Ocena wątku:
 • 4 głosów - średnia: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
PORADNIK [WIP] Elitka na Linuxie
#1
Shocked 
======================= WSTĘP =======================


Jak wiadomym było, przez wiele lat nie można było uruchomić ELITE: DANGEROUS na systemie operacyjnym Linux. Niedawno, dzięki działaniom Valve Corporation (tak, firmy Wujka Gabena  Wink ), możliwe jest uruchamianie na Linuxie gier za pomocą funkcji zwanej jako Steam Play. W tym poradniku zostanie przedstawiony sposób na instalację i uruchomienie gry.

OSTRZEŻENIE: Zawarte instrukcje wymagają znajomości systemu opeacyjnego Linux, programu terminala, oraz komend tekstowych używanych w systemie Linux, w tym też definiowania zmiennych dla konta użytkownika. W razie potrzeby warto się skontaktować z osobami znającymi w stopniu zaawansowanym ten system operacyjny, jakich jak CMDR ShiMan czy CMDR Ryczypior.


=================== PRZYGOTOWANIA ==================
 
Na początek będziemy potrzebować:
 • Ulubione distro (skrót od Dystrybucja, tj. wariantu systemu Linux, ale też i Androida oraz systemów BSD; na chwilę pisania tego poradnika jest 286 aktywnych dystrybucji, z czego najlepiej znanych z tuzin: Ubuntu, Mint, Debian, Deepin, pop_OS!, Fedora, Red Hat, CentOS, OpenSUSE, Arch, Manjaro, Gentoo i tak dalej);
 • Menedżer okien wedle własnego uznania (najczęściej można zobaczyć: Gnome i KDE, rzadziej Xfce. KDE najbardziej przypomina interfejs Windowsa; Gnome zaś wymaga od użytkownika zmiany przyzwyczajeń, i to znacznych, natomiast Xfce jest gdzieś pomiędzy, ale zużywa znacznie mniej zasobów od Gnome'a czy KDE. Oczywiście, niektóre distra mają swoje własne autorskie menedżery okien, Deepin jest tego dobrym przykładem).
 • Steama (tak będzie najprościej, należy upwenić się że mamy grę zakupioną bądź przypisaną na nasze konto);
 • Karta graficzna zdolna do obsługi Vulkana (bez niego nie zdołamy uruchomić Elitki);
 • Sterowniki Wideo: Nvidia od 418.49.04 w górę (otwartoźródłowy sterownik jest bezużyteczny głównie z powodu polityki korporacji), natomiast Intel i AMD: jak najnowsze wersje zestawu sterowników otwartoźródłowych Mesa oraz kompilatora LLVM (jest możliwość użycia VR na AMD, aczkolwiek to wymaga osobnej instalacji SteamVR, a to już jest poza zakresem niniejszego poradnika);
 • Programów WINE i winetricks - są niezbędne do uruchomienia programów Windowsowych poza Steam, ale w tym przypadku będą niezbędne do wprowadzenia poprawek do instalacji Elitki na Steamie w razie potrzeby.
Mając już wszystko przygotowane na swoim komputerze (tj. zainstalowane i skonfigurowane), możemy zaczynać.


===================== INSTALACJA ====================
 • Po instalacji Steama wchodzimy w Settings, a następnie sprawdzamy czy jesteśmy w Account. W Beta Participation wybieramy Steam Beta (jeszcze nie resetujemy). Przechodzimy do Interface i wybieramy Polish (jeszcze nie resetujemy). Przechodzimy do Steam Play, i zaznaczamy Enable Steam Play for all titles (dopiero teraz resetujemy Steama).
 • Jeśli wszystko poszło dobrze, to powinniśmy widzieć naszą Bibliotekę Steam właściwie niczym jak w Windowsie. Rozpoczynamy instalację Elite: Dangerous.
 • Próbujemy uruchomić grę. Jeśli się udało i działa bezproblemowo: Right on, Commander! Jesteś w domu.
  Natomiast jeśli się nie uda...
Uruchamiamy program Terminala (w KDE to będzie Konsola).
Następnie, wpisujemy

Kod:
wine64 uninstaller

i czekamy aż się skonfiguruje. Być może się zapyta o instalację "wine-gecko" oraz "wine-mono". O ile w przypadku "wine-gecko" jest wielce zalecane jego instalacja, to "wine-mono" nie wolno pod żadnym pozorem instalować. Po konfiguracji powinno się wyświetlić coś "a-la" stare Dodaj/Usuń Programy. Jeśli mimo wszystko jest "wine-mono" - deinstalujemy. Po wykonaniu zadania wyłączamy okno deinstalacji.

Wracamy do terminala. Przyjmując że nie zmieniliśmy katalogu instalacji Elitki, wprowadzamy następujące komendy (bardzo precyzyjnie, w tym kopiuj-wklej):


Kod:
STEAMAPPS=~/.steam/steam/steamapps
export WINEPREFIX=$STEAMAPPS/compatdata/359320/pfx
rm -rf $WINEPREFIX
winetricks -q dotnet40 win7


a następnie próbujemy uruchomić grę jeszcze raz. Tym razem powinno już być w porządku. Biggrin

===== Źródła =====
[Obrazek: 32080.png]
Odpowiedz
#2
Ubuntu 18.04.2 i3 8130u mx150 8GB/512SSD śmiga...
[Obrazek: 102165.png]
Odpowiedz
#3
(05.07.2019, 10:07 UTC)USSER-PL napisał(a): Ubuntu 18.04.2 i3 8130u mx150 8GB/512SSD śmiga...

Były jakieś problemy z grą? Skoki FPS?
[Obrazek: 32080.png]
Odpowiedz
#4
W porównaniu z w10 są co jakieś 3 minuty zacięcia na 0,3sec spowodowane chyba przez usb-c.
Graficznie jest bez zmian, ale chip chodzi na 72% w SC (60% w w10) za to CPU jest w okolicy 30% co w w10 nie spada poniżej 50%
[Obrazek: 102165.png]
Odpowiedz
#5
ShiMan jak mi to jutro po pracy ruszy to sie pojutrze papatam z w10. Tylko przez ED jeszcze go mam. Wszystkie poradniki ktore wczesniej widzialem wywalaly sie u mnie na konfiguracji wine. A Twoj ma kilkanascie linijek i jest naprawde lopatologiczny. Graty Smile

EDYTA:

Na Manjaro umiera mi w menu gry. Ale i tak nie jestem przekonany do tego distro wiec pokombinuje pewnie jeszcze z Mintem lub Ubuntu 19.04
Odpowiedz
#6
(05.07.2019, 19:52 UTC)Kuba Wolf napisał(a): Na Manjaro umiera mi w menu gry. Ale i tak nie jestem przekonany do tego distro wiec pokombinuje pewnie jeszcze z Mintem lub Ubuntu 19.04

Na Launcherze czy w menu głównym w grze?

No i - masz logi z odpalenia?
[Obrazek: 32080.png]
Odpowiedz
#7
W menu w grze. Logow nie mam bo umiera wszystko, caly komp, tylko Reset dziala Smile ale to nie problem na razie. Ja to majaro to mam z ciekawosci. Wroce do ubuntu to pocisne sprawe, bo i tak dzieki temu poradnikowi ED uwazam za uruchomione. Przeciez ten ekran w menu teraz na silniku jest robiony wiec czemu mialoby nie ruszyc? Generalnie wykrzaczylo sie odkad po pierwszym uruchomiueniu zrobilem zmiane ustawien graficznych i zrobilem reset gry.
Ze spraw technicznych na manjaro nie udalo mi sie tez uruchomic uninstaller'a ale mozna to spokojnie zrobic w winetricks. To tylko tak jakby ktos mial ten problem Smile
A na przyszlosc sie jeszcze zapytam. Da sie hotas pod ta emulacje jeszcze wcisnac?
Odpowiedz
#8
(06.07.2019, 19:20 UTC)Kuba Wolf napisał(a): A na przyszlosc sie jeszcze zapytam. Da sie hotas pod ta emulacje jeszcze wcisnac?

Teoretycznie tak. W KDE masz o tyle fajniej, gdyż masz zaimplementowane ustawienia Joysticka (w tym HOTAS'a).
Problem może sprawić fakt, że system może wyłapać dwa, a nie jeden joystick z HOTASa (że przepustnicę osobno wykryje). W tym wypadku będzie trzeba znaleźć mappera ruchów i przycisków do klawiszy i myszy, np. AntiMicro: https://github.com/AntiMicro/antimicro
[Obrazek: 32080.png]
Odpowiedz
#9
@ShiMan to moje uaktualnienie Wink
1. Ubuntu 19.04 nie lubi sie u mnie ze swoimi sterownikami NVidii (GF960 GTX, sterowniki w wersji bodaj 410)
2. Powrot do Manjaro (tym razem wersja NVidia 430, poprzednio mialem 440 jesli dobrze pamietam).
3. Na ustawieniach High gra sie uruchamia i dziala bez przyciec (no na razie czyli przez 10 minut Wink )
4. Thrustmaster HotasX dziala ot tak. Po prostu podpiety do usb jest wykrywany (Manjaro 18 aktualny, srodowisko Xfce). Praktycznie bez wiekszych problemow dzialaja nawet bindy z windowsa (na razie musialem poprawic tylko bindowanie na jednej osi)
5. Musze pokombinowac z EDMC i wtyczka zeby oficerowie nie burczeli ze danych nie wysylam Wink
6. Niestety zona zaprotestowala i winda musi zostac bo ona zadnych hasel nie zamierza zapamietywac Sad
Odpowiedz
#10
(07.07.2019, 16:15 UTC)Kuba Wolf napisał(a): 1. Ubuntu 19.04 nie lubi sie u mnie ze swoimi sterownikami NVidii (GF960 GTX, sterowniki w wersji bodaj 410)

Próbowałeś instalacji przez PPA graphics-driver?

Kod:
$ sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
$ sudo apt update
$ ubuntu-drivers devices

# PRZYKŁADOWY OUTPUT
== /sys/devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0 ==
modalias : pci:v000010DEd00001C03sv00001043sd000085ABbc03sc00i00
vendor   : NVIDIA Corporation
model    : GP106 [GeForce GTX 1060 6GB]
driver   : nvidia-driver-390 - third-party free
driver   : nvidia-driver-410 - third-party free recommended
driver   : nvidia-driver-396 - third-party free
driver   : xserver-xorg-video-nouveau - distro free builtin
#KONIEC

$ sudo ubuntu-drivers autoinstall
#LUB
$ sudo apt install nvidia-410

(07.07.2019, 16:15 UTC)Kuba Wolf napisał(a): 2. Powrot do Manjaro (tym razem wersja NVidia 430, poprzednio mialem 440 jesli dobrze pamietam).
3. Na ustawieniach High gra sie uruchamia i dziala bez przyciec (no na razie czyli przez 10 minut Wink )
4. Thrustmaster HotasX dziala ot tak. Po prostu podpiety do usb jest wykrywany (Manjaro 18 aktualny, srodowisko Xfce). Praktycznie bez wiekszych problemow dzialaja nawet bindy z windowsa (na razie musialem poprawic tylko bindowanie na jednej osi)

No i fajno, tylko pytanie, jak by chodził z DE Gnome lub KDE, bo do XFCE raczej się nie przekonam... Shy

(07.07.2019, 16:15 UTC)Kuba Wolf napisał(a): 5. Musze pokombinowac z EDMC i wtyczka zeby oficerowie nie burczeli ze danych nie wysylam Wink

szturcha @Ryczypior  Tongue

Wymagane jest Python 2 z modułami: iniparse, requests i tkinter.

Na Debianowatych:

Kod:
sudo apt-get install python-iniparse python-requests python-tk

Odpalasz potem plik

Kod:
./EDMarketConnector.py

Natomiast co do Wtyczki:

Kod:
The plugins folder is located at:

Windows: %LOCALAPPDATA%\EDMarketConnector\plugins (usually C:\Users\you\AppData\Local\EDMarketConnector\plugins).
Mac: ~/Library/Application Support/EDMarketConnector/plugins (in Finder hold ⌥ and choose Go → Library to open your ~/Library folder).
Linux: $XDG_DATA_HOME/EDMarketConnector/plugins, or ~/.local/share/EDMarketConnector/plugins if $XDG_DATA_HOME is unset.

(07.07.2019, 16:15 UTC)Kuba Wolf napisał(a): 6. Niestety zona zaprotestowala i winda musi zostac bo ona zadnych hasel nie zamierza zapamietywac Sad

No to wymień ją na inny model  Biggrin

Nie no żartuję, ale niestety; z Windowsowym Betonem się nie wygra...  Sad
[Obrazek: 32080.png]
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [PORADNIK] Krótki przewodnik do założenia konta na EDSM i połącznia go z EDMC -PAQ- 2 477 25.08.2019, 10:21 UTC
Ostatni post: Kuba Wolf
  Piracenie 101 - jak zarabiać na krwawych diamentach. Fenyl de Lechia 16 7,194 15.05.2019, 12:34 UTC
Ostatni post: KejuH
  [PORADNIK] Manufactured - Masakra na beaconie TRAWA 8 2,859 24.03.2019, 23:26 UTC
Ostatni post: TRAWA
  [PORADNIK] Symbole efektów ostrzału nakładanych na namierzony cel ORP Valla 5 1,704 19.12.2018, 16:04 UTC
Ostatni post: kris750PL
  [PORADNIK] Rozpoznawanie typu zasobów na Wave Scanner Kofi Paridae 6 4,827 29.10.2018, 09:23 UTC
Ostatni post: BRTMNUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości