkowy, więc i wiele nim nie można zrobić. Ale z thrusterami 3A Enchanced i odciążeniu, jest to najszybszy statek wyścigowy. Po tuningu może osiągać nawet szybkości rzędu 860m/s.
Hauler
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Świetny skok
Wady: Brak wad, w stosunku do ceny
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 52 720
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek, świetny jako taksówka do przemieszczania się pomiędzy innymi statkami w odległych systemach. Dobry do budżetowej eksploracji. Statek handlowy do pierwszych godzin dni.
Opinia fechmistrza Krutka: Nic dodać, nic ująć - papierowa taksówka, zanim zdecydujesz się na przelot, oddaj wszystkie bounty i vouchery, po wyciągnięciu przez pirata, małe szanse na ucieczkę, jeszcze mniejsze koszty wykupu.
Adder
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Wielofunkcyjny
Zalety: Świetny skok, zwrotny
Wady: Brak wad, w stosunku do ceny, niezbyt szybki, niezbyt mocny.
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 87 808
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek, świetny jako taksówka do przemieszczania się pomiędzy innymi statkami w odległych systemach. Dobry do budżetowej eksploracji. Można nim na początku pohandlować, jest tani, to jego zaleta. Można go lubić.
Opinia fechmistrza Krutka: Takie nie wiadomo co, poza tym, że fajnie się strzela do niego na RESach.
Diamondback Scout
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielofunkcyjny
Zalety: Prskok, szybki, zwrotny, dużo utility, trudno w niego trafić.
Wady: Wygląda jak mucha, mało Internali
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 564 320
Opinia fechmistrza Kyoka: Szybki, mały i zwrotny statek od Lakona. Ma słabą tarczę i wygląda jak mucha z kabiną od wózka widłowego, natomiast jego dobrą cechą są 4 sloty na internale. Można sobie wsadzić jakieś skanery. Statek począkowy, tani, można się nim pobawić i go polubić.
Diamondback Explorer
Producent: Lakon
Rodzaj: Podobno eksploracja... ale malo ma internali.
Zalety: Dobry skok, duży hardpoing.
Wady: Wygląda jak mucha plujka, mało Internali
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 1 894 760
Opinia fechmistrza Kyoka: Mały statek do eksploracji. Wadą jest mała liczba internali, przez co nie można za sobą wziąć walizek, ale łazik i skanery się zmieszczą, niestety już nie starczy miejsca na cellbanka, cargo, czy moduł naprawczy. Statek ma fajny duży hardpoint, z którym nie bardzo wiadomo co zrobić, bo ma i tak niezbyt mocną tarczę, w dodatku jest przeokrutnie wolny. Nie używałem, nie potrafię znaleźć zastosowania.
Cobra MK3
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Zwrotność, szybkość, uniwersalność
Wady: Mało Utility slotów
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 379 718
Opinia fechmistrza Kyoka: Uniwersalny statek, bardzo dobry dla początkujących graczy. Dobry to początkowego handlu i szmuglowania, nawet eskploracji, dobry także do bounty huntingu na RES czy Nav Beacon. Ma niezbyt mocne tarcze, ale w wersji stealth jest również świetnym statkiem wsparcia do PvP.
Posiadanie tego statku jest niemal obowiązkowe, spędza się w nim dużo czasu.
Opinia fechmistrza Krutka: Kluczowy statek który obowiązkowo trzeba przejść - za te fundusze jest dobry do wszystkiego, praktycznie nie do złapania jeśli ktoś chce nim uciec. Jak na takiego mikrusa, rewelacyjny pancernik w stealth, świetna pojemność ładowni i najszybszy ze wszystkich statków sprawiają, że jest to pierwszy statek szmuglera na dorobku, którego później rozwiniemy w ASPa. Dodatkowo, duże ilości skórek. Skrzydło Cobr w stealth, spokojnie może pogonić znacznie większe statki, doprowadzając do palpitacji serca kapitanów Anakondy czy Cuttera.
Cobra MK4
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Brak
Wady: Wolny, mało zwrotny
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 764 720
Opinia fechmistrza Kyoka: Ten statek do niczego nie jest dobry. Ewentualnie może do lądowania na planetach ze względu na dużą ilość Internal Slotów, ale Cobra MK3 jest ogólnie tańsza, lepsza i przyjemniejsza.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek do weekendowych wypadów na planety, okolicznych eksploracji - hybryda dla kolekcjonerów.
Viper MK3
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Lekki Myśliwiec krótkiego zasięgu
Zalety: Szybki, zwrotny
Wady: Bardzo niski skok
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 142 931
Opinia fechmistrza Kyoka: Tani i niezły statek do Bounty Huntingu PvE w obrębie kilku systemów. Ze względu na mały skok, poruszanie się nim jest utrudnione.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek wykorzystywany przez wielu graczy PVP do wkurzania niczym natrętny komar brzęczący nad uchem. Dobry do nauki walki, częstym rozwinięciem jest przejście na Vulture, a potem FDLa. Małe możliwości kombinacji przy build, słaba elektrownia.
Viper MK4
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Lekki Myśliwiec
Zalety: Cieżko wskazać
Wady: Niezbyt szybki
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 437 930
Opinia fechmistrza Kyoka: Niedrogi statek do bounty huntingu PvE. Wolniejszy od Vipera Mk3, ma trochę lepsze tarcze, przy czym ma lepszy skok, więc da się go normalnie używać.
Opinia fechmistrza Krutka: brak zdania - nie używałem go.
Imperial Courier
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, dobre tarcze, dobra szybkość, feeling
Wady: Mała siła ognia, słaby pancerz
Rozmiary: Mały
Wymagana ranga: Imperium, Master
Cena za skorupę: 2 542 931
Opinia fechmistrza Kyoka: Mały, fajny stateczek do polatania. Wrażenie z lotu nim jest jak siedzenie w F16. Bardzo fajny feeling, stanowi świetny myśliwiec wsparcia dla dużych statków, a wing złożony z Courierów może być bardzo wymagający. Manipulując jego ciężarem można uzyskać całkiem fajne szybkości lub mocne tarcze. Bardzo szybki po odchudzeniu, z Thrusterami 3A Enchanced, po tuningu u Inżyniera może latać z szybkością prawie 2 mach - drugi tuż po Imperial Eaglu co do szybkości w grze, ale w przeciwieństwie do Imperial Eagla, można nim narobić sporego bałaganu.
Opinia fechmistrza Krutka: Słaba elektrownia, ale wybitnie mocne tarcze jak na tak mały statek, dobrze ułożone hardpoint i rewelacyjne wręcz hamowanie - potrafi dosłownie stanąć w miejscu. Ze względu na wymaganie rangi w Imperium, nie jest tak popularny jak inne małe statki, dodatkowo drogi jak na tę półkę statków - wart jest jednak swojej ceny,
Vulture
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Średni Myśliwiec
Zalety: Cena/jakość, zwrotność, niezła szybkość.
Wady: brak
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 4 925 615
Opinia fechmistrza Kyoka: Idealny do bounty huntingu PvE, Combat Zone, myśliwiec w rozsądnej cenie. Statek oferuje niezły pancerz, niezłe tarcze, niezły w PvP.
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich pistoletów którzy jeszcze nie mają na FDL, a mniejsze statki już są dla nich za słabe.
Opinia fechmistrza Krutka: Wadą jest jego słaba elektrownia i mała prędkość jak na statek myśliwski. Ogromną zaletą zwrotność. W swojej klasie nie ma konkurencji jako statek bojowy.
Statki średnie:
ASP Explorer
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Skok Zwrotność, szybkość, uniwersalność
Wady: Brak
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 6 661 153
Opinia fechmistrza Kyoka: Najlepszy statek z całej gry, w ogólnym ujęciu cena/możliwości/feeling. Zapewnia fantastyczny skok przez co jest królem eksploracji, jest idealny do szmuglowania oraz początkowego handlu. Można też nim robić bounty hunting PvE, latać po Combat Zonach. Dodatkowo jest szybki, zwrotny, przez co latanie nim jest bardzo przyjemne. Do PvP nie bardzo, są lepsze statki do tego celu.
Po Cobrze MK3 obowiązkowy statek do posiadania w zasadzie przez cały etap gry.
Opinia fechmistrza Krutka: Złoty ASP - statek który mnie ozłocił podczas szmuglowania, podstawowa maszynka do zarabiania pieniędzy. Świetny skok, dobra zwrotność, duża ładownia, przyzwoita prędkość na bust. Minusem jest odkryty Power Plant, który bardzo łatwo odstrzelić. Ulubiony statek Brabena. Patrząc na możliwości bojowe, wybiorę Vulture, jednak gdy nas nie stać, spokojnie można nim powalczyć w RESach. Dzieki dużej ilości internali, można pokombinować nad różnymi buildami.
ASP Scout
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Skok
Wady: Mało internal slotów, mało utility
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 3 961 150
Opinia fechmistrza Kyoka: Młodszy, wykastrowany, brat ASPa eksplorera. Nie ma większych zalet, fajniej się gra Cobrą. Szkoda na niego czasu, lepiej dorobić trochę i kupić ASPa Explorera.
Opinia fechmistrza Krutka: Takie nie wiadomo co i w jakim celu powstało - chyba jako zwiększenie ilości statków w grze.
Python
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Siła ognia - 7 klasy capacitor, uniwersalność, dobre tarcze, dużo Internal Slotów.
Wady: Niezbyt szybki.
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 56 978 180
Opinia fechmistrza Kyoka: Najmocniejszy statek do 'średniego' PvP 1vs1, niestety jest jak krokodyl, krótkie nóżki, duża paszcza, więc mimo dobrej siły ognia (konkurencyjny w walce FDL i FAS mają tylko capacitor 6), praktycznie wszystko może mu uciec. Dobry na wszelkiego rodzaju RESy, Combat Zony, wbijanie rangi. Dobry też do średniego handlu. Bardzo udana i uniwersalna konstrukcja.
Ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze 1vs1. Czy FDL czy Python. Na pewno Python wychodzi drożej, ma słabszą tarczę i mniej utility. Trzeba nim dobrze umieć grać, by ograć FDL'a.
Opinia fechmistrza Krutka: W średniej klasie statków największy pancerz, średnia tarcza, ale dzięki dużej ilości internali można z niego zrobić latającą baterię, przez którą nie przebije się FDL czy FAS - jednak ze względu na jego niską prędkość, spokojnie mu uciekną. Jeżeli nie myślisz o PVP, to Pythona dostosujesz do każdej sytuacji. Bardzo duża ładownia, średnia wielkośc daje mu ogromne możliwości wykorzystania - wyląduje wszędzie. Dobry do górnictwa, handlu, RESów, CZ. Słaby do PVP niezależnie czy 1v1 i walki w skrzydłach.
Fer de Lance
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Ciężki myśliwiec jednego systemu
Zalety: Siła ognia, bardzo duże tarcze, dużo Utility mountów, wygląda przekozacko, nie grzeje się, feeling
Wady: Najgorszy skok w grze, ciężko tym latać gdzieś dalej, mało Internal Slotów
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 51 567 040
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry statek do PvP w skrzydłach, dobry Bounty Huntingu PvP i PvE, świetny na wojny, resy, Combat Zony, tylko przydała by się laweta żeby go tam zaciągnąć. Statek w wersji bojowej ma tak mały skok, że przemieszczanie się nim jest prawie niemożliwe, trzeba sprzedawać cięższe moduły, lecieć na miejsce, następnie je kupować na nowo.
Przy odrobinie szczęścia można w PvP 1vs1 stawać do walki z Combat Pythonem (zwykłego zmiata bez problemu), w razie niepowodzenia można mu zawsze uciec.
Statek jest świetny temperaturowo, prawie się nie grzeje. Jest to jedyny statek który pozwala ładować FSD i tankować.
Dobry statek do grania w stealth jak i tarczy. Jak jesteś pistoletem, masz ADHD, żyjesz na pełnym ogniu, na krawędzi, rano walisz 2 małe czarne zaciągając białą ścieżkę, a na dobranoc słuchasz techno/trance party albo jakiegoś heavy metallu - musisz ten statek mieć obowiązkowo. To jest żyleta. Do niego musisz mieć luźne 100 mln na wykupy, lifestyle nim prowadzony nie sprzyja długiej i sielankowej space operze. Statek nie dla każdego, trzeba nim u mieć grać i mieć w 100% opanowaną mechanikę gry, zarządzanie energią i przełączanie modułów.
Opinia fechmistrza Krutka: Jeżeli szukasz statku do PVE, odpuść sobie i weź Pythona lub inny statek. Jeśli jesteś urodzonym łowcą o smykałce do PVP to będzie Twoim podstawowym latadłem. Niestety, ma sporo wad - masakrycznie niski skok - on sie turla, nie skacze, mało internali za to dużą elektrownię i utility points, co daje duże pole manewru przy wykorzystaniu bojowym.
Federal Assault Ship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Ciężki myśliwiec
Zalety: Siła ognia, bardzo mocny pancerz, zwrotność, szybkość
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Chief Petty Officer
Cena za skorupę: 19 814 210
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry statek do latania w stealth PvP, dobry do bounty huntingu PvE i wszelkich innych aktywności związanych z walką, zwrotny, szybki, posiadający niezły mass-lock factor. Warto go mieć w swojej kolekcji mimo wyglądu XIX wiecznego żelazka.
Opinia fechmistrza Krutka: Vulture na sterydach, słaba tarcza, mocny pancerz, bardzo dobra zwrotności i szybkość. Jak nazwa wskazuje, zabójca do PVE i PVP głównie w stealth - potrafi być wściekły niczym Pitbul którego użądliła osa w zadek. Minusem wymagana ranga w Federacji, plusem niskie koszty zakupu i wykupu statku. Świetnie się nim lata.
Federal Dropship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Nie wiadomo
Zalety: Cięzko wskazać zalety, nie wiadomo do czego on jest
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza, wolny
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Midshipman
Cena za skorupę: 14 314 210
Opinia fechmistrza Kyoka: Tylko Frontier wie o co im chodziło robiąc go. Ani szybki, ani mocny, skoku nie ma dobrego, można nim pograć PvE, tylko poco, skoro są lepsze statki w podobnej cenie. Jako że designerowi statków frontiera, pracującego dla federacji, w domu żona każe prasować - ten również wygląda jak żelazko.
Opinia fechmistrza Krutka: Hybryda, do której wiele razy próbowałem podejść i znaleźć zastosowanie - nie udało mi się...
Federal Gunship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Nie wiadomo
Zalety: Siła ognia, 7 klasy capacitor.
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza, wolny, mało internal slotów, słaby skok.
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Ensign
Cena za skorupę: 35 658 297
Opinia fechmistrza Kyoka: Tylko Frontier wie o co im chodziło robiąc go. Kosztuje niewiele w sumie mniej od Pythona, a może mniej. Nie wiadomo do czego go użyć, można postrzelać nim PvE, wolny mało zwrotny, słaby feeling, trzeci statek z linii sprzętu AGD federacji. Skok też słaby.
Opinia fechmistrza Krutka: Federacja wypuściła 4 statki, z czego dwa wybitnie dobre FAS i Corvette i dwa nie wiadomo co - Dropship, Gunship. Mimo dużego capacitora jak w Pythonie, rozmienił sie na drobne - ma więcej mniejszych hardopoint, słabszą elektrownie, słabą tarczę, mało internali, pancerz klasy FASa, wolny niczym Python. Projektant tego statku musiał być na ostrym kacu, bo wziął z innych statków wszystko to co najgorsze, no może poza ceną - ta jest jedną z najwyższych w tej klasie. Bardzo rzadko widywany w rękach graczy.
Lakon Type 6
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: cena/ładownia, skok, szybkość
Wady: słabe uzbrojenie
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 1 045 297
Opinia fechmistrza Kyoka: Niedoceniany, a fajny statek handlowy. Niska cena, dobra ładownia jak na początkowe fazy gry, dobra szybkość. Można go też używać do eksploracji.
Opinia fechmistrza Krutka: Fajnie się do nich strzela.
Keelback
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Fajny do destruction derby. Najmniejszy statek na którego będzie można załadować małego myśliwca, da się nim obronić przed podstawowym NPC, sporo internal slotów.
Wady: Wolny, mało zwrotny.
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 3 126 150
Opinia fechmistrza Kyoka: Taki type-6, lepiej uzbrojony, ze słabszą ładownią, wolniejszy i z mniejszym skokiem. Ciężko mi dla niego znaleźć zastosowanie
Statki duże:
Imperial Clipper
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, niezłe tarcze, bardzo szybki, swietny feeling, zwrotny
Wady: Ułożenie hardpointów, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Imperium, Baron
Cena za skorupę: 22 295 860
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo fajny statek do PvE, bardzo szybki, zwrotny (chociaż ma tendencje do driftowania). Można nim też pohandlować.
Jest niezły do PvP i PvP stealth, ale jest trudny w grze na broniach 'fixed', ze względu na szeroki rozstaw hardpointów. Trzeba kombinować.
Ciężko też się nim celuje bez szyby oraz w statki stealth.
Obowiązkowy do posiadania. Chyba najprzyjemniejszy statek w 'lataniu' w grze. Można nim uskuteczniać trolling, typu ciągamy skrzydła 4 grieferów i w nogi, a przy odrobinie umiejętności w celowaniu, wpędzać w kompleksy pilotów żelazek.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek typowo do PVE - do używania wyłącznie na gimbalach, dla masochistów do PVP, w mojej ocenie całkowicie się do tego nie nadaje. Jest duży i łatwy do trafienia, ma bardzo szeroko rozstawione hardpointy, duży pancerz, porządna tarcza, ale do szczęścia zapomnieli włożyć mu odpowiedniej elektrowni - jest za mała. Bardzo dobra zwrotność, szybkość oraz przyjemność z pilotażu, mimo to w moim hangarze się ciągle kurzy, czasami dla frajdy polecę nim powalczyć PVE.
Imperial Cutter
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, bardzo mocne tarcze, szybki jak na duży statek
Wady: Zwrotność. Nie skręca, nie ląduje na outpostach, capacitor jak w 'średnim' Pythonie.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Imperium, Duke
Cena za skorupę: 208 969 451
Opinia fechmistrza Kyoka: Największy i najdroższy statek w grze. Bardzo mocna tarcza, groźny w PvP. Jest to też statek do latania do przodu i do tyłu. Żeby skręcił trzeba wysiąść, zmienić zwrotnicę, przestawić i można jechać, trzeba się nim nauczyć grać jeżeli myślimy o czymś więcej niż handel, w którym ten statek jest bezkonkurencyjny. Handlowy Grind w nim to czysta przyjemność.
Capacitor tylko 7 klasy w tak dużym i drogim statku, konkurencja w postaci Corvetty i Anacondy ma większą siłę ognia. Co wcale nie znaczy że Cutter od nich jest słabszy. Nie. Cutter mimo słabszej siły ognia, swoimi shieldami i szybkością może ramując zamienić w pył oba wspomniane, o ile motorniczy szybko przestawi zwrotnicę i trafi.
Opinia fechmistrza Krutka: Cutter, kupiłem, wyposażyłem, polatałem, opróżniłem z modułów i się kurzy w hangarze jego skorupka. Projektanci, zapomnieli zamontować mu ster, za to wyposażyli w największą ładownie, dobre silniki i największą tarczę - wybitny do handlu. Jeżeli chcesz sprawdzić swoje opanowanie w walce - kup Cuttera, na pewno przejdziesz świetny test, by nie rozwalić czegoś by się uspokoić. W walce równych pilotów Corvetta vs Cutter, bezapelacyjnie stawiam na Corvette. Cutter, to takie duże centrum dowodzenia, które potrzebuje eskorty, gdyż średnie statki FAS/FDL go oblatują, gryząc po bokach.
Anaconda
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, lekki, niezłe tarcze, skok, duża siła ognia - capacitor klasy 8, dużo utility, dużo hardpointów, dużo internal slotów.
Wady: Wolny, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 146 969 451
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry duży statek. Jest co prawda wolny, ale jest dość zwrotny jak na te rozmiary, a ze względu na faktyczną niską jak na duży statek masę, jest świetny do eksploracji. Można do niego zapakować wszystko co potrzebne w podróży, łaziki, cellbanka, cargo, moduł naprawczy, skanery. Można nim też handlować i walczyć, zarówno PvP i PvE. Świetny do wbijania rangi Combat na beaconach, resach, combat zonach. Można siedzieć pół dnia i wylatujesz stamtąd kiedy Ty chcesz, a nie reszta świata.
Opinia fechmistrza Krutka: Największy orzeszek, tfu największy pancerz pośród wszystkich dostępnych statków. Przyzwoity statek dużej klasy - dobry do wszystkiego po trochu, jeśli nie masz jeszcze rangi. Do walki został wyparty przez Corvette, do handlu wyparty przez Cuttera. Bezapelacyjnie, najlepszy statek do eksploracji - najlepszy skok, dużo internali by zapakować do niego AFM i hangary z łazikami. W walkach PVP Anaconda jest pożerana przez Corvette.
Federal Corvette
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Forteca dryfująca w jednym systemie
Zalety: Duży capacitor 8 klasy, 2 huge hardpointy, zwrotny.
Wady: Wolny, skok jak w Fer de lance, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Federacja, Rear Admiral
Cena za skorupę: 187 969 450
Opinia fechmistrza Kyoka: Fer de lance na sterydach i koksie. Co prawda jest wolne jak Anaconda, ale tak samo jak w FDL nie da się nim normalnie nigdzie dolecieć. Ma dobre tarcze, ma mocny capacitor klasy 8, jest zwrotniejszy od Anacondy, ogólnie lata się tym nieźle. Po jednym systemie.
Jeżeli masz FDL, lubisz nim grać, ale dodatkowo jesteś znudzony i masz miliard na graty i wykupy, bierz korwetę. Korweta to nie jest statek dla byle kogo. Jeżeli coś tam grasz, łamiesz się, albo nie wiesz o co ci chodzi, nie kupuj tego statku. To statek od morderców, dla morderców. Ten statek jest jak Megatron, niszczy światy i wszystko co znajdzie się na jego drodze. Sprzęt dla psychopatów słodzących redbulla amfą.
Tak jak FDL, to statek dla tych co umieją grać, mechanikę mają w jednym palcu, a dodatkowo POI nie oznaczają sidewinderami, tylko stawiają zamiast nich dildowate cuttery.
... a i można nim pohandlować, jak uda Ci się skoczyć gdziekowliek z pełną ładownią.
Opinia fechmistrza Krutka: Kwintesencja statku bojowego. Jeżeli Twoim żywiołem jest walka, to MUSISZ go mieć. Jedyna jego wada, to skok w bok, albo raczej czołganie się do docelowego systemu. Natomiast jeśli już dolecisz, to czujesz, że znajdujesz się w najpotężniejszym statku bojowym. Zwrotnością przebija Pythona, mocą tarczy nieznacznie ustępuje Cutterowi, siłą ognia nie ma sobie równych, świetnie dopasowane internale rozwiązują problemy z doładowaniem tarcz. Pilotaż i walka w tym statku to czysta przyjemność - czuje się moc.
Orca
Producent: Saud Kruger
Rodzaj: Pasażerski
Zalety: Szybkość
Wady: Zwrotność, słaba tarcza, słaby skok, ,nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 48 539 887
Opinia fechmistrza Kyoka: Orca, królowa bezużyteczności. Obecnie w grze nie ma zadań dla tego statku. Słaby we wszystkim. Można nim robić w zasadzie tylko jedną rzecz, trolować w PvP. Robi się go w stealth i leci na kamikadze w jakiegoś FDL, przy odrobinie szczęścia uda się go zramować.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek dla nowożeńców - kto nie słyszał wesela w latającym klubie w cruise, ten mało widział i słyszał. Dodałbym, że jest wyjątkowo szybka, , z niej zrobić uciekający kufer na kosztowności, wkładając całą masę HRP - ale poza tym, ciężko o jakieś sensowne zastosowanie. Czasem Orki pojawiają się w PVP - ale bardziej jako ciekawostka z nudów zblazowanych graczy, niż skuteczny statek do czegokolwiek. Dobry do lansu i zabijania śmiechem przy CG.
Lakon Type 7
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: cena/ładownia
Wady: Zwrotność, wolny, słaba tarcza, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 17 472 252
Opinia fechmistrza Kyoka: Średni statek handlowy. Nic ciekawego. Wolny, nie zwrotny, taki latający kontener z kabiną jak od dźwigu. Jak macie rangę na Clippera, możecie go odpuścić, bierzcie Clippera. Jeżeli nie - będzie to wasz statek handlowy przez kilka długich dni, może nawet tygodni.
Opinia fechmistrza Krutka: Lepszy i większy niż T6 szczególnie jako cel do nauki strzelania z plazmy - wolne toto i robi fajniejsze BUM niż T6.
Lakon Type 9
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Duża ładownia przy rozsądnej cenie, trochę większa niż w Anacondzie.
Wady: Zwrotność, wolny, słaba tarcza, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 76 555 842
Opinia fechmistrza Kyoka: Duży statek handlowy. Będzie stanowił przez długi czas podstawę Waszej ekonomii. Dobra ładownia przy stosunkowo rozsądnej cenie sprawia że Type 9 jest następnym po Pythonie, którego kupicie by mieć dobre zaplecze ekonomiczne, a podstawą Waszego zarobku jest handel.
W PvP można nim trolować, wrzuca się HRP lub SCB i można blokować wylot/wlot do stacji.
Opinia fechmistrza Krutka: Wiele razy go zniszczyłem, jeszcze nigdy nim nie leciałem. Słyszałem, że łatwiej prowadzi się Cuttera z wyłączonymi silnikami, niż T9. Bezkonkurencyjny z serii T jako tarcza strzelecka dla zupełnie początkujących snajperów - naprawdę trudno w niego nie trafić, ale za to robi najlepsze fajerwerki na koniec zabawy.
Statki małe:
Sidewinder
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Statek startowy
Zalety: brak
Wady: statek startowy, zmienia się go szybko na coś innego
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 32 000
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek w którym się zaczyna grę, o przyjemnym wyglądzie. Nie ma wyraźnych wad czy zalet, jego główne zastosowanie w dalszych etapach gry to funkcja markera. Kupując go oznacza się na mapie ciekawe miejsca.
Opinia fechmistrza Krutka: Zaleta - zestrzelenie nie boli i tak oddadzą go nam za darmo, warto uczyć się na nim grania, dodatkowo, świetny do zdejmowania bounty przed stacją gdy jesteśmy wanted.
Eagle MK II
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Lekki myśliwiec
Zalety: Zwrotność, feeling, trudno w niego trafić, przyzwoity skok
Wady: statek początkowo, bardzo miękki.
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 44 800
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki statek, który fajnie wygląda i fajnie się nim lata. Tani, początkowy, więc i wiele nim nie można zrobić. Ale pograć warto. Można sobie kupić na początki Bounty Huntingu, gdy jeszcze nie mamy na dobrą Cobrę lub Vipera.
Opinia fechmistrza Krutka: Papierowy statek dla graczy na dorobku lub masochistów lubiących oglądać eksplozje statku od środka.
Imperial Eagle
Producent: Gutamaya / Core Dynamics
Rodzaj: Lekki myśliwiec
Zalety: Zwrotność, najszybszy w grze, feeling, trudno w niego trafić.
Wady: słabe uzbrojenie, papierowy
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 110 830
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki statek, który fajnie wygląda i fajnie się nim lata. Tani, początkowy, więc i wiele nim nie można zrobić. Ale z thrusterami 3A Enchanced i odciążeniu, jest to najszybszy statek wyścigowy. Po tuningu może osiągać nawet szybkości rzędu 860m/s.
Hauler
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Świetny skok
Wady: Brak wad, w stosunku do ceny
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 52 720
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek, świetny jako taksówka do przemieszczania się pomiędzy innymi statkami w odległych systemach. Dobry do budżetowej eksploracji. Statek handlowy do pierwszych godzin dni.
Opinia fechmistrza Krutka: Nic dodać, nic ująć - papierowa taksówka, zanim zdecydujesz się na przelot, oddaj wszystkie bounty i vouchery, po wyciągnięciu przez pirata, małe szanse na ucieczkę, jeszcze mniejsze koszty wykupu.
Adder
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Wielofunkcyjny
Zalety: Świetny skok, zwrotny
Wady: Brak wad, w stosunku do ceny, niezbyt szybki, niezbyt mocny.
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 87 808
Opinia fechmistrza Kyoka: Malutki stateczek, świetny jako taksówka do przemieszczania się pomiędzy innymi statkami w odległych systemach. Dobry do budżetowej eksploracji. Można nim na początku pohandlować, jest tani, to jego zaleta. Można go lubić.
Opinia fechmistrza Krutka: Takie nie wiadomo co, poza tym, że fajnie się strzela do niego na RESach.
Diamondback Scout
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielofunkcyjny
Zalety: Prskok, szybki, zwrotny, dużo utility, trudno w niego trafić.
Wady: Wygląda jak mucha, mało Internali
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 564 320
Opinia fechmistrza Kyoka: Szybki, mały i zwrotny statek od Lakona. Ma słabą tarczę i wygląda jak mucha z kabiną od wózka widłowego, natomiast jego dobrą cechą są 4 sloty na internale. Można sobie wsadzić jakieś skanery. Statek począkowy, tani, można się nim pobawić i go polubić.
Diamondback Explorer
Producent: Lakon
Rodzaj: Podobno eksploracja... ale malo ma internali.
Zalety: Dobry skok, duży hardpoing.
Wady: Wygląda jak mucha plujka, mało Internali
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 1 894 760
Opinia fechmistrza Kyoka: Mały statek do eksploracji. Wadą jest mała liczba internali, przez co nie można za sobą wziąć walizek, ale łazik i skanery się zmieszczą, niestety już nie starczy miejsca na cellbanka, cargo, czy moduł naprawczy. Statek ma fajny duży hardpoint, z którym nie bardzo wiadomo co zrobić, bo ma i tak niezbyt mocną tarczę, w dodatku jest przeokrutnie wolny. Nie używałem, nie potrafię znaleźć zastosowania.
Cobra MK3
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Zwrotność, szybkość, uniwersalność
Wady: Mało Utility slotów
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 379 718
Opinia fechmistrza Kyoka: Uniwersalny statek, bardzo dobry dla początkujących graczy. Dobry to początkowego handlu i szmuglowania, nawet eskploracji, dobry także do bounty huntingu na RES czy Nav Beacon. Ma niezbyt mocne tarcze, ale w wersji stealth jest również świetnym statkiem wsparcia do PvP.
Posiadanie tego statku jest niemal obowiązkowe, spędza się w nim dużo czasu.
Opinia fechmistrza Krutka: Kluczowy statek który obowiązkowo trzeba przejść - za te fundusze jest dobry do wszystkiego, praktycznie nie do złapania jeśli ktoś chce nim uciec. Jak na takiego mikrusa, rewelacyjny pancernik w stealth, świetna pojemność ładowni i najszybszy ze wszystkich statków sprawiają, że jest to pierwszy statek szmuglera na dorobku, którego później rozwiniemy w ASPa. Dodatkowo, duże ilości skórek. Skrzydło Cobr w stealth, spokojnie może pogonić znacznie większe statki, doprowadzając do palpitacji serca kapitanów Anakondy czy Cuttera.
Cobra MK4
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Brak
Wady: Wolny, mało zwrotny
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 764 720
Opinia fechmistrza Kyoka: Ten statek do niczego nie jest dobry. Ewentualnie może do lądowania na planetach ze względu na dużą ilość Internal Slotów, ale Cobra MK3 jest ogólnie tańsza, lepsza i przyjemniejsza.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek do weekendowych wypadów na planety, okolicznych eksploracji - hybryda dla kolekcjonerów.
Viper MK3
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Lekki Myśliwiec krótkiego zasięgu
Zalety: Szybki, zwrotny
Wady: Bardzo niski skok
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 142 931
Opinia fechmistrza Kyoka: Tani i niezły statek do Bounty Huntingu PvE w obrębie kilku systemów. Ze względu na mały skok, poruszanie się nim jest utrudnione.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek wykorzystywany przez wielu graczy PVP do wkurzania niczym natrętny komar brzęczący nad uchem. Dobry do nauki walki, częstym rozwinięciem jest przejście na Vulture, a potem FDLa. Małe możliwości kombinacji przy build, słaba elektrownia.
Viper MK4
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Lekki Myśliwiec
Zalety: Cieżko wskazać
Wady: Niezbyt szybki
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 437 930
Opinia fechmistrza Kyoka: Niedrogi statek do bounty huntingu PvE. Wolniejszy od Vipera Mk3, ma trochę lepsze tarcze, przy czym ma lepszy skok, więc da się go normalnie używać.
Opinia fechmistrza Krutka: brak zdania - nie używałem go.
Imperial Courier
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, dobre tarcze, dobra szybkość, feeling
Wady: Mała siła ognia, słaby pancerz
Rozmiary: Mały
Wymagana ranga: Imperium, Master
Cena za skorupę: 2 542 931
Opinia fechmistrza Kyoka: Mały, fajny stateczek do polatania. Wrażenie z lotu nim jest jak siedzenie w F16. Bardzo fajny feeling, stanowi świetny myśliwiec wsparcia dla dużych statków, a wing złożony z Courierów może być bardzo wymagający. Manipulując jego ciężarem można uzyskać całkiem fajne szybkości lub mocne tarcze. Bardzo szybki po odchudzeniu, z Thrusterami 3A Enchanced, po tuningu u Inżyniera może latać z szybkością prawie 2 mach - drugi tuż po Imperial Eaglu co do szybkości w grze, ale w przeciwieństwie do Imperial Eagla, można nim narobić sporego bałaganu.
Opinia fechmistrza Krutka: Słaba elektrownia, ale wybitnie mocne tarcze jak na tak mały statek, dobrze ułożone hardpoint i rewelacyjne wręcz hamowanie - potrafi dosłownie stanąć w miejscu. Ze względu na wymaganie rangi w Imperium, nie jest tak popularny jak inne małe statki, dodatkowo drogi jak na tę półkę statków - wart jest jednak swojej ceny,
Vulture
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Średni Myśliwiec
Zalety: Cena/jakość, zwrotność, niezła szybkość.
Wady: brak
Rozmiary: Mały
Cena za skorupę: 4 925 615
Opinia fechmistrza Kyoka: Idealny do bounty huntingu PvE, Combat Zone, myśliwiec w rozsądnej cenie. Statek oferuje niezły pancerz, niezłe tarcze, niezły w PvP.
Obowiązkowa pozycja dla wszystkich pistoletów którzy jeszcze nie mają na FDL, a mniejsze statki już są dla nich za słabe.
Opinia fechmistrza Krutka: Wadą jest jego słaba elektrownia i mała prędkość jak na statek myśliwski. Ogromną zaletą zwrotność. W swojej klasie nie ma konkurencji jako statek bojowy.
Statki średnie:
ASP Explorer
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Skok Zwrotność, szybkość, uniwersalność
Wady: Brak
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 6 661 153
Opinia fechmistrza Kyoka: Najlepszy statek z całej gry, w ogólnym ujęciu cena/możliwości/feeling. Zapewnia fantastyczny skok przez co jest królem eksploracji, jest idealny do szmuglowania oraz początkowego handlu. Można też nim robić bounty hunting PvE, latać po Combat Zonach. Dodatkowo jest szybki, zwrotny, przez co latanie nim jest bardzo przyjemne. Do PvP nie bardzo, są lepsze statki do tego celu.
Po Cobrze MK3 obowiązkowy statek do posiadania w zasadzie przez cały etap gry.
Opinia fechmistrza Krutka: Złoty ASP - statek który mnie ozłocił podczas szmuglowania, podstawowa maszynka do zarabiania pieniędzy. Świetny skok, dobra zwrotność, duża ładownia, przyzwoita prędkość na bust. Minusem jest odkryty Power Plant, który bardzo łatwo odstrzelić. Ulubiony statek Brabena. Patrząc na możliwości bojowe, wybiorę Vulture, jednak gdy nas nie stać, spokojnie można nim powalczyć w RESach. Dzieki dużej ilości internali, można pokombinować nad różnymi buildami.
ASP Scout
Producent: Lakon
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Skok
Wady: Mało internal slotów, mało utility
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 3 961 150
Opinia fechmistrza Kyoka: Młodszy, wykastrowany, brat ASPa eksplorera. Nie ma większych zalet, fajniej się gra Cobrą. Szkoda na niego czasu, lepiej dorobić trochę i kupić ASPa Explorera.
Opinia fechmistrza Krutka: Takie nie wiadomo co i w jakim celu powstało - chyba jako zwiększenie ilości statków w grze.
Python
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Siła ognia - 7 klasy capacitor, uniwersalność, dobre tarcze, dużo Internal Slotów.
Wady: Niezbyt szybki.
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 56 978 180
Opinia fechmistrza Kyoka: Najmocniejszy statek do 'średniego' PvP 1vs1, niestety jest jak krokodyl, krótkie nóżki, duża paszcza, więc mimo dobrej siły ognia (konkurencyjny w walce FDL i FAS mają tylko capacitor 6), praktycznie wszystko może mu uciec. Dobry na wszelkiego rodzaju RESy, Combat Zony, wbijanie rangi. Dobry też do średniego handlu. Bardzo udana i uniwersalna konstrukcja.
Ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze 1vs1. Czy FDL czy Python. Na pewno Python wychodzi drożej, ma słabszą tarczę i mniej utility. Trzeba nim dobrze umieć grać, by ograć FDL'a.
Opinia fechmistrza Krutka: W średniej klasie statków największy pancerz, średnia tarcza, ale dzięki dużej ilości internali można z niego zrobić latającą baterię, przez którą nie przebije się FDL czy FAS - jednak ze względu na jego niską prędkość, spokojnie mu uciekną. Jeżeli nie myślisz o PVP, to Pythona dostosujesz do każdej sytuacji. Bardzo duża ładownia, średnia wielkośc daje mu ogromne możliwości wykorzystania - wyląduje wszędzie. Dobry do górnictwa, handlu, RESów, CZ. Słaby do PVP niezależnie czy 1v1 i walki w skrzydłach.
Fer de Lance
Producent: Zorgon Peterson
Rodzaj: Ciężki myśliwiec jednego systemu
Zalety: Siła ognia, bardzo duże tarcze, dużo Utility mountów, wygląda przekozacko, nie grzeje się, feeling
Wady: Najgorszy skok w grze, ciężko tym latać gdzieś dalej, mało Internal Slotów
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 51 567 040
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry statek do PvP w skrzydłach, dobry Bounty Huntingu PvP i PvE, świetny na wojny, resy, Combat Zony, tylko przydała by się laweta żeby go tam zaciągnąć. Statek w wersji bojowej ma tak mały skok, że przemieszczanie się nim jest prawie niemożliwe, trzeba sprzedawać cięższe moduły, lecieć na miejsce, następnie je kupować na nowo.
Przy odrobinie szczęścia można w PvP 1vs1 stawać do walki z Combat Pythonem (zwykłego zmiata bez problemu), w razie niepowodzenia można mu zawsze uciec.
Statek jest świetny temperaturowo, prawie się nie grzeje. Jest to jedyny statek który pozwala ładować FSD i tankować.
Dobry statek do grania w stealth jak i tarczy. Jak jesteś pistoletem, masz ADHD, żyjesz na pełnym ogniu, na krawędzi, rano walisz 2 małe czarne zaciągając białą ścieżkę, a na dobranoc słuchasz techno/trance party albo jakiegoś heavy metallu - musisz ten statek mieć obowiązkowo. To jest żyleta. Do niego musisz mieć luźne 100 mln na wykupy, lifestyle nim prowadzony nie sprzyja długiej i sielankowej space operze. Statek nie dla każdego, trzeba nim u mieć grać i mieć w 100% opanowaną mechanikę gry, zarządzanie energią i przełączanie modułów.
Opinia fechmistrza Krutka: Jeżeli szukasz statku do PVE, odpuść sobie i weź Pythona lub inny statek. Jeśli jesteś urodzonym łowcą o smykałce do PVP to będzie Twoim podstawowym latadłem. Niestety, ma sporo wad - masakrycznie niski skok - on sie turla, nie skacze, mało internali za to dużą elektrownię i utility points, co daje duże pole manewru przy wykorzystaniu bojowym.
Federal Assault Ship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Ciężki myśliwiec
Zalety: Siła ognia, bardzo mocny pancerz, zwrotność, szybkość
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Chief Petty Officer
Cena za skorupę: 19 814 210
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry statek do latania w stealth PvP, dobry do bounty huntingu PvE i wszelkich innych aktywności związanych z walką, zwrotny, szybki, posiadający niezły mass-lock factor. Warto go mieć w swojej kolekcji mimo wyglądu XIX wiecznego żelazka.
Opinia fechmistrza Krutka: Vulture na sterydach, słaba tarcza, mocny pancerz, bardzo dobra zwrotności i szybkość. Jak nazwa wskazuje, zabójca do PVE i PVP głównie w stealth - potrafi być wściekły niczym Pitbul którego użądliła osa w zadek. Minusem wymagana ranga w Federacji, plusem niskie koszty zakupu i wykupu statku. Świetnie się nim lata.
Federal Dropship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Nie wiadomo
Zalety: Cięzko wskazać zalety, nie wiadomo do czego on jest
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza, wolny
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Midshipman
Cena za skorupę: 14 314 210
Opinia fechmistrza Kyoka: Tylko Frontier wie o co im chodziło robiąc go. Ani szybki, ani mocny, skoku nie ma dobrego, można nim pograć PvE, tylko poco, skoro są lepsze statki w podobnej cenie. Jako że designerowi statków frontiera, pracującego dla federacji, w domu żona każe prasować - ten również wygląda jak żelazko.
Opinia fechmistrza Krutka: Hybryda, do której wiele razy próbowałem podejść i znaleźć zastosowanie - nie udało mi się...
Federal Gunship
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Nie wiadomo
Zalety: Siła ognia, 7 klasy capacitor.
Wady: Wygląda jak żelazko, niezbyt duża tarcza, wolny, mało internal slotów, słaby skok.
Rozmiary: Średni
Wymagana ranga: Federacja, Ensign
Cena za skorupę: 35 658 297
Opinia fechmistrza Kyoka: Tylko Frontier wie o co im chodziło robiąc go. Kosztuje niewiele w sumie mniej od Pythona, a może mniej. Nie wiadomo do czego go użyć, można postrzelać nim PvE, wolny mało zwrotny, słaby feeling, trzeci statek z linii sprzętu AGD federacji. Skok też słaby.
Opinia fechmistrza Krutka: Federacja wypuściła 4 statki, z czego dwa wybitnie dobre FAS i Corvette i dwa nie wiadomo co - Dropship, Gunship. Mimo dużego capacitora jak w Pythonie, rozmienił sie na drobne - ma więcej mniejszych hardopoint, słabszą elektrownie, słabą tarczę, mało internali, pancerz klasy FASa, wolny niczym Python. Projektant tego statku musiał być na ostrym kacu, bo wziął z innych statków wszystko to co najgorsze, no może poza ceną - ta jest jedną z najwyższych w tej klasie. Bardzo rzadko widywany w rękach graczy.
Lakon Type 6
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: cena/ładownia, skok, szybkość
Wady: słabe uzbrojenie
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 1 045 297
Opinia fechmistrza Kyoka: Niedoceniany, a fajny statek handlowy. Niska cena, dobra ładownia jak na początkowe fazy gry, dobra szybkość. Można go też używać do eksploracji.
Opinia fechmistrza Krutka: Fajnie się do nich strzela.
Keelback
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Fajny do destruction derby. Najmniejszy statek na którego będzie można załadować małego myśliwca, da się nim obronić przed podstawowym NPC, sporo internal slotów.
Wady: Wolny, mało zwrotny.
Rozmiary: Średni
Cena za skorupę: 3 126 150
Opinia fechmistrza Kyoka: Taki type-6, lepiej uzbrojony, ze słabszą ładownią, wolniejszy i z mniejszym skokiem. Ciężko mi dla niego znaleźć zastosowanie
Statki duże:
Imperial Clipper
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, niezłe tarcze, bardzo szybki, swietny feeling, zwrotny
Wady: Ułożenie hardpointów, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Imperium, Baron
Cena za skorupę: 22 295 860
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo fajny statek do PvE, bardzo szybki, zwrotny (chociaż ma tendencje do driftowania). Można nim też pohandlować.
Jest niezły do PvP i PvP stealth, ale jest trudny w grze na broniach 'fixed', ze względu na szeroki rozstaw hardpointów. Trzeba kombinować.
Ciężko też się nim celuje bez szyby oraz w statki stealth.
Obowiązkowy do posiadania. Chyba najprzyjemniejszy statek w 'lataniu' w grze. Można nim uskuteczniać trolling, typu ciągamy skrzydła 4 grieferów i w nogi, a przy odrobinie umiejętności w celowaniu, wpędzać w kompleksy pilotów żelazek.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek typowo do PVE - do używania wyłącznie na gimbalach, dla masochistów do PVP, w mojej ocenie całkowicie się do tego nie nadaje. Jest duży i łatwy do trafienia, ma bardzo szeroko rozstawione hardpointy, duży pancerz, porządna tarcza, ale do szczęścia zapomnieli włożyć mu odpowiedniej elektrowni - jest za mała. Bardzo dobra zwrotność, szybkość oraz przyjemność z pilotażu, mimo to w moim hangarze się ciągle kurzy, czasami dla frajdy polecę nim powalczyć PVE.
Imperial Cutter
Producent: Gutamaya
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, bardzo mocne tarcze, szybki jak na duży statek
Wady: Zwrotność. Nie skręca, nie ląduje na outpostach, capacitor jak w 'średnim' Pythonie.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Imperium, Duke
Cena za skorupę: 208 969 451
Opinia fechmistrza Kyoka: Największy i najdroższy statek w grze. Bardzo mocna tarcza, groźny w PvP. Jest to też statek do latania do przodu i do tyłu. Żeby skręcił trzeba wysiąść, zmienić zwrotnicę, przestawić i można jechać, trzeba się nim nauczyć grać jeżeli myślimy o czymś więcej niż handel, w którym ten statek jest bezkonkurencyjny. Handlowy Grind w nim to czysta przyjemność.
Capacitor tylko 7 klasy w tak dużym i drogim statku, konkurencja w postaci Corvetty i Anacondy ma większą siłę ognia. Co wcale nie znaczy że Cutter od nich jest słabszy. Nie. Cutter mimo słabszej siły ognia, swoimi shieldami i szybkością może ramując zamienić w pył oba wspomniane, o ile motorniczy szybko przestawi zwrotnicę i trafi.
Opinia fechmistrza Krutka: Cutter, kupiłem, wyposażyłem, polatałem, opróżniłem z modułów i się kurzy w hangarze jego skorupka. Projektanci, zapomnieli zamontować mu ster, za to wyposażyli w największą ładownie, dobre silniki i największą tarczę - wybitny do handlu. Jeżeli chcesz sprawdzić swoje opanowanie w walce - kup Cuttera, na pewno przejdziesz świetny test, by nie rozwalić czegoś by się uspokoić. W walce równych pilotów Corvetta vs Cutter, bezapelacyjnie stawiam na Corvette. Cutter, to takie duże centrum dowodzenia, które potrzebuje eskorty, gdyż średnie statki FAS/FDL go oblatują, gryząc po bokach.
Anaconda
Producent: Faulcon DeLacy
Rodzaj: Wielozadaniowy
Zalety: Fajnie wygląda, lekki, niezłe tarcze, skok, duża siła ognia - capacitor klasy 8, dużo utility, dużo hardpointów, dużo internal slotów.
Wady: Wolny, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 146 969 451
Opinia fechmistrza Kyoka: Bardzo dobry duży statek. Jest co prawda wolny, ale jest dość zwrotny jak na te rozmiary, a ze względu na faktyczną niską jak na duży statek masę, jest świetny do eksploracji. Można do niego zapakować wszystko co potrzebne w podróży, łaziki, cellbanka, cargo, moduł naprawczy, skanery. Można nim też handlować i walczyć, zarówno PvP i PvE. Świetny do wbijania rangi Combat na beaconach, resach, combat zonach. Można siedzieć pół dnia i wylatujesz stamtąd kiedy Ty chcesz, a nie reszta świata.
Opinia fechmistrza Krutka: Największy orzeszek, tfu największy pancerz pośród wszystkich dostępnych statków. Przyzwoity statek dużej klasy - dobry do wszystkiego po trochu, jeśli nie masz jeszcze rangi. Do walki został wyparty przez Corvette, do handlu wyparty przez Cuttera. Bezapelacyjnie, najlepszy statek do eksploracji - najlepszy skok, dużo internali by zapakować do niego AFM i hangary z łazikami. W walkach PVP Anaconda jest pożerana przez Corvette.
Federal Corvette
Producent: Core Dynamics
Rodzaj: Forteca dryfująca w jednym systemie
Zalety: Duży capacitor 8 klasy, 2 huge hardpointy, zwrotny.
Wady: Wolny, skok jak w Fer de lance, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Wymagana ranga: Federacja, Rear Admiral
Cena za skorupę: 187 969 450
Opinia fechmistrza Kyoka: Fer de lance na sterydach i koksie. Co prawda jest wolne jak Anaconda, ale tak samo jak w FDL nie da się nim normalnie nigdzie dolecieć. Ma dobre tarcze, ma mocny capacitor klasy 8, jest zwrotniejszy od Anacondy, ogólnie lata się tym nieźle. Po jednym systemie.
Jeżeli masz FDL, lubisz nim grać, ale dodatkowo jesteś znudzony i masz miliard na graty i wykupy, bierz korwetę. Korweta to nie jest statek dla byle kogo. Jeżeli coś tam grasz, łamiesz się, albo nie wiesz o co ci chodzi, nie kupuj tego statku. To statek od morderców, dla morderców. Ten statek jest jak Megatron, niszczy światy i wszystko co znajdzie się na jego drodze. Sprzęt dla psychopatów słodzących redbulla amfą.
Tak jak FDL, to statek dla tych co umieją grać, mechanikę mają w jednym palcu, a dodatkowo POI nie oznaczają sidewinderami, tylko stawiają zamiast nich dildowate cuttery.
... a i można nim pohandlować, jak uda Ci się skoczyć gdziekowliek z pełną ładownią.
Opinia fechmistrza Krutka: Kwintesencja statku bojowego. Jeżeli Twoim żywiołem jest walka, to MUSISZ go mieć. Jedyna jego wada, to skok w bok, albo raczej czołganie się do docelowego systemu. Natomiast jeśli już dolecisz, to czujesz, że znajdujesz się w najpotężniejszym statku bojowym. Zwrotnością przebija Pythona, mocą tarczy nieznacznie ustępuje Cutterowi, siłą ognia nie ma sobie równych, świetnie dopasowane internale rozwiązują problemy z doładowaniem tarcz. Pilotaż i walka w tym statku to czysta przyjemność - czuje się moc.
Orca
Producent: Saud Kruger
Rodzaj: Pasażerski
Zalety: Szybkość
Wady: Zwrotność, słaba tarcza, słaby skok, ,nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 48 539 887
Opinia fechmistrza Kyoka: Orca, królowa bezużyteczności. Obecnie w grze nie ma zadań dla tego statku. Słaby we wszystkim. Można nim robić w zasadzie tylko jedną rzecz, trolować w PvP. Robi się go w stealth i leci na kamikadze w jakiegoś FDL, przy odrobinie szczęścia uda się go zramować.
Opinia fechmistrza Krutka: Statek dla nowożeńców - kto nie słyszał wesela w latającym klubie w cruise, ten mało widział i słyszał. Dodałbym, że jest wyjątkowo szybka, , z niej zrobić uciekający kufer na kosztowności, wkładając całą masę HRP - ale poza tym, ciężko o jakieś sensowne zastosowanie. Czasem Orki pojawiają się w PVP - ale bardziej jako ciekawostka z nudów zblazowanych graczy, niż skuteczny statek do czegokolwiek. Dobry do lansu i zabijania śmiechem przy CG.
Lakon Type 7
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: cena/ładownia
Wady: Zwrotność, wolny, słaba tarcza, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 17 472 252
Opinia fechmistrza Kyoka: Średni statek handlowy. Nic ciekawego. Wolny, nie zwrotny, taki latający kontener z kabiną jak od dźwigu. Jak macie rangę na Clippera, możecie go odpuścić, bierzcie Clippera. Jeżeli nie - będzie to wasz statek handlowy przez kilka długich dni, może nawet tygodni.
Opinia fechmistrza Krutka: Lepszy i większy niż T6 szczególnie jako cel do nauki strzelania z plazmy - wolne toto i robi fajniejsze BUM niż T6.
Lakon Type 9
Producent: Lakon
Rodzaj: Handlowy
Zalety: Duża ładownia przy rozsądnej cenie, trochę większa niż w Anacondzie.
Wady: Zwrotność, wolny, słaba tarcza, nie ląduje na outpostach.
Rozmiary: Duży
Cena za skorupę: 76 555 842
Opinia fechmistrza Kyoka: Duży statek handlowy. Będzie stanowił przez długi czas podstawę Waszej ekonomii. Dobra ładownia przy stosunkowo rozsądnej cenie sprawia że Type 9 jest następnym po Pythonie, którego kupicie by mieć dobre zaplecze ekonomiczne, a podstawą Waszego zarobku jest handel.
W PvP można nim trolować, wrzuca się HRP lub SCB i można blokować wylot/wlot do stacji.
Opinia fechmistrza Krutka: Wiele razy go zniszczyłem, jeszcze nigdy nim nie leciałem. Słyszałem, że łatwiej prowadzi się Cuttera z wyłączonymi silnikami, niż T9. Bezkonkurencyjny z serii T jako tarcza strzelecka dla zupełnie początkujących snajperów - naprawdę trudno w niego nie trafić, ale za to robi najlepsze fajerwerki na koniec zabawy.