Strażnicy - lore
#1
Bug 
Natknąłem się na spis tego co Ram Tah zebrał z antycznych ruin na temat strażników (przepraszam jeśli już było):
http://remlok-industries.fr/1030/the-gua...e/?lang=en
Sporo, więc nie wiem czy ktoś będzie miał zapał tłumaczyć Smile
Ciekawe te opisy militarne, na koniec widać, że walczyły głównie zautomatyzowane jednostki, mam wrażenie, że to jest przeciwnik, z którym nam się przyjdzie kiedyś zmierzyć..
Odpowiedz
#2
Już tłumaczę tutaj: http://thewingedhussars.com/showthread.p...2#pid43712 Smile
:: HETMAŃSKA EMERYTURA - NIE ZARZĄDZAM JUŻ GRUPĄ, ALE CZASAMI SIĘ WTRĄCĘ Biggrin
 
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch po partnerskie skórki!
 
:: Tapetki z Elite i nie tylko. 
Odpowiedz
#3
Zabrałem się za tłumaczenie:

Technologia:

1 – Dane Epsilon ujawniają wiele szczegółów na temat Strażników

2 – Strażnicy potrafili manipulować genami i aktywną biologią, aby osiągnąć pożądane efekty i ich opieka zdrowotna opierała się na tych technikach. Jako gatunek byli podatni na podobne do naszych problemy zdrowotne: chorowali, padali ofiarą raka i pasożytów. Radzili sobie z tymi problemami na dwa sposoby: ulepszali swój system odpornościowy, aby lepiej sobie radził z infekcjami i wytwarzali specjalne mikroorganizmy do walki z zagrożeniami. Jeśli zdołamy wytworzyć podobną technologię będziemy mogli całkowicie wyeliminować choroby z naszego życia.

3 – Analiza tych danych będzie wymagała kogoś z większą wiedzą z dziedziny medycyny niż moja. Dane wskazują na to, że Strażnicy eksperymentowali z manipulacją biologiczną co rozciągało się także na inne stworzenia w ich otoczeniu. Te techniki poprawiały ich żywotność, ale także rozwiązywały różne ekologiczne problemy, aczkolwiek Strażnicy używali ich tylko w niezbędnych przypadkach.

4 – Pomimo oczywistej inteligencji to zachowania socjalne spowodowały, że gatunek Strażników tak szybko się rozwijał. Wymagali od siebie zaangażowania w różne działania socjalne od opieki dziećmi do badań nad zaawansowaną fizyką. Pomagały w tym instytucje, które udostępniały wszystkim edukację i wyniki badań. Rozwój implantów i sieci monolitów stworzył wspólną sieć wirtualną, z której korzystano za pomocą bezpośrednich interfejsów mózgowych.

5 – Podobnie jak w przypadku ludzkiej cywilizacji, komunikacja była kluczem do stworzenia stabilnego społeczeństwa. Wiele aspektów technologii Strażników było takich samych jak naszej, na przykład wykorzystywali podobne pasma fal elektro-magnetycznych i nośniki mediów optycznych. Podejrzewam, że ich szybsza niż światło technologia opierałą się na podobnych zasadach jak nasza, ale jest zbyt mało danych aby być stuprocentowo pewnym.

6 – Imponujące struktury odkryte przez pilotów w ruinach pozostawionych przez strażników były podstawą ich systemu komunikacji. Jest także jasne, że oprócz tej funkcjonalności miały też znaczenie ceremonialne, którego nie należy lekceważyć.

7 – Sieć monolitów była ich główną jeśli nie jedyną metodą komunikacji na wielką skalę. Ponieważ wiedza była wspólna, ta sieć nie miała wielu ograniczeń, oprócz prawdopodobnie osobnych podsieci dla administracji i wojska. Wszystko wskazuje na bardzo otwarte społeczeństwo, co uczyniło ich niestety bardzo podatnymi na niebezpieczeństwa w czasach nadchodzących niepokojów społecznych

8 – A! Więc o to chodziło, w końcu rozumiem. Sieć monolitów była wzmocniona przez oparty na pojazdach system komunikacyjny, urządzenia osobista a nawet implanty. Były one zaprojektowane tak aby oferować nieprzerwany dostęp do sieci o globalnym zasięgu. Posiadanie implantów pozwalających na bezpośredni dostęp do kanałów informacyjnych zrewolucjonizowało by naszą komunikację. Mogę tylko spekulować jakie by to mogło być uczucie, ale można nawet mówić o czymś w rodzaju telepatii wspomaganej technologią.

9 – Sieci były w pełni otwarte i kompatybilne ze wszelkimi formami języków. Ułatwiało to dostęp do wszelkich ich aspektów a nawet  wirtualnej rozrywki.

10 – Jak gatunek który doświadczał wojen bardzo rzadko, Strażnicy bardzo dobrze rozwinęli swój potencjał militarny, aczkolwiek był on dużo mniej zróżnicowany niż nasz. Mamy dużo lepiej opanowaną aerodynamikę i typy małych statków, ale ich inne technologie przewyższają nasze.

11 – Aż do teraz nie wiedziałem, czy Strażnicy używali swojej wiedzy na temat genetyki i biologii do rozwijania potencjału militarnego. Tym, którzy twierdzą, że nasza technologia jest na podobnym poziomie do wiedzy Strażników, mogę powiedzieć, że jej zintegrowanie na poziomie socjalnym pozwoliło na znaczne lepsze jej wykorzystywanie, co doprowadziło do stworzenia bardzo efektywnych nawet w naszych czasach “zwierząt “ wojowników..

12 – Światło ujrzały pewne detale na temat broni używanej przez Strażników. Broń kinetyczna używała napędu elektromagnetycznego, bardzo podobnego do tego używanego w statkach kosmicznych. Była ona stosowana w całym zakresie uzbrojenia, od broni osobistych po ogromne raile w okrętach flagowych. Strażnicy rzadko używali środków wybuchowych. Fuzja nuklearna była rozwijana w trakcie początkowej ekspansji do gwiazd, ale w przypadku broni masowego rażenia Strażnycy skupiali sie na atakach biologicznych. Nietrudno się domyśleć, że były one praktycznie nieprzydatne w walce z SI..

13 – Technologia tarcz. Strażnicy byli w posiadaniu niezwykle mocnych osłon, znacznie bardziej zaawansowanych niż posiadane przez nas obecnie. Istniały osłony mogące osłonić całe miasta przed bombardowaniem z orbity przez pewien okres czasu, aczkolwiek podczas drugiej wojny domowej stworzono bronie zdolne do ich neutralizacji.

14 –  Przez większość swojej historii Strażnicy używali małych oddziałów łączących funkcje wojska i policji. Składały się one z ochotników, traktujących służbę militarną jako część zachowań socjalnych. W przypadku wojny liczebność tych oddziałów znacznie się powiększała, jako że duża część populacji już przeszła szkolenie


15 – Z perspektywy militarnej Strażnicy posiadali oczywistą piętę Achillesa, przez większą część historii cieszyli się pokojem, więc nie mieli wiedzy ani doświadczenia w prowadzeniu wojen. W konsekwencji ich taktyka i strategia opierała się głównie na teorii. To w połączeniu z innymi czynnikami spowodowało ogromne liczby ofiar podczas drugiej wojny domowej.

16  – Powstanie Sztucznej Inteligencji wyniosło społeczeństwo Strażników na całkiem nowy poziom. Istnieją podobieństwa między maszynową inteligencją stworzoną przez ludzi i jej odpowiednikiem u Strażników, ale główną różnicą jest fakt, że SI Strażników była zintegrowana z ich życiem socjalnym. Gdyby ten trend nie został zatrzymany przez ruch abolicjonistów religijnych to wierzę, że zostałaby osiągnięta technologiczna symbioza Strażników i ich SI.

17 – Komputery Strażników działały na takich samych zasadach jak nasze. Ich technologia była na trochę wyższym poziomie, ale jest zrozumiała nawet dla takiego laika jak ja. Eksperymentowali trochę z komputerami organicznymi, ale nie udało im się osiągnąć specjalnych sukcesów poza takimi dziedzinami jak bio-monitorowanie. Nawet wtedy genetyczna modernizacja organizmu była sprawniejsza.

18 – Dużą różnicą między nami a Strażnikami, z technologicznego punktu widzenia, był fakt w jaki zaadoptowali implanty neuralne i sztuczną inteligencję. Implanty nie tylko powiększały ich zdolności mentalne ale zapewniały im bezpośrednie połączenia do sieci monolitów i kiełkujących SI. Ta symbioza umożliwiła gwałtowny rozwój technologiczny, ale niestety w końcu doprowadziła też do ich upadku.

19 – Wczesne Sztuczne Inteligencje były zaprojektowane do dwóch zadań. Po pierwsze miały wzmocnić umiejętności operatorów którzy kontrolowali sieć monolitów i komunikowali się z SI - zadanie to zostało osiągnięte. Rozwój tzw. Neurosieci pozwolił Strażnikom na wzniesienie się na nowy poziom intelektualny.
Drugim zadaniem było spowodowanie, aby SI same pracowały nad swoim dalszym rozwojem, co też udało się osiągnąć. Pierwsze generacje SI polegały w większości na sieci monolitów, ale wkrótce wyewoluowały na kolejny poziom przechowując część swojej świadomości w implantach.

20 – Na tym etapie używano socjotechniki dla upewnienia się, że SI będą stosować się do takich samych zasad jak ich stwórcy. Ale podczas pierwszej wojny domowej większość posiadających implanty Strażników została wygnana i SI zrozumiały, że to jest ich słaby punkt. Zaczęły produkować niezależny od implantów hardware, niestety wszelkie detale na jego temat zostały usunięte z archiwów, zapewne przez religijnych ekstremistów, którzy byli ostatnimi ze Strażników.

Biologia:

1 – Pomimo logicznego założenia, że dane alfa będą się dotyczyć biologii i ekologii nie byłem pewien, póki nie otrzymałem waszych skanów. Jestem zadowolony, że moja hipoteza była słuszna i mogę zacząć odszyfrowywać fascynujące detale o Strażnikach. Wydają się one dotyczyć raczej pojedynczych osobników niż gatunku jako takiego, ale dzięki sporej ilości danych powinno mi się udać stworzyć jakiś kompleksowy obraz.

2 – Byli osobnikami dwunożnymi, trochę wyższymi i smuklejszymi niż typowy człowiek. Skóra była koloru czerwonego ze wszelkimi jego odcieniami. Przyczyny różnic w kolorze były spowodowane genetycznymi uwarunkowaniami oraz faktem, że barwa stawała się ciemniejsza z wiekiem.

3 – Detale na temat ich twarzy. Były one proporcjonalnie mniejsze niż nasze i charakteryzowały się okrągłymi oczami, przyciemnionymi poprzez ewoluowanie w promieniach bardzo mocnego słońce. Struktura i barwa ich oczu wskazuje że ich wzrok był lepszy i mogli postrzegać szersze spektrum światła.

4 – Ich nos ulegał zanikowi, prawdopodobnie w pewnym momencie ich ewolucji przestał być użyteczny i był słabszy niż jego odpowiednik u ludzi. Uszy przylegały ciasno do czaszki i ich budowa z interesującą ilością komór akustycznych wskazuje na to, że słyszeli inaczej niż my.

5 – Ich kończyny są wyjątkowe. Przedramiona mają ząbkowaną krawędź i na pewno pomagały podczas polowań kiedy jeszcze ich gatunek tak zdobywał pożywienie w stadach. Mieli oni dwa stawy więcej w ramionach, pozwalające na wykonywanie znacznie bardziej skompikowanych gestów i używanie bogatego języka migowego. Szkielet był elastyczny ale bardzo odporny a mięśnie długie i cienkie. Mieli dwie dłonie, każdą zakończoną czterema palcami.

6 – Pewne detale na temat ich biochemii. Ich krew była bardzo podobna do ludzkiej i spełniała bardzo podobną rolę jak nasza. Ich cała struktura genetyczna nie odbiegała znacząco od naszej z blokami DNA i RNA. Nie dokonano jeszcze pełnej analizy, ale może się okazać, że ich historia genetyczna się rozgałęziała a może nawet mieliśmy wspólnego przodka, to jest wielkie odkrycie!

7 – Strażnicy dzielili się na dwie różne płcie. Sex nie stanowił dla nich tematu taboo i ich bazy danych są pełne zdjęć i nagrań, tak jak niektóre z naszych sieci.

8 – Zachowania seksualne i reprodukcja. Budowa ich ciała preferowała odbywanie stosunków w pozycji stojącej, ale nie wszyscy się do niej ograniczali. W oparciu o dane można stwierdzić, że seks był także formą rozrywki a nie tylko prokreacji. Nie używali oni środków antykoncepcyjnych ponieważ mogli przestawić swój organizm na bycie przez wymagany okres sterylnym, jednak dokładne działanie tego procesu jest nieznane. Wskazuje to jasno, że ich możliwości manipulowania biologią były duże. Jeśli uda nam się odszyfrować klucz do tych procesów zapewni to wielki postęp w medycynie

9 – Rozmnażanie się Strażników było oparte na wyborze osobistym, ale wymagano od nich spłodzenia przynajmniej jednego potomka w celu zachowania ciągłości gatunku.  Okres ciąży był wystarczająco długi aby zapewnić wystarczający rozwój płodu przed przyjściem na świat i tylko przez pewien czas wymagały potem opieki.

10 – O ile chodzi o edukację dzieci to całe społeczeństwo brało ten obowiązek na siebie. Noworodki były umieszczane w komunalnych żłobkach zamiast przebywania ze swoimi rodzicami. Opieka w trakcie ciąży polegała na dokonywaniu badań i genetycznych manipulaci w przypadku stwierdzenia chorób lub wad wrodzonych.

11 – Strażnicy byli mięsożercami co się wywodziło z czasów ich stadnych polowań. Ich ząbkowane kości przedramion pozwalały zabić ofiarę a potem ją pociąć na kawałki łatwiejsze do umieszczenia w ich stosunkowo małych ustach.

12 – Potrzeba zdobywania mięsa w trakcie polowań została zachowana pomimo ich ewolucji i taki posiłek był uznawany za wyśmienite danie. Goście często przynosili gospodarzom upolowane zwierze jako wyraz szacunku i dobrych manier i vice versa. Mięso zdobyte podczas polowania przez tylko jedną osobę miało jeszcze większą wartość. Polowania odbywały się bez żadnej wyprodukowanej broni, która była używana tylko podczas konfliktów przez wojsko oraz policję,

13 – Etykieta polowania i żywienia się. Zwierzęta pozaświatowe były uznawane za wyjątkowe przysmaki. Ich ekspansja w Galaktyce dała im dostęp do nowych systemów ekologicznych i w konsekwencji nowego pożywienia. Jak na razie nie odniosłem sukcesu w określeniu co to były za stworzenia i gdzie je zdobywali ale były środkiem o dużej wartości. Na nowych światach powstały duże parki i rezerwaty w których mogli polować na lokalnie i importowane zwierzęta.

14 - Dobrym przykładem ich biegłości w manipulacjach biologicznych było tworzenie unikalnych zwierząt do konsumpcji. Robiono to w celu uzyskania wystarczającego zaopatrzenie dla populacji, ale też do innych specjalnych zastosowań. Uczczenie specjalnych świąt za pomocą unikalnej zwierzyny prezentowało wysoki status społeczny właściciela a także geniusz twórcy. Prowadzenie tych badań może pozwolić ludzkości na uzyskanie nowych źródeł pożywienia i pozbycie się plagi głodu raz na zawsze.

15 – Strażnicy żywili się od czasów przodków surowym mięsem i ten sposób nadal był preferowany, choć potrafili jeść też gotowane posiłki, które traktowano ceremonialnie i często było dodatkiem przy formalnych spotkaniach.

16 – Otoczenie i jego wpływ na rozwój Strażników. Cały czas poszukiwałem informacji na temat ich rodzinnego świata i w końcu chyba znalazłem coś co mi pomoże. Są to tylko wskazówki ale powinny one pomóc w odnalezieniu tej lokacji.

17 – Badając dostarczone przez pilotów dane nie zaskoczył mnie fakt, że ich środowisko planetarne było podobne do naszego. Pomijając ewentualne zagrożenia biologiczne moglibyśmy mieszkać na ich światach bez potrzeby terraformowania ich. Wygląda na to, że ich światy byłyby dla nas przyjaźniejsze niż nasze dla nich.

18 – Z powyższych danych wynika, że ludzie całkiem dobrze by się czuli na planetach Strażników i vice versa. Główną różnicą jest grawitacja. Na ich planetach panowała mniejsza grawitacja niż ta uważana przez nas za komfortową, co wyjaśnia ich wysoką, smukłą budowę ciała. Ich elastyczny szkielet bez wątpienia przystosowałby się do ciążenia ziemskiego, ale odczuwali by pewien dyskomfort i mniejszą siłę fizyczną..

19 – Strażnicy preferowali światy lekko cieplejsze niż nasze co wynika z ich budowy ciałą, która nie była przystosowana dobrze do znoszenia chłodów. Zapiski historyczne mówią o oziębieniach na ich planecie w czasie ich rozwoju, które zmusiły ich do rozwijania technologii. Mieli grube skóry ale bez znajdującej się pod nimi warstwy tłuszczu nie byli dobrze chronieni przed niskimi temperaturamiHISTORIA


1 – Wiemy, że Strażnicy ewoluowali polując w stadach liczących po 20 do 30 osobników. Żyli w regionach porośniętych dżunglą, podobną do tej na Ziemi i preferowali bardzo ciepły i wilgotny klimat.

2 – Cechowali się wysoką inteligencją i tworzyli skomplikowane i wysoce efektywne metody polowania co szybko uczyniło ich drapieżnikami alfa w ich ekosferze. Ich zwinność pozwalała im wykorzystywać różne tereny i unikać innych drapieżników. Jestem zaskoczony, że byli plemionami wędrownymi a nie osiadłymi, ale było to spowodowane ich chęcią mieszania się z innymi grupami i zwiększania różnorodności genów, a nie poszukiwaniem nowych terenów łownych. Strażnicy dość wcześnie rozwinęli mowę a także język gestów i po odkryciu narzędzi zaczęli je zapisywać.

3 – Zapiski historyczne Strażników rozpoczynają się znacznie wcześniej niż te w hostorii ludzkości. Ich wczesna sztuka wydaje się skupiać na zapisywaniu faktów, niż na wyrażaniu swoich wrażeń, więc może było to spowodowane względami praktycznymi.  Jedne z najwcześniejszych zapisków mówią o ich walce z klimatem, który uległ gwałtownej zmianie, być może z powodu przyciemnienia ich słońca. Niezależnie od przyczyn, nastąpił duży spadek globalnej temperatury, co postawiło Strażników przyzwyczajonych do życia w tropikach w ciężkiej sytuacji. Dzięki zaczątkom inteligencji zaczęli budować prymitywne schronienia z dostępnych roślin.

4 –Wyzwanie spowodowane przez zmieniający się klimat spowodowało ewolucję Strażników, którzy zaczęli wytwarzać prymitywne narzędzia, pozwalające im na budowę bardziej wytrzymałych schronień. Wkrótce zaczęli używać kamienia do ich budowy i dzięki temu postępowi zaczęła się rozwijać prymitywna sztuka i ozdabianie ścian tych wczesnych konstrukcji. Nawet w początkowych stadiach Strażnicy byli świadomi potrzeby planowania i widać podobieństwa między wioskami a późniejszą zabudową miast.

5 – Wydaje się, że ich kultura wędrowna zakończyła się wraz z rozpoczęciem budowania solidniejszych budynków, aczkolwiek nadal zachęcano młode osobniki do odwiedzania innych obozów. Ta zmiana trybu życia z wędrownego na osiadły przyniosła ze sobą duże zmiany socjalne. Na przykład Strażnicy zaczęli stosować statuy do oznaczenia regionu zamieszkanego przez dany klan. Należy zaznaczyć, że nie znalazłem prawie żadnej ewidencji, że dochodziło do starć między sąsiadującymi klanami. Wszystko wskazuje na to, że rozsądna kontrola populacji powodowała rozwijanie strategii współpracy a nie współzawodnictwa.

6 – Istnieją dowody, że hodowla zwierząt znacznie się rozwinęła w czasie kiedy powstawały pierwsze osady, niewątpliwie z powodu zwiększenia populacji. Co jest zaskakujące, że najwyraźniej już wtedy używali hodowli selektywnej, czyli już wtedy rozumieli zasadę dziedziczenia cech, co jest wyjątkowe w rasie o tak niewielkim poziomie technologicznym.

7 – Po jakimś czasie Strażnicy weszli w erę rozwoju technologicznego, co niestety przyspieszyło nadejście czasu konfliktu. Największe postępy dokonywali w dziedzinie manipulacji genetycznych. Początkowo eksperymentowano na zwierzętach, aby potem przejść do mikroorganizmów, co pozwoliło na szybki rozwój nauk medycznych i inżynierii. Przykładem takich postępów są organizmy wirusopodobne które potrafiły zwalczać specyficzne choroby i wzmacniać system immunologiczny. Te informacje będą bezcenne dla zespołów medycznych w naszej Galaktyce i uważam, że powinniśmy udostępnić te informacje wszystkim, podobnie jak Strażnicy, których wiedza była ogólnie dostępna.

8 – Rozwój tych technologi przebiegał inaczej w poszczególnych klanach, będąc zaczątkiem różnic, które w końcu doprowadzały do konfliktów. Początkowo te konflikty rozstrzygano poprzez walki pojedynczych przedstawicieli, ale wraz z rozwojem klanów zaczęła brać górę przewaga liczebna i poczęły wybuchać wojny. To doprowadziło do rozwoju broni, zwłaszcza tej najgroźniejszej - biologicznej.  Można było zaobserwować wyścig zbrojeń i tworzenie nowych środków ataku biologicznego a także obrony porzed nimi.

9 – Informacja o broniach stworzonych przez Strażników w trakcie różnych wojen, które w końcu doprowadziły do ich zagłady: Podobnie jak bronie biologiczne pochodzi ona z czasów kiedy rozpoczęto pierwsze loty za pomocą sterowców i uruchomiono pierwsze komputery (które początkowo służyły do kalkulowania efektów ataków bronią biologiczną na masową skalę.) Wybuchające wojny miały dewastacyjny efekt na system socjalny Strażników.  Zaprzestano kontroli narodzin, kiedy klany zrozumiały, że będą potrzebni nowi żołnierze. System oparty na kooperacji legł w gruzach i nastąpiły duże podziały w całej populacji. Ten okres trwał kilka wieków.

10 – Te dane odnoszą się do zakończenia znaczącego konfliktu w historii Strażników i narodzin nowoczesnego społeczeństwa. Kilka klanów na północy kontynentu zaczęło wspólnie pracować nad zakończeniem wojny. Przeżyły one szczególnie okrutny okres, co wpłynęło na ich zahartowanie. Prowadziły one taktykę szybkiego podboju w końcu zdobywając władzę nad północną pókulą. Wtedy skrystalizowały się zasady i równowaga nowej społeczności Strażników. Co ciekawe wtedy też powstały pewne różnice genetyczne pomiędzy klanami północnym i południowym, mieszkający w północnej części globu mieli bardziej czerwony odcień skóry.

11 – Rozwój nowoczesnego społeczeństwa i zainteresowanie eksploracją pozaplanetarną: Miasta-państwa Strażników istniały ponad tysiąclecie, podczas którego dawne formy współpracy stworzyły większą, kochającą pokój i szczęśliwą populację. Ale ten wyż demograficzny nie mógł trwać wiecznie, zmuszeni kurczącym się miejscem, Strażnicy zwołali konferencję na ten temat. Badania astronomów cieszyły się dużą popularnością i dzięki nim udało się już zidentyfikować pewną ilość nadających się do zasiedlenia planet w zasięgu ich pojazdów. Wiele osób deklarowało swoją chęć podróżowania do gwiazd i kolonizowania innych systemów. Początkowo ambicje przerosły ich możliwości ale po wprowadzeniu w życie pozostałych opcji takich jak kontrola narodzin, podróże kosmiczne stały się faktem.

12 – Pierwsze próby podróży międzygwiezdnych: Pomimo ich niewątpliwych zdolności technicznych, Strażnicy nigdy nie wybudowali niczego bardziej skomplikowanego niż sterowce, ale było to spowodowane ich szacunkiem dla ekologii. Silniki rakietowe były traktowane z dystansem, jako szkodzące otoczeniu, więc stworzono napęd elektromagnetyczny, który miał katapultować statki w przestrzeń pozaplanetarną. Kokony zbudowane ze wspomagającego oddychanie żelu pozwalały pilotom znieść potężne przeciążenia przy takim typie startu oraz umożliwiały hibernację w trakcie podróży. Nie umiejąc jeszcze podróżować szybciej od światła Strażnicy zbudowali trzy ogromne arki mające ich przetransportować do przyszłych kolonii, bardzo podobne do naszych Statków Pokoleniowych (Generation Ships)

13 – Komunikacja szybsza niż światło: Prawie całe społeczeństwo Strażników pracowało nad unowocześnianiem międzygwiezdnej komunikacji i podrózy. Udało im się dokonać przełomowego odkrycia w komunikacji zanim arki osiągnęły swoje cele. Informacja otrzymana w trakcie podróży umożliwiła stworzenie urządzeń do kumunikacji ponadświetlnej tuż po wylądowaniu statków. Międzygwiezdna sieć komunikacyjna powstała niezwykle szybko. Nie jest zaskoczeniem, że wkrótce udało im się opracować zasady i budowę napędu hiperprzestrzennego, co umożliwiło im swobodne podróże po galaktyce. Współpraca przy jego tworzeniu skonsolidowała istniejące miasta-państwa i ten model społeczeństwa przetrwał aż do zagłady ich gatunku.

14 – Epoka informacji: Strażnicy używali komputerów już od kilku generacji, ale dopiero stworzenie Sztucznych Inteligencji pozwoliło im na prawdziwe wejście w epokę informacji. Wtedy właśnie powstały zaczątki sieci monolitów - komputerowego systemu komunikacji międzygwiezdnej. Sieć istniała w podstawowej formie przed stworzeniem SI ale dopiero powstanie inteligentnych maszyn i implantów neuralnych uczyniło z niej serce Społeczeństwa Strażników.

15 – Wygląda na to, że rozwijające się Sztuczne Inteligencje spowodowały szybki rozwój technologiczny. Nagła poprawa umejętności informatycznych uzyskana dzięki implantom nauralnym pozwoliła sztucznym inteligencjom na szybszą adaptację i zwiększenie wrażliwości. To z kolei spowodowało duży postęp w nauce i technologii. Wzrastająca inteligencja SI powodowała efekt lawinowy i już wkrótce duża część społeczeństwa miała wbudowane implanty.

16 – Dane wskazują, że jednak nie wszyscy zaadoptowali nowe technologie i zdecydowali się na wbudowanie neuroimplantów, co w rezultacie doprowadziło do zwiększających się różnic klasowych i podziału społeczeństwa. Niestety nie udawało się znaleźć rozwiązania na te pogłębiający się rozłam między tymi którzy zaakceptowali te technilogie i tymi, którzy je odrzucili. Politycy byli pierwszymi którzy zareagowali na zmiany społeczne, ale wkrótce zaczęły się protesty religijne.

17 – Kolebka Strażników była także centrum tych ruchów religijnych, który w końcu zdołał odizolować albo wysiedlić wszystkich przeciwników. Nie znalazłem żadnych innych odnośników z informacjami o tych wydalonych osobnikach. Mogło by się zdawać, że zapanuje spokój, ale niestety pozostała kwestia SI. W tamtym okresie SI były bytami wirtualnymi w całości egzystującymi w sieci monolitów. Zdawały sobie sprawę, że to czyni je stosunkowo bezbronnymi i szukały sposobów uniezależnienia się od sieci. To pogłębiło obawy abolicjonistów, którzy zaczęli używać przemocy aby uniemożliwić SI uzyskanie niepodległości a także doprowadziło do ataków na tych Strażników, którzy sprzyjali SI.

18 – Druga wojna domowa: Pozornie wyglądała jak walka pomiędzy planetą domową a koloniami, ale tak naprawdę podziały istniały nawet w miastach-państwach. Skala konfliktu znacznie przerastała ich pierwszą wojnę. Porównując to do naszej historii pierwsza wojna wyglądała zaledwie na marginalny konflikt polityczny, ale druga to był konflikt zbrojny na planetarną skalę między abolicjonistami a resztą społeczeństwa. W efekcie zniszczone zostały ich wszystkie habitaty i musieli się przenieść do “Świętych Kopuł” chronionych przez potężne osłony.

19 – Wojna trwała przez wiele lat i w końcu nawet Kopuły uległy atakom, zostały zniszczone i w efekcie całą populację czekała zagłada.  Ich zasada honorowania zmarłych przez wystawne ceremonie tylko przyspieszyła cały proces. Szczegółowe badania zniszczonych kopuł pokazywały duże różnice w czasie w przypadkach osłon wielowarstwowych. W wielu wypadkach wewnętrzne były zniszczone znacznie później, co oznacza, że napastnicy wracali po jakimś czasie i powtarzali ataki.

20 – Z danych wynika, że sposoby walki znacznie się zmieniały w czasie trwania konfliktu. Po początkowym okresie walki twarzą w twarz co prowadziło do wielkich strat, główne zmagania były prowadzone za pomocą zautomatyzowanych flot. Początkowo były sterowane zdalnie przez Strażników za pomocą implantów mózgowych, ale z czasem zyskiwały coraz większą, a w końcu całkowitą autonomię. Żołnierze byli wysyłani tylko do okupowania terenów zdobytych przez zrobotyzowane jednostki, a pod koniec konfliktu nie byli używani wcale.

21 – Wojna trwała ponad 100 lat i populacja Strażników uległa  wtedy dramatycznemu zmniejszeniu. Płodność prawie zanikła z powodu znacznie zwiększonych poziomów radiacji i religijnych przekonań, które nie  pozwalały im użyć technologii do radzenia sobie z biologicznymi problemami.  W końcu jedna z walczących stron odniosła sukces, ale do tej pory ich cała populacja za wyjątkiem tych wygnanych wiek temu, wyginęła lub była bliska śmierci.
Odpowiedz
#4
Język:

2 – Wstępne oględziny obelisków pozwalają na rozpoczęcie badań. Świetlne oznaczenia zdają się być formą napisów. Fakt, że są ruchome ma jakieś dodatkowe znaczenie, i nie sądzę, żeby to były zwykłe znaki czy napisy.

3 – Czasami trzeba zaufać swojej intuicji, dostarczone przez pilotów skany mają związek z glifami na obeliskach. Myślę że dane delta pozwolą na sformowanie podstawowego słownika.

4 – Strażnicy mieli bardzo rozwiniętą kooperacje, wszystkie elementy społeczeństwa pracowały nad osiągnięciem wspólnych celów. Uważam też, że wzajemnie się ochraniali. Jestem zagłębiony w te tajemnice, ale sądzę, że Strażnicy będzie dobrą nazwą dla tej rasy.

5 -  Wszystko wskazuje na to, że posługiwali się jednym uniwersalnym językiem co ułatwi moje próby zrozumienia go.

6 – Strażnicy używali dwóch różnych form komunikacji opartej na tej samej lub bardzo podobnej formie języka. Praca nad nimi jest powolna ale bardzo fascynująca, dzięki dostarczonym danym będę mógł odkryć zasady ich mowy, używali jej podobnie do nas i w podobnym do naszego zakresie fal dźwiękowych.

7 – Rozmiary odkrytych ruin sugeruje społeczeństwo z dużymi populacjami.

8 – Strażnicy mówili z różnymi akcentami w zależności od regionów geograficznych.

9 – Dekoder napotyka duże problemy przy odszyfrowywaniu danych. Radzi sobie dobrze z pojedynczymi konstrukcjami, ale nie udaje mu się łączenie ich w większe całości. Chyba rozpocznę od stworzenia listy słów, bez przypisanego do nich znaczenia. Relacja zapisów audio i formy pisanej okazuje się być bardzo skomplikowana. Wydaje się, że posługiwali się w komunikacji werbalnej tonacją, i znaczenie słowa określał sposób w jaki było wypowiedziane.

10 – Powoli udaje nam się zidentyfikować kompletne zdania! Słowa to tylko małe fragmenty języka, zdania wydają się przedstawiać zasady. Z tego pakietu po odszyfrowaniu otrzymuję coś w rodzaju listy i będę się skupiał na określeniu jej zawartości.

11 – Moduł rozpoznania zwrócił moją uwagę na powtarzający się wzór. Wynika z niego, że nie tylko tonacja miała znaczenie, ale także kolejność słów w zdaniu. To bardzo ważne!

12 – Ten blok danych zawiera nagrania audio z modeli delta.  Podstawy ich komunikacji były raczej wizualne niż werbalne. Wydaje się to być logiczne, bo pismo jest bardziej przenośne i trwalsze niż mowa. Te formy wizualne języka pojawiły sie w ich rozwoju dość wcześnie.

13 – Pismo Strażników opiera się na glifach, z których każdy reprezentuje słowo. Wydają się one mieć możliwość opisywania dość skomplikowanych pojęć, w połączeniu z ruchem który umożliwiał dodawanie dodatkowego znaczenia.  Wszystkie znaki są symbolami znacznie bardziej abstrakcyjnymi niż hieroglify, ale możliwe jest zidentyfikowanie odnośników na podstawie ich kształtu. Dla przykładu glif oznaczający ksieżyc pokazuje wznoszący i opadający księżyc tak jak on wyglądał z planety Strażników.

14 – Język wywodził się z glifów, które rozwijały się przez dłuższy okres. Początkowo powstały one na podstawie języka migowego którego Strażnicy używali podczas grupowych polowań, kiedy bezgłośna komunikacja miała duże znaczenie.

15 – Opierając się na skomplikowanych kształtach i ruchu tych prymitywnych glifów założyłem, że Strażnicy posiadali wyjątkowy zakres ruchu swoich przedramion i dłoni, co dało nam pierwsze przesłanki na temat ich budowy.

16 – Pewne detale na temat tego jak glify zaczęły się stawać powszechną formą komunikacji i zauważalnej powoli różnicy między mową a glifami. Z uzyskanych danych wynika, że wszystkie glify mają odpowiednik w mowie, ale nie każda wokalizacja posiada jej odpowiednik w formie glifu. Zebrany przeze mnie słownik jest jak na razie bardzo ubogi ale istnieją przesłanki, żeby twierdzic, że te wokalizacje służyły wyrażaniu emocji. Jeśli to prawda to można powiedziec, że język Strażników służył głównie więziom uczuciowym.

17 – Znaki na obeliskach odnalezione na początku badań mogą byc teraz łatwiejsze do zrozumienia, tak jak podejrzewałem początkowo powstały one początkowo jako graficzne zapisy ich komunikacji migowej podczas polowań  w stadzie na początku ich rozwoju.

18 – Jestem pewien, że mogę już teraz stworzyc słownik wystarczający do prowadzenia szerokich badań w przyszłości. Dzięki poznaniu ich języka możemy pełniej zobaczy jak fascynującym gatunkiem byli Strażnicy. Glify początkowo odzwierciedlające język migowy, szybko zaadaptowały się wraz z rozwinięciem innych mediów takich jak reprezentacja elektroniczna. Glify na obeliskach i innych strukturach pozwoliły mu rozpoznawać podstawowe wzorce oraz zapewniały pewne poszlaki co do znaczenia innych glifów.

19 – Dane z tego obelisku dotyczą historii ich języka.  Strażnicy zaczynali przedstawiać swój język migowy jako piktogramy bardzo wcześnie w swojej historii, podobnie do rysunków w jaskiniach w historii człowieka, jednak jest oczywiste, że stopień ich skomplikowania jest znacznie wyższy. Mimo iż badania są dopiero co rozpoczęte to widzę, że dowiedziałem się bardzo wiele o tej wspaniałej rasie.

20 – Dowiedziałęm się więcej o formalnej naturze ich pisma. Oprócz korzystania z obelisków, było ono używane także ceremonialnie i dekoracyjnie. Odnoszę wrażenie, że uważali swoje glify za kreacje bardzo estetyczne.

21 – Jak zwykle przy tego typu badaniach odnalezione odpowiedzi często zmuszają nas do zadania kolejnych pytań. Znalazłem odniesienia do jeszcze innej formy komunikacji, niekoniecznie używanej przez Strażników, lub przynajmniej nie przez wszystkich. O ile mogę powiedzieć odnosi się ona do ich wroga lub przeciwnika. W połączeniu z widocznymi zniszczeniami wielu miejsc w których znaleźliśmy ich struktury może to oznaczać, że nie sami Strażnicy byli instrumentem swojej zagłady.
Odpowiedz
#5
Świetna robota, przypiąłem wątek.
:: HETMAŃSKA EMERYTURA - NIE ZARZĄDZAM JUŻ GRUPĄ, ALE CZASAMI SIĘ WTRĄCĘ Biggrin
 
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch po partnerskie skórki!
 
:: Tapetki z Elite i nie tylko. 
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości