Aliens versus Predator 2 (AvP2) - gra z 2001r
#1
Jak w tytule.

Nie wiem ile jest tutaj osób która grała w tę grę, a w szczególności w multiplay przez neta. Dla mnie Aliens versus Predator 2 to absolutny nr 1 w świecie gier FPS/FPP. Dlaczego? Przede wszystkim klimat uniwersum filmów "Obcy" i "Predator", na których to się wychowałem. Obok Terminatora, Gwiezdnych Wojen to niewątpliwie kultowe dla mnie serie. Oprócz tego gra jest niesamowicie grywalna i wciąga na całego. Same kampanie single player już robiły robotę, ale gra dopiero rozwija skrzydła w potyczkach przez internet z innymi graczami. Niestety pomimo kilku prób wskrzeszenia tego klimatu po latach, nie udało się zrobić gry, która byłaby godnym następcą AvP2. ALien Isolation jest znakomity, ale to z kolei inna półka i inne podejście do rozgrywki. ALiens Vs Predator 2 to tak na prawdę trzy gry w jednej. Trzy dlatego, że w zależności od rasy którą wybierzemy do gry (Obcy, Predator czy marine/korp) grą i sama rozgrywka będzie wyglądała dla nas zupełnie inaczej. Do tego dochodzi jeszcze możliwość rozegrania różnych trybów potyczek poprzez Mutiplayer.

Oprócz standardowych TDM, DM, mamy opcję Survivor, Hunt czy Evac. Survivor polega na tym, że wszyscy gracze zaczynają grę jako marines albo predatorzy. Wtedy jest aktywny tryb DM. Pierwszy który zginie respawnuje się jak obcy (z nielimitowaną ilością respawnów po śmierci) i próbuje zabić pozostałych. Każdy kolejny marine/predator którego zabije obcy sterowany przez gracza również respawnuje jako obcy i gra dalej. Emocje są niesamowite, zwłaszcza, kiedy zostaje tylko dwóch marines/predatorów, a cała reszta graczy naciera na nich obcymi Smile .
Tryb Hunt polega na tym, że jeden z graczy zaczyna jako predator (gra wybiera losowo który), a reszta graczy jako marines. Predator zabija oczywiście marines, ale jeśłi sam zginie "bonus" się kończy i respawnuje jako marine, a gracz który zabił predatora respawnuje w nagrode jako predator i gra trwa dalej Smile .

Na koniec jeden z najbardziej widowiskowych trybów gry czyli Evac (od Evacuation). Część graczy zaczyna grę jako marines a druga część jako obcy. Musi być przynajmniej jeden marine i jeden obcy bo inaczej rozgrywka nie rozpocznie się. Marines mają za zadanie na danej mapie ewakuować się z punktu początkowego respawnu do jakiegoś innego miejsca na mapie (z reguły odległego). Każdy gracz grający marine ma jedno, dwa lub kilka żyć w zależności od ustawień serwera. Gracze którzy grają obcymi muszą oczywiście udaremnić marines ewakuację, wybijając ich do nogi Biggrin . Ci co grają obcymi mają przeważnie kilka żyć (najczęściej trzy), ale to także zależy od ustawień serwera.
To tak po krótce.

Sam fakt, że pomimo "olania" gry przez wydawcę (firmę Sierra, co w pewnym momencie uniemożliwiło grę przez neta), jest sporo osób na całym świecie którzy dali tej grze dalsze życie. Dzięki nim gra żyje do dziś (ma własnego klienta gry multi) i doczekała się wsparcia rozdzielczości FullHD, a nawet 4K, tekstur z filtrowaniem anizotropowym x16 i przede wszystkim setki (dosłownie) map do gry w multi. Map które robili fani gry, co często widać po zaawansowaniu grafiki, skomplikowaniu poziomów i niesamowitym klimacie.

Nie chcę pisać recenzji bo to by duuuuużo zajęło. Piszę o tym dlatego, że po latach przerwy wróciłem do AvP2, a nawet wciągnąłem syna (lat 14) i jego kolegów Biggrin . Dlaczego miałem przerwę? Gra miała problemy z prawidłowym działaniem pod Win8 i Win10. Często nie można było grać przez multi bo coś się źle zainstalowało. Oprócz tego były problemy z lagami wynikające z niekompatybilnością niektórych bibliotek DirectX (Win8). Wiele rzeczy udało się w końcu ogarnąć fanom AvP2, a i ja ostatnio spędziłem trochę czasu aby to wszystko zebrać w jednym miejscu tak, aby dało się to bez problemu prawidłowo zainstalować na Win10 64bit. Skoro poradzili sobie z moją "instalką" 14 latkowie, to w naszym gronie chyba nie będzie problemu. Grę umieściłem stety/niestety na "Chomiku". Wiem, że mi tam tego nie usuną i to był główny powód tej decyzji. Poniżej link do pobrania. Wystarczy ściągnąć, rozpakować przeczytać plik z moim opisem instalacji, zrobić dokładnie jak prawi i wio Tongue !

Plik_AvP2_Complete

Jest to kompletna instalka z prawie wszystkimi mapami i to nie tylko z packa Ultimate Mappack 3. Zajmuje niestety prawie 6GB, ale wierzcie mi że warto.

Może zbierze się parę osób w Husarii, które zasmakują w uniwersum Aliena, Predatorów i kolonialnych Marines czy też bezwzględnych Korpów z Weyland Yutani Biggrin .

Cmdr Azz
Odpowiedz
#2
Sierra akurat pilnowała swoich gier i nic nie olała - po prostu zdechła, bo tworzyli gry które nie miały "teoretycznie" szans na rozwój. Bach bach, przechodziłes grę i koniec.
Odpowiedz
#3
Kurde, grałem w demo i strasznie żałowałem, że nie mogłem wtedy jakoś dorwać pełnej wersji, nawet "alternatywnimy" metodami. Ta gra to był sztos. Może się skuszę jak będzie czas.
Odpowiedz
#4
(06.09.2021, 18:31 UTC)Ulpian napisał(a): Kurde, grałem w demo i strasznie żałowałem, że nie mogłem wtedy jakoś dorwać pełnej wersji, nawet "alternatywnimy" metodami. Ta gra to był sztos. Może się skuszę jak będzie czas.

Teraz też nie dokońca chyba można tę grę udostępniać. Skoro jednak portal avp unknown udostępnia link  pomyślałem, że aż tak bardzo nie nabroję Smile .  A gra jest zacna i jakoś nie odepchnęła grafiką 14 latków grających na codzień w Borderlands 3 i Battlefielda V.

Co do Sierry to mogli avp2 chociaż publicznie udostępnić jak padli na łopatki. A tak to musiało się podziemie utworzyć żeby gra nie przepadła. Z perspektywy czasu myślę, że może nawet dobrze, że tak się stało.... Wink
Odpowiedz
#5
czasami tak jest - też znam fajny przykład :
Transport Tycoon - zmarła ze starości
a teraz mamy Open Transport Tycoon - do pobrania za darmo z netu..
Szkoda tylko że ktoś to sprzedaje na Steam.. no chyba że coś się zmieniło i jakaś mała firma nabyła prawa do tej gry - dziwne trochę nie ? w kazdym razie za kilka złotych mamy grę z regularnymi aktualizacjami i ogromną bazą modów Smile
Odpowiedz
#6
Nikt niczego nie sprzedaje, w dalszym ciągu OpenTTD jest za darmo! Na Steamie też.
Praw też nikt nie zbył, bo to jest na licencji GPL Wink
Odpowiedz
#7
rany - racja!
Po prostu jak zobaczyłewm na Steam to od razu uznałem że do kupienia Smile
Odpowiedz
#8
Mi jakoś bardziej pasowała bardziej pierwsza część AVP - z pamięci to była chyba bardziej dynamiczna od AVP2
Ale z chęcią sciągnę i jak będzie jakaś ustawka to się piszę.
Odpowiedz
#9
Witajcie Komandorzy!


Odświeżam i dzisiaj chciałem Was ponownie zainteresować inną grą z gatunku S-F niż Elite Dangerous. Z tego co rozeznałem w TWH przez kilka lat, sporo z nas to gracze w wieku 40+.
Młodsi mogą zatem nie kojarzyć gier wydanych na początku milenium (niektórzy mogli być wtedy na etapie picia Bebiko lub co wrażliwsi Nutramigenu Biggrin ) co nie znaczy że mogą ich znać.


Otóż w 2001 roku został wydany sequel bardzo znanej i uwielbianej strzelanki FPS o nazwie Aliens versus Predator wydanej w 1999 roku. Sequel został wydany przez Sierrę i nazwany (tu niespodzianka) Aliens versus Predator 2 Smile . W mojej ocenie po dziś dzień nie powstał lepszy shooter sieciowy. Dlaczego ta gra przez wiele osób jest tak miło wspominana?


Przede wszystkim to tak naprawdę trzy gry w jednej. Mamy możliwość grania Predatorem, Obcym i Człowiekiem (jednych z Kolonialnych Marines znanych z filmu „Obcy Decydujące Stracie” lub Żołnierzy Korporacyjnych reprezentujących Weyland-Yutani). Niezależnie od naszego wyboru postaci zawsze gramy z perspektywy 1 osoby co daje niesamowitą imersję w grze. Nawet dzisiaj ta gra potrafi nieźle wystraszyć i posiada wręcz niesamowity klimat znany z filmów Obcy i Predator.


AvP2 umożliwia przygodę samemu poprzez rozegranie jednej z trzech kampani (dla Człowieka, Obcego i Predatora). Te kampanie nawet dzisiaj dają mnóstwo wrażeń, a gra przy zgaszonym świetle ze słuchawkami na uszach naprawdę daje radę Wink . Jednak największa frajda to gra w trybie multi z innymi graczami gdzie mamy do wyboru różne tryby rozgrywki. Są klasyczne „Deathmatch” i „Team Deathmatch” znane z innych shooterów sieciowych. Jest też tryb „Survivor” , „Evac” i „Hunt”. Przez graczy zostały też dodane „Domination” i „Capture the Flag” znane chociażby z serii gier FPS „Unreal Tournament”. Ja krótko chciałbym opisać tryby „Survivor”, „Evac” i „Hunt” jako że te tryby przy większej ilości graczy na serwerze (tak minimum 6) dostarczają niesamowitych emocji o czym poniżej.


Tryb „Survivor”.


Jak sama nazwa podpowiada to taki tryb przetrwania. Ci z Was co od razu pomyśleli o hordach stworów chociażby z serii gier „Serious Sam” nie trafili Tongue . Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana i zarazem prosta. Wszyscy zaczynają grę jako Kolonialni Marines a gra uruchamia się w trybie „Deathmatch”. Ten który pierwszy zginie, respawnuje się jako obcy. Od tej pory wszyscy Marines grają razem przeciwko niemu. Należy jednak pamiętać, że każdy Marine ma tylko jedno życie. Gdy je utraci zamienia się w obcego i dołącza do kolegi (-ów) z drużyny Obcych. Wygrywa ten kto utrzyma się przy życiu jako ostatni Marine, a punktu z rundy są naliczane proporcjonalnie do czasu życia danego Marine (im dłużej utrzymał się jako Marine tym więcej punktów).


Tryb „Evac”.


Tutaj ponownie nazwa podpowiada nam zasady gry czyli „Ewakuacja”. Po „załadowaniu” graczy na serwer każdy z nich wybiera jedną z dwóch drużyn – Colonialnych Marines lub Obcych. Obowiązuje tutaj zasada rozsądku, czyli powinien być w miarę dobry balans. To z kolei zależy od doświadczenia graczy. W przeszłości miałem okazję być na serwerze gdzie był komplet (16 graczy). Gdy na serwerze pojawiło się czterech doświadczonych graczy grających obcymi proporcja była bardzo nierówna bo 4:12, czyli na jednego obcego przypadało aż trzech marines. W niczym to jednak nie przesądziło i po baaaaardzo emocjonującej rundzie wszyscy Marines byli martwi i nie dotarli do punktu ewakuacyjnego Biggrin . Dlaczego tak się stało? Wiadomo, doświadczenie w grze daje bardzo dużo. Podobnie znajomość mapy. Jednak dodatkowym utrudnieniem jest to, że każdy Marines w trybie „Evac” ma tylko jedno życie, a każdy obcy minimum trzy życia na rundę (zależy od ustawień serwera). Jest to więc trochę taki tryb „Survivor” przy czym Obcy gdy zginą nie mogą się ciągle „odradzać”, a Marines nie biegają w panice po całej mapie walcząc o życie, tylko planują i grają zespołowo aby dotrzeć na miejsce ewakuacji. Ewakuacja uznawana jest za udaną jeśli wszyscy Marines na mapie znajdą się w miejscu ewakuacji. Czasami ustawienie serwera dopuszcza, że tylko jeden w miejscu ewakuacji jest „wystarczający”. Przeważnie jednak dotarcie jednego Marine do miejsca ewakuacji „nie załatwia sprawy”.


Tryb „Hunt”.


To coś dla fanów Predatora. Jak sama nazwa wskazuje będzie polowanie. Początek taki sam jak w trybie „Survivor” czyli wszyscy zaczynają jako Marines w trybie „Deathmatch”. Pierwszy który zginie zaczyna po raspawnie jako Predator i poluje na resztę. Nie muszę chyba przypominać, że Predator może używać kamuflażu i jak się zatrzyma w miejscu nie można go kompletnie zobaczyć (widoczny jest w trakcie poruszania się jako bezbarwna masa podobnie jak w filmie). W trakcie ruchu Predatora Marines mogą (a nawet muszą) skorzystać z wykrywacza ruchu znanego z filmu „Obcy Decydujące Starcie”. Ten kto zabije Predatora odradza się jako Predator, a ten kto zginął jako Predator „wraca” do drużyny Marines. Zatem w czasie gry może być zawsze tylko jeden Predator.






Niewiele osób wie, że mimo swojego wieku gra jest nadal „żywa”. Nadal są aktywne serwery a społeczność AvP nie pozwoliła odejść grze w zapomnienie. Obecnie istnieje specjalna aplikacja o nazwie „Master Server”, która umożliwia grę na współczesnych komputerach nawet pod kontrolą Windows 11 i w wyższej niż planowali twórcy gry rozdzielczości. Z tą ostatnią nie zawsze jest tak różowo a to dlatego, że gra nie lubi monitorów ultrawide (a ja taki posiadam). W każdym bądź razie na rozdzielczości 1920x1080 nie ma problemu, a jak się chce więcej to nie każda rozdzielczość działa bezproblemowo. U mnie natywna to 3440x1440 i najwyższa rozdzielczość w jakiej gra działa jak należy to 1920x1200 i na takiej też gram.
Swego czasu zebrałem w jednym miejscu to co potrzebne do zagrania w Avp2. Napisałem też manuala jak po kolei i co instalować. Działa zarówno na moim komputerze jak i na każdym z dwóch komputerów moich synów a także na moim gamingowym laptopie.
Są też zestawy map które stworzyła społeczność Avp2. Niektóre z tych map to prawdziwe perełki zwłaszcza te z oznaczeniem SUK. Wszystkich Map jest ponad 500!


Aby nie przedłużać podaję link do pobrania gry wraz ze wszystkim co potrzebne aby w nią zagrać. Wszystko jest 100% bezpieczne, żadnych wirusów, trojanów, backdoorów itp. Zainstalowałem u siebie na Win11, wszystko działa i daje mnóstwo frajdy. Po rozpakowaniu to ponad 10GB.


Zachęcam wszystkim do „zanurzenia” się w mroczny świat Obcego, Kolonialnych Marines lub Predatora i przeżycia wspaniałej przygody.
Jeśli zebrałaby się grupa Komandorów z TWH, którzy chcieliby zagrać wspólnie w AvP2 z chęcią zorganizuję taki meeting online na naszym kanale Discorda. Wszyscy zainteresowani do tego czasu muszą mieć jednak zainstalowany (prawidłowo) AvP2 wraz ze wszystkimi mapami do Multiplay.


O7

Poniżej garść screenów z gry multiplay, które wykonałem dzisiaj:

Screeny
Odpowiedz
#10
(17.03.2023, 12:07 UTC)Azzorek napisał(a):
Zachęcam wszystkim do „zanurzenia” się w mroczny świat Obcego, Kolonialnych Marines lub Predatora i przeżycia wspaniałej przygody.
Jeśli zebrałaby się grupa Komandorów z TWH, którzy chcieliby zagrać wspólnie w AvP2 z chęcią zorganizuję taki meeting online na naszym kanale Discorda. Wszyscy zainteresowani do tego czasu muszą mieć jednak zainstalowany (prawidłowo) AvP2 wraz ze wszystkimi mapami do Multiplay.


O7

Poniżej garść screenów z gry multiplay, które wykonałem dzisiaj:

Screeny

Matko jedyna, aż nostalgia mnie naszła, jak za gówniarza człowiek trząsł portkami grając w tą grę Biggrin 
Dzięki wielkie Azzorek, z chęcią sobie przypomnę. 
Jak coś jestem chętny na wspólne strzelanie. 

O7

Edit: Wszystko działa bez problemu Smile
[Obrazek: 196375.jpg][Obrazek: 196375.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poszukiwana gra na "męski wieczór"! Arnul 23 20,859 02.10.2018, 19:44 UTC
Ostatni post: ShinzoSin
  Jurassic Park Evolution - nowa gra od Frontiera Mathias Shallowgrave 17 15,554 05.04.2018, 12:29 UTC
Ostatni post: Xenderr
  Moja gra na Google Play Christian 7 6,785 18.04.2017, 09:31 UTC
Ostatni post: szarik
  Alice VR Gra obsługująca w pełni nasze okularki VR i to w promocji. Rommie_PL 4 4,419 30.10.2016, 00:04 UTC
Ostatni post: Rommie_PL
  Nowa gra dla 2M1Ra - Goat Simulator - Waste of Space n2god 1 2,764 27.05.2016, 11:18 UTC
Ostatni post: 2M1R



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości