Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Elitka na Linuxie
#31
@ShiMan wrocilem z podkulonym ogonem do Minta 19.3. Probowalem bete, rc i wersje finalna. Komp mi wyraznie glosniej chodzi (wiatraki prawie caly czas na max sie kreca), do tego Gnome przy Cinnamonie jest bardzo ubogie. Albo poczekam na Minta 20, albo jak mi cos po drodze odpali bede jeszcze testowal. Ciagle mam sentyment do Ubuntu Mate, ale gnome 2 juz mocno archaicznie wyglada.
Stan na 3.05
Jestem po testach na Xubuntu 20.04 (migajacy launcher na winehq i protontricks ktory nie potrafil znalezc gry = raczej nie bedzie to moj staly zestaw). Do tego brak Pythona 2 komplikuje odpalenie edmc (no dobra nie udalo mi sie go uruchomic z kodu, ale tez nie bardzo po porazce z sama gra sie do tego przykladalem, kilka dodatkowych pakietow, brak sukcesu).
Teraz odpalam na Manjaro 20 XFCE. Na razie migajacy launcher w winehq staging 5.7 (nie znalazlem jakichs informacji co to moze powodowac). Ta sama wersja na Mint 19.3 smiga az milo, wiec lekkie rozczarowanie i troche sie boje o Minta 20. Samo XFCE nie bardzo tez radzi sobie ze skrotami generowanymi przez wine (w menu i na pulpicie), pozostaje odpalanie z terminala.

Stan na 19.05.2020
Czekam na Minta 20. Jestem po testach roznych wersji Manjaro (KDE, xfce, Cinnamon), wielu forkow Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu, Ubuntu Cinnamon i DDE). Niestety winehq w wersji 5.7 i 5.8 cos popsulo w wyswietlaniu Launchera (migajace i znikajace elementy) plus nowy winetricks sypie bledami podczas instalacji .net 4.52. Problemy z launcherem pojawily sie tez teraz na Mint 19.3, ale jeszcze postaram sie sprawdzic czy to nie wina tego nowego winetricksa. Jak juz ogarne (lub nie Tongue ) launcher, to bardzo ciekawi mnie czy sie cos z wydajnoscia zmienilo za sprawa nowej wersji dxvk (1.7). Jesli tylko pojawi sie beta Minta 20 to bedzie kolejna przesiadka.

UBER WAZNE: Zapomnijcie o winetricks 202004costam Jesli bawicie sie na czyms ubuntu podobnym instalujcie wszystko wersja 20190912-1 (jak cos to mam i sie podziele). Nie wiem co on miesza przy instalacji, ale na tej starszej launcher dziala jak zloto.
Odpowiedz
#32
Ok to dla zainteresowanych maly raport co w wine piszczy. Genralnie na wine ED w tej chwili nie dziala. Od wersji 5.12 jest jakis bug w winetricksie dosc skutecznie utrudniajacy, lub w niektorych przypadkach uniemozliwiajacy instalacje .NET i to niezaleznie jakiej wersji (choc wersja 4.72 i tak sie marnie na wine instalowala bo krzyczalo ze to dla Windows Server, a ED dziala(lo) pieknie ze starym 4.0). Nie pomaga reczna instalacja, niby sie da ubijac procesy jak sie zapetli na koncu, ale to juz lekko loteria. Ostatnie wersje winetricksa (nie ta badziewna 202004, tylko wersje next po self-update) same przerywaja instalacje informujac o bledzie. Pracuja nad tym od kilku miesiecy, ale cos nie bangla. Zreszta to nie jest problem, bo nawet jak sie juz by wam udalo zainstalowac ED (sporo czasu, sporo kombinowania, ale sie da) to i tak cos w Wine 5.16 i w gore (mozliwe ze 5.14 i wyzej bo jakis przeskok na Manjaro mialem) jest cos zwalone z obsluga sieci. Nie wiem jeszcze co i nie doszedlem czy i jak to naprawic, ale po wejsciu do Main Menu w grze podejmuje nieudana probe polaczenia z serwerami ed i wylacza gre czesto nawet bez raportu o bledzie. Po dwoch dniach i czterech roznych instalacjach systemu mam chwilowy przesyt i pewnie poczekam na jakies nowe wersje. Co prawda sprawdzalem juz Wine 5.17 z Manjaro Testing, ale tam tez nie dziala.
Odpowiedz
#33
A spróbowałeś na najnowszym Protonie (zwłaszcza customowym od Glorious Eggroll)?

EDIT:
Wine 5.18 naprawił ten błąd.
Problem nadal występuje w 5.21 + doszedł drugi błąd. Oba są wynikiem regresu; trwa oczekiwanie na fixy.

Husaria są jak łódzkie Bałuty - reprezenuj ją godnie i dumnie. o7
Odpowiedz
#34
(24.09.2020, 10:14 UTC)ShiMan napisał(a): A spróbowałeś na najnowszym Protonie (zwłaszcza customowym od Glorious Eggroll)?

EDIT:
Wine 5.18 naprawił ten błąd.

Steama jakos omijam w polaczeniu z ED. Generalnie ED ma w winehq obecnie dwa bugi. Ten z 5.16 nie jest naprawiony i tak naprawde niewiadomo czy bedzie Sad , zaproponowany patch przywraca stan z wersji 5.15, ale moze wreszcie kiedys tak to unowoczesnia ze zabangla z ED, staram sie trzymac reke na pulsie. Drugi bug odnosi sie do samego znakomitego launchera ED, tzn w wersji 5.21 ten pionierski i nowoczesny kawalek kodu w formie pseudoaplikacji do uruchamiania gry wywala blad po uruchomieniu, oczywiscie jak to ma w zwyczaju cos my sie ze srodowiskiem .net niepodoba. Do kodu wine staging zostal dorzucony patch podobno rozwiazujacy ten problem. Postaram sie sprawdzic z wersja 5.22 jak wyjdzie, poniewaz tak czesto reinstaluje ED ostatnio przez te moje testy ze jakbym mial jeszcze sie bawic w kompilacje wine to chyba juz bym to rzucil w diably. Ale zeby nie bylo, poniewaz czuje sie lekko wywolany do tablicy na jednym z ostatnich streamow Hetmana i zapytanie Kethraxa czas zebym podzielil sie moja wiedza tajemna jak uruchomic mimo wszystko ED na linuxie z pomoca wine. Uprzedzam ze jest to iscie hakerski sposob i druciarstwo w czystej formie. Zakladam jednak ze jak ktos chce uruchomic ED na linuxie to w jakis perwersyjny sposob czerpie dziwna przyjemnosc w klikaniu tekstu w konsoli i testowaniu pierdyliarda kombinacji.
1. Wymagania
Generalnie potrzeba wine (bez znaczenia czy stable, dev czy staging) i winetricks'a . Co jest wazne, to albo kompilujecie sobie sami, albo wasza dystrybucja ma mozliwosc kontroli wersji pakietow. Siedze na Manjaro z odpalonym AUR i do moich potrzeb wystarcza prosty skrypt DOWNGRADE , na Mincie jak sprawdzalem kontrola starszych wersji pakietow tez jakos dziala, ale podejrzewam ze Ubuntu z krotkim wsparciem bedzie mial problem.
2. Zabawe czas zaczac
Instalujemy wine i winetricks jak leci i zmniejszamy im wersje. Wine bedziemy potrzebowac cos kolo 5.07, ale przy odrobinie szczescia i na 5.15 od razu pojdzie tylko np u mnie trzeba lekko pomoc winetricksom w ubijaniu procesow, na 5.07 sie nie zacina. Drugi downgrade jest bardziej problematyczny. Winetricks zmniejszamy do wersji 20190912. Na dzien dzisiejszy nawet wersja 20200412-next czyli winetricks po --self upgrade mimo szumnych zapowiedzi lubi sie wykrzaczyc przy instalacji .net 4.x . To tylko pokazuje jak ten zarabisty launcher jest zbedny, bo .net to my instalujemy tylko dla niego.
3. Czas rzucic magiczne zaklecia
Gdy juz mamy naszego lekko nieswiezego Winestaina przechodzimy do magicznych inkantacji ktore nalezy w bezksiezycowa noc wdziergac w konsoli. Generalnie to sa zaklecia z pierwszego postu ShiMan'a z ta tylko uwaga ze nie silcie sie na dotnet472, calkowicie wystarczy dotnet40. 472 instaluje sie przez wszystkie poprzednie wersje 4.x a niektore kombinacje wine i winetricksow w roznych wersjach nie potrafily ktorejs z wersji dotnet'a albo zainstalowac, albo odpalic poprawnie. Szkoda czasu na dlubanine. Jedyny imho uzasadniony przypadek to gdy ktos by sie uparl zeby jeszcze sobie EDDiscovery uruchomic. Ono potrzebuje .net 46x
4. It's alive!!!
Przy odrobinie szczescia zobaczycie poprawnie uruchomiony launcher (tzn nie miga, nie znika, nie wyglada jak film z pogeietej tasmy vhs i co najwazniejsze mozna sie zalogowac i nie wywali jakiego krytycznego bledu). Dalej juz z gorki, czyli instalka ED, wrzucenie bindow i starych journali na swoje miejsca, edmc z kodu i HUSARSKA WTYCZKA do tego. Jakby ktos jeszcze chcial kombinowac to mozna teraz podniesc wersje wine do 5.15 (ostatnia ktora dzialala). Mozna zostac na 5.07, ale z kronikarskiego obowiazku powiem ze chyba w 5.12 poprawiali cos z obsluga DX'a i moze w waszym przypadku da to te kilka klatek w krytycznym momencie.
5. Niemila niespodziewajka od FDEV
Nie wiem czy jak ktos dotarl do tego momentu to jescze wazne. Jednak robiac sobie kopie ustawien, bindow i journali robcie teraz tez kopie bazy z odwiedzonymi systemami. Wczesniej to bylo jakos w ED rozwiazane. Nie oczekujcie ze po swiezej instalacji, odwiedzone systemy zostana u was na mapie zaznaczone automatycznie. Co to to nie, nie ma tak dobrze. Ale do czerwca mozna bylo wrzucic odpowiednio nazwany plik tekstowy z nazwami odwiedzonych systemow i gra przy pierwszym uruchomieniu nanosila je na mape i wpisywala do swojej bazy lokalnej. Coz komus to najwyrazniej przeszkadzalo, bo teraz juz to niedziala. Zreszta nie tylko na linuxie, na windowsie tez nie. Nawet ktos to zglosil jako bug'a, ale (nie sledze juz tej dyskusji, bo mam inne zeczy do nerwacji) FDEV stwierdzil w trakcie ze po primo nie wolno modyfikowac plikow gry nawet lokalnych (jakby kiedykolwiek visitedstars bylo online Wink ), a po secundo to przeciez nigdy takiej opcji w grze nie bylo (no jasne, a na imie mam Jakubina i tancze w balecie Tongue )
Odpowiedz
#35
(16.11.2020, 16:57 UTC)Kuba Wolf napisał(a): (...)
Ten z 5.16 nie jest naprawiony i tak naprawde niewiadomo czy bedzie Sad , zaproponowany patch przywraca stan z wersji 5.15, ale moze wreszcie kiedys tak to unowoczesnia ze zabangla z ED, staram sie trzymac reke na pulsie. Drugi bug odnosi sie do samego znakomitego launchera ED, tzn w wersji 5.21 ten pionierski i nowoczesny kawalek kodu w formie pseudoaplikacji do uruchamiania gry wywala blad po uruchomieniu, oczywiscie jak to ma w zwyczaju cos my sie ze srodowiskiem .net niepodoba. Do kodu wine staging zostal dorzucony patch podobno rozwiazujacy ten problem.
(...)
Ech, te regresje... Dobra, idę zmodyfikować Poradnik.

EDIT: Gotowe + dodano sposób na GeForce Now w Linuxie.

Husaria są jak łódzkie Bałuty - reprezenuj ją godnie i dumnie. o7
Odpowiedz
#36
Raport na 1.01.3307 
Na Mincie wine-staging w wersji 6.04-rc Elite dziala i laczy sie z siecia. Poniewaz jest to wersja RC, nie otwierajmy jeszcze korkow od szampana, ale miejmy nadzieje ze idzie w dobra strone. Natomiast zeby nie bylo problemow z Launcherem nadal srodowisko .net trzeba instalowac winetricksem 20190912. 
Tuz przed Swietami sprawdzalem wersje Steam na Manjaro. Tu nie jest tak rozowo jesli chodzi o srodowisko Proton-Experimental. Odmowil on instalacji .net 4.x. Mysle ze nie jest tu jednak wszystko stracone i wymaga dalszych testow poniewaz Manjaro ma ostatnio wlasne problemy z przestarzalymi wersjami wine, a do tego badzo mozliwe ze mialem wtedy zainstalowna nowsza wersje winetricks niz ta o ktorej wiem ze dziala poprawnie. Oczywiscie tez zawsze mozna zejsc z wersji Protona.
Odpowiedz
#37
Panowie i panie - czyli na dziś jaka dystrybucja, coby w miarę bezproblemowo odpalić elitkę? (ja na PC gram w dwie gry - Elite i Path of Exile)
Wcześniej zawsze na Debianie siedziałem, ale powiedzmy sobie - to nie jest system "easy", wymaga trochę pracy w jego skonfigurowanie. Może jest coś prostszego co już ma niezbędne (przynajmniej) część pakietów "w sobie"? Garuda?
Odpowiedz
#38
(01.05.2021, 09:04 UTC)Misiakus Pluszov napisał(a): Panowie i panie - czyli na dziś jaka dystrybucja, coby w miarę bezproblemowo odpalić elitkę? (ja na PC gram w dwie gry - Elite i Path of Exile)
Wcześniej zawsze na Debianie siedziałem, ale powiedzmy sobie - to nie jest system "easy", wymaga trochę pracy w jego skonfigurowanie. Może jest coś prostszego co już ma niezbędne (przynajmniej) część pakietów "w sobie"? Garuda?

Rzekłbym że Ubuntu, Mint, Manjaro... Być może Garuda też.

Do grania via Steam to każde distro się nada. Przez GFN właściwie też.

Husaria są jak łódzkie Bałuty - reprezenuj ją godnie i dumnie. o7
Odpowiedz
#39
Szkoda że zabrałem się za uruchamianie Elite na Linuxie zanim znalazłem ten temat, oszczędził by mi szukania pewnej rzeczy.
Miałem spore problemy z uruchomieniem Hotasa X, ale po dorzuceniu kernel module: https://github.com/walterschell/tflight4 zaczęło działać.
Jedyne problemy jakie widzę to dropy fps, ale nie jakieś ordynarne.

OS: Ubuntu 20.04.3 LTS
KERNEL: 5.11.0-40-generic
PROTON 6.3-7
CPU: AMD Ryzen 5 3600 6-Core
GPU: NVIDIA NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti
GPU DRIVER: NVIDIA 470.82.00
RAM: 16 GB
[Obrazek: 259904.jpg]
Odpowiedz
#40
(19.11.2021, 21:00 UTC)Kasztura napisał(a): Szkoda że zabrałem się za uruchamianie Elite na Linuxie zanim znalazłem ten temat, oszczędził by mi szukania pewnej rzeczy.
Miałem spore problemy z uruchomieniem Hotasa X, ale po dorzuceniu kernel module: https://github.com/walterschell/tflight4 zaczęło działać.
Jedyne problemy jakie widzę to dropy fps, ale nie jakieś ordynarne.

OS: Ubuntu 20.04.3 LTS
KERNEL: 5.11.0-40-generic
PROTON 6.3-7
CPU: AMD Ryzen 5 3600 6-Core
GPU: NVIDIA NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti
GPU DRIVER: NVIDIA 470.82.00
RAM: 16 GB

Cieszę sie że ci działa.
Przy okazji HOTASa, to znalazłem też i moduł dla Saiteka X52 jakby ktoś był zainteresowany Biggrin
nirenjan/libx52: Saitek X52/X52pro drivers & controller mapping software for Linux (github.com)

Husaria są jak łódzkie Bałuty - reprezenuj ją godnie i dumnie. o7
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Bug Jak zapolować na Orthrusa i zdobyć próbki jego tkanki Mathias Shallowgrave 0 970 25.01.2023, 23:30 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  [PORADNIK] Nowe górnictwo - polowanie na grubego zwierza! Arnul 117 39,972 20.10.2021, 11:08 UTC
Ostatni post: Misiakus Pluszov
  Jak ograniczyć liczbę zgonów na początku Odyssey Detson 0 2,632 30.03.2021, 10:56 UTC
Ostatni post: Detson
  Narzędzie do łatwego nawigowania na planetach Ulpian 9 13,181 01.05.2020, 16:57 UTC
Ostatni post: MAGNUM354
  Do czego służą urządzenia na statku? Spili 19 34,169 20.11.2019, 15:38 UTC
Ostatni post: -PAQ-



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości