Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Jak prawidłowo skonfigurować mikrofon w TeamSpeak
#1
Music 
1. Omówienie ustawień funkcji "Capture"

[Obrazek: OAHt7ie.png]


Wytłumaczę teraz kolejne ustawienia.
  • Echo reduction - w momencie kiedy mówisz ścisza inne osoby mówiące w tym samym momencie. Redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia echa. Przydatne głównie gdy korzystasz z głośników. Jeśli zaznaczysz "Advanced Options", ukaże Ci się jeszcze jedna opcja związana z tą opcją: "Echo reduction reduces playback by:" - o tyle decybeli będzie przyciszać ludzi mówiących razem z Tobą.
  • Echo cancellation - ta opcja powoduje porównywanie tego, co jest odtwarzane, z tym, co trafia do mikrofonu, po czym stara się to wyciąć, redukując echo. Ta opcja też jest przydatna głównie podczas korzystania z głośników, jednak wtedy TS pobiera więcej procesora. Jeśli masz słaby komputer nie włączaj tej opcji.
  • Voice Activation Detection while using Push-To-Talk - jeśli zaznaczysz tą opcję, to podczas korzystania z opcji Push-To-Talk TS będzie łączył tą opcję z wykrywaniem głosu.
  • Remove background noise - TS próbuje wyciąć niektóre dźwięki tła typu szumy, etc.
  • Automatic voice gain control - automatycznie mierzy głośność na kanale i reguluje moc Twojego mikrofonu, byś nie był zbyt cicho lub zbyt głośno w stosunku do innych osób na kanale.
  • Delay releasing Push-To-Talk - opóźnienie zwalniania przycisku.
Oczywiście możesz stworzyć wiele profili i szybko pomiędzy nimi przełączać.

2. Jak poprawnie ustawić mikrofon 

Zakładamy, że wykorzystywany będzie tryb aktywacji głosowej. Czyli nasz klient TeamSpeak sam będzie nadawał jeżeli coś powiemy jak i automatycznie będzie kończył transmisję gdy poziom sygnału spadnie poniżej progu aktywacji.

Bardzo ważne jest ustawienie samego progu. Jeżeli ustawimy go zbyt nisko nasz klient będzie nadawał cały czas wzbudzany przez szumy jeżeli natomiast ustawimy go zbyt wysoko nasza wypowiedź będzie szatkowana włączającą i wyłączającą się transmisją.
[Obrazek: uKC8kA8.png]

Ważne jest aby suwak określający punkt aktywacji (zaznaczony czerwona pętlą) ustawić tak aby podczas testowania (przycisk rozpocznij test) wskaźnik wysterowania wybijał się ponad niego. Mamy przy okazji możliwość usłyszeć siebie tak jak będą nas słyszeć inni.

Ważne jest żeby poziom głośności naszego głosu podczas normalnej mowy znajdował się około 0db. Jeżeli jest większy – jak na powyższym zrzucie nie będzie to raczej problem, natomiast jeśli jest zbyt niski musimy przejść do opcji mikrofonu w Panelu Sterowania.

[Obrazek: WSHFCgj.png]

Następnie odszukujemy zakładkę poziomy, i zwiększamy obydwa suwaki tak aby wskaźnik wysterowania w TeamSpeak znalazł się ponad 0db podczas mowy.

[Obrazek: BgqPFCP.png]

Jeżeli dysponujemy bardzo tanim mikrofonem i nasi koledzy uskarżają się na to że nadajemy trzaski i zakłócenia wartym rozważenia może być użycie opcji „naciśnij i mów”.

Pamiętać też należy, aby używając mikrofonu grać „na słuchawkach” aby nie wygenerować tzw. sprzężenia zwrotnego, czyli bardzo głośnego pisku który jest szczególnie nieprzyjemny dla wszystkich którzy z nami rozmawiają oraz nie wytwarzać echa.

Warto też korzystać z wyciszenia lub fizycznego przycisku mute na przewodzie mikrofonu jeżeli zdejmujemy słuchawki z głowy lub przestawiamy mikrofon. Generowane w ten sposób trzaski są bardzo głośne i uciążliwe dla innych graczy.

Większość mikrofonów wyposażona jest w prowizoryczny pop-filter wykonany z gąbki. Ma on na celu zatrzymanie powietrza dmuchanego w stronę mikrofonu i tym samym zapobieżenie tzw. „wichurom”. Jeżeli go zgubisz możesz łatwo go zastąpić okręcając mikrofon kawałkiem materiału i opaską zaciskową. Rodzaj materiału najlepiej dobrać eksperymentalnie – aby nie był ani za gruby ani za cienki.

3. Polecane mikrofony
Oczywiście każdy dysponuje różnym budżetem przeznaczonym na sprzęt. Poniżej przedstawię listę mikrofonów które mogę śmiało polecić. 

3.1 Do 100 zł
  • Zalman ZM-MIC1
  • Cena: ok. 20-30 zł
  • Typ: zaczepiany na kabel słuchawkowy
  • Interfejs: jack 3,5 mm
[Obrazek: 294548_1_f.jpg]
Opis: Wysoce popularny mikrofon w bardzo niskiej cenie. Przeznaczony jest do bardzo specyficznego montażu na kablu słuchawkowym na zasadzie wplecenia przewodu w uchwyt. W ten sposób mikrofon wędruje razem z naszymi słuchawkami. Wystarczający do typowych zastosowań a łączony z tanimi, ale w miarę dobrymi słuchawkami np. od Superluxa, można uzyskać sumarycznie wyraźnie większą jakość dźwięku odtwarzanego i nagrywanego za te same, jeśli nie mniejsze pieniądze, niż kupując zestaw rzekomo dedykowany dla graczy.

Alternatywy: Thermaltake Chao Echo
  • Trust Starzz
  • Cena: ok. 40-70 zł
  • Typ: stojący / statywowy
  • Interfejs: jack 3,5 mm
[Obrazek: f611-9d5a-4990-8eaa-a50ba499dc23_picture.jpg]

Opis: Osoby o bardziej rozbudowanych wymaganiach, ale dysponujące miejscem na biurku, mogą rozważyć spokojnie propozycję od Trusta. Mikrofon został wyprofilowany w taki sposób, aby wyglądał na znacznie bardziej zaawansowany, niż jest nim w rzeczywistości. Przychodzi do nas wraz z praktycznym stojaczkiem, także wystarczy ustawić go w odpowiednim punkcie, podłączyć pod kartę dźwiękową i zacząć nagrywać. Rozwiązanie to jest często wybierane przez użytkowników mających awersję do zwielokrotnionych kabli za sprawą ZM-MIC1 lub innych mikrofonów podobnego typu.
  • Trust MICO USB
  • Cena: ok. 100 zł
  • Typ: stojący / statywowy
  • Interfejs: USB
[Obrazek: 16006183]

Opis: Propozycja zwłaszcza dla posiadaczy laptopów, którzy nie mają możliwości podłączenia mikrofonu i słuchawek jednocześnie (np. za sprawą gniazda combojack pod wtyki TRRS). Można go traktować jako bardziej rozbudowaną wersję modelu Starzz pod USB i jedną z najtańszych sensownych tego typu. Wystarczy jedno wolne gniazdo, aby móc nagrywać dźwięk na takiej samej zasadzie, jak gdybyśmy pracowali przy komputerze stacjonarnym. Mikrofon umieszczony na trójnożnym stojaczku można regulować co do kąta nachylenia względem nagrywanej osoby.


3.2 Do 300 zł
  • Antlion Audio ModMic v4
  • Cena: ok. 220-260 zł
  • Typ: teleskopowy, magnetyczny mocowany do słuchawek
  • Interfejs: jack 3,5 mm
[Obrazek: 747904_0_f.jpeg]

Opis: Bardzo często użytkownicy pytają o słuchawki z mikrofonem. I bardzo często też otrzymują odpowiedź, że takie modele są nieopłacalne ze względu na niską jakość zarówno samego mikrofonu, jak i dźwięku odtwarzanego w nausznikach. AAM jest w tym kontekście więc propozycją wartą rozważenia przy dwukrotności dołożenia względem MICO. Jest to nic innego jak teleskopowy mikrofon analogowy z magnesem, przystosowany do montażu na boku muszli słuchawek dowolnej klasy. W ten sposób można m.in. drogie słuchawki sceniczne, np. K702, przekonwertować na słuchawki sprawdzające się w grach wymagających także aktywnej komunikacji. Nadaje się również dla grających streamerów i osób dynamicznie nagrywających relacje video, które muszą pracować w słuchawkach i niekoniecznie chcą nabyć sprzęt „realizatorski”.
  • Reloop sPodcaster
  • Cena: ok. 225-250 zł
  • Typ: pojemnościowy, stojący
  • Interfejs: USB
[Obrazek: m1.jpg]
Opis: Alternatywa dla Antliona w wydaniu bardziej stacjonarnym i tak samo jak Modmic wybitnie nastawionym na nagrywanie ludzkiej mowy. Sprzęt można polecić do tworzenia relacji, podkładu lektorskiego w amatorskim video, ale głównie – i jak sama nazwa wskazuje – celowany jest w podcasterów, którzy zamierzają wydać jak najmniej i zyskać jak najwięcej. Jeśli nie stać nas na Samsona C01u i nie chcemy mimo wszystko budować z naszych słuchawek headsetu używając ModMica, Reloop powinien spełnić nasze wymagania. Sprzęt podłączamy bardzo wygodnie pod USB za pomocą wymiennego kabla, zaś w zestawie otrzymujemy bardzo stabilny stojak. 

3.3 Do 500 zł
  • Samson C01u
  • Cena: ok. 300-400 zł
  • Typ: pojemnościowy, stojący / statywowy
  • Interfejs: USB / XLR (C01 XLL)
[Obrazek: 662594_0_f.jpg]
Opis: Pojemnościowy mikrofon na USB, który możemy zastosować również jako bardzo tanie rozwiązanie o przeznaczeniu półprofesjonalnym-studyjnym. Choć istnieją również warianty na klasyczne złącza analogowe, model C01u zwraca uwagę jako jedna z najtańszych propozycji spośród pełnowymiarowych mikrofonów USB o rozsądnym stosunku ceny do możliwości. W tej cenie właściwie najczęściej wybierany przez użytkowników.

UWAGA: Model C01 występuje w dwóch wersjach: tańszej na XLR oraz droższej na USB. Do tańszej należy doliczyć koszt interfejsu studyjnego wyposażonego w przedwzmacniacz mikrofonowy oraz kabla.

Alternatywy: Reloop sPOD PRO

3.4 Polecane mikrofony dla ludzi z głębszą kieszenią Wink
  • AKG PERCEPTION P120 USB
  • Cena: ok. 550-600 zł
  • Typ: pojemnościowy, stojący / statywowy
  • Interfejs: USB / XLR (P120)
[Obrazek: Music440_AKG_P120USB_2.jpg]
Opis: Bardzo ciekawy, dosyć ciężki (w całości metalowy) i czuły mikrofon od AKG, wpisujący się w długą historię tworzenia takich urządzeń przez producenta z Austrii. Sprzęt posiada na sobie zarówno przełącznik ograniczania czułości o -20 dB, jak i odcinania niskich częstotliwości przy progu 300 Hz (-12 dB), co może pomóc zredukować ryzyko wystąpienia efektu zbliżeniowego (podbicia niskich częstotliwości w miarę zbliżania się źródła dźwięku do mikrofonu). Mikrofon spokojnie możemy przeznaczyć już do półprofesjonalnych zastosowań w ramach małego studia nagraniowego, ale przede wszystkim w celu nagrywania naszej mowy. AKG bardzo wyraźnie różnicuje u siebie mikrofony w kontekście potencjalnego wykorzystania nagrywania: mowy, śpiewu, instrumentów etc. Perception celuje w te pierwsze, a z włączonym odcięciem może sprawdzić się również i przy drugim, w razie konieczności także i trzecim. W zestawie otrzymujemy również malutki stojaczek z adapterami.

UWAGA: Model P120 występuje w dwóch wersjach: tańszej na XLR oraz droższej na USB. Do tańszej należy doliczyć koszt interfejsu studyjnego wyposażonego w przedwzmacniacz mikrofonowy oraz kabla. Najlepiej łączyć go z tłumikami (Popkillerami) oraz koszykami amortyzującymi (Shock mountami) ograniczającymi przenoszenie wibracji na urządzenie.
  • Blue Yeti
  • Cena: ok. 600 PLN
  • Typ: pojemnościowy, stojący / statywowy
  • Interfejs: USB / XLR (w wersji PRO), wyjście słuchawkowe
[Obrazek: yeti-gallery-03.jpg]
Opis: Yeti jest najbardziej zaawansowanym i wszechstronnym mikrofonem USB na świecie. Łączy w sobie trzy kapsuły i cztery różne patterny . Yeti jest narzędziem do tworzenia nagrań bezpośrednio do komputera. Dostał certyfikat THX za przełomową technologię audio w zastosowaniach PC. Yeti potrafi uchwycić wszystko z ogromną łatwością i klarownością brzmienia, co było do tej pory nie osiągalne dla mikrofonów USB. Bardzo ciekawy, dosyć ciężki (w całości metalowy) i czuły mikrofon: 4.5mV/Pa @ 1 kHz. Mikrofon spokojnie możemy przeznaczyć już do półprofesjonalnych zastosowań w ramach małego studia nagraniowego, ale przede wszystkim w celu nagrywania naszej mowy.
“There will be killing till the score is paid.” 
― Homer, The Odyssey

Hardware: Tobii EyeX 4C | Saitek X52 Pro | Logitech G13 | Corsair K65 RGB | Blue Yeti | Superlux HD681 EVOII | LG 29" UltraWide
Odpowiedz
#2
Pytanie od laika czy mikrofon USB > 3.5 mm a jeśli tak to dlaczego Smile
Odpowiedz
#3
(12.09.2016, 12:58 UTC)Myr0n napisał(a): Pytanie od laika czy mikrofon USB > 3.5 mm a jeśli tak to dlaczego Smile

Brak szumów sygnałowych bo komputer dostaje bezpośrednio dźwięk w postaci cyfrowej.
“There will be killing till the score is paid.” 
― Homer, The Odyssey

Hardware: Tobii EyeX 4C | Saitek X52 Pro | Logitech G13 | Corsair K65 RGB | Blue Yeti | Superlux HD681 EVOII | LG 29" UltraWide
Odpowiedz
#4
A ja polecam taki mikrofon elektretowy wraz z wzmacniaczem za tylko 20zeta:
[Obrazek: big_AVT2728.jpg]
https://sklep.avt.pl/avt2728.html

Bardzo łatwy w montażu i bardzo tani wzmacniacz zasilany z baterii 9v lub innego źródła od 6v aż do 25v.
Ten kto mnie słyszał na TS wie co ten wzmacniacz potrafi.
Można troszkę poeksperymentować z wkładkami elektretowymi by osiągnąć lepszy dźwięk.

zniekształcenia nieliniowe < 0.09% (przy wzmocnieniu maksymalnym)
pasmo przenoszenia > 25 kHz
możliwość regulowania wzmocnienia w zakresie 0.9-100x
regulacja wzmocnienia skokowa i płynna
obwód zasilania mikrofonu elektretowego
zasilanie 6-25 V (bateria lub akumulatorki)
wymiary płytki PCB 30x45mm

Te parametry oraz jego cena po prostu miażdżą konkurencję.
Oczywiście do tego należy zakupić jeszcze jakąś obudowę za całe 5zeta:
https://sklep.avt.pl/obudowa-79x109-h-32mm-jasna.html
I kawałek kabla który z reszta może być ze starego mikrofonu.

Troszkę własnej weny w lutowaniu lub zlecić to jakiemuś znajomemu i mamy gotowy zajefajny mikrofon który nam nadaje na TS w zakresie głośności tak zwanego zera detektora czyli 0dB Wink za całe 25zł. No 35zł z przesyłką.
Odpowiedz
#5
Rommie, Ty to chyba chcesz żeby komuś było słychać wszystkie dźwięki w całym mieszkaniu a to chodzi chyba o odwrotny efekt Tongue.
Odpowiedz
#6
(12.09.2016, 18:18 UTC)Rommie_PL napisał(a): A ja polecam taki mikrofon elektretowy

...

Rommie! Rep dla człowieka, który zna sztukę "rzeczy robiącego sam"!
Odpowiedz
#7
Chyba sobie sprawię to co Roomie zalinkował a za resztę kaski jakieś dobre słuchawki Smile
"Make peace with life, make good of ails, make done all wins and fails, before you follow into shadows the Silver Comet's trail" - Tales From The Frontier


Odpowiedz
#8
Romie to teraz jeszcze machnij instrukcję montażu DIY i wrzuć parę fotek Smile
Do tego potrzebny jakiś soft ?
Odpowiedz
#9
(12.09.2016, 19:08 UTC)Myr0n napisał(a): Romie to teraz jeszcze machnij instrukcję montażu DIY i wrzuć parę fotek Smile
Do tego potrzebny jakiś soft ?

Żaden soft nie jest potrzebny wszystko oparte jest na standardowym wzmacniaczu operacyjnym.
W kicie dostajesz prostą instrukcję montażu - wystarczy umieć lutować i nie pomylić rezystorów.
Ja nieco zmodyfikowałem swój wzmacniacz bo dodałem mu potencjometr regulacji na zewnątrz obudowy oraz wyłącznik trój-pozycyjny do przełączania źródeł zasilania z standardowej baterii 9v oraz z pakietu litowo jonowego 7.4v o pojemności 12000Mah co wystarcza na około ... w sumie to działa mi to już około pół roku bez ładowania Wink na baterii 9v działa mi około trzech tygodni po około 5h dziennie.
Jak ktoś chce to mogę takie coś zbudować i wysłać pocztą gotowy złożony produkt. Kwestia dogadania co do wyglądu i zasilania.
Proste to jak budowa cepa - bynajmniej dla mnie więc nie ma problemu takie złożenie i wysyłka.

EDIT.
Jeśli ktoś chce zasilanie z sieci by nie bawić się w baterie to niestety koszta wzrosną o około 45zł gdyż wymagany jest naprawdę bardzo mocno filtrowany zasilacz by nie przenosił tętnień z sieci 240v.
Ale spoko to tez mogę ogarnąć - zrobić i też wysłać.
Plusem takiego zasilacza jest to iż można będzie do niego podłączyć także track IR którego można kupić na allegro co działa na baterie 9v co nam całkowicie rozwiązuje problem zasilania Track IR oraz naszego mikrofonu.

A jak ktoś trochę kuma elektrykę to mogę wykonać zasilacz naszego sprzętu zasilany z zasilacza komputera z linii 12v. Daje to tyle że sprzęt czyli Mic i Track IR działa nam tylko wtedy gdy włączymy nasz komputer.
Minus jest taki że musimy ciągnąć dodatkowe okablowanie ale to też da się załatwić bo w sumie zasilanie można pociągnąć kablem mikrofonowym ...
możliwości jest setki jak ktoś coś wymyśli to mogę to zrobić w wolnej chwili i wysłać.

Pisać śmiało, pozdrawiam.

EDIT 2.0:
U mnie wygląda to tak po złożeniu.
[Obrazek: OSzX1T1.jpg]
Odpowiedz
#10
Rommie, ja tam bym sie nie rozdrabnial i od razu robil konkurencje dla Rhode, Sencheisera czy Blue Wink
“There will be killing till the score is paid.” 
― Homer, The Odyssey

Hardware: Tobii EyeX 4C | Saitek X52 Pro | Logitech G13 | Corsair K65 RGB | Blue Yeti | Superlux HD681 EVOII | LG 29" UltraWide
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Bug Jak zapolować na Orthrusa i zdobyć próbki jego tkanki Mathias Shallowgrave 0 969 25.01.2023, 23:30 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  [PORADNIK] Jak grindować rangi Federal i Imperial Navy. Franz Lionport 14 18,183 28.11.2022, 21:31 UTC
Ostatni post: MAGNUM354
  [PORADNIK] Jak zdobyć Guardian Module Blueprint Segment Scarlet Yuri 43 63,311 07.07.2022, 14:40 UTC
Ostatni post: Kibic
  Jak ograniczyć liczbę zgonów na początku Odyssey Detson 0 2,632 30.03.2021, 10:56 UTC
Ostatni post: Detson
  [PORADNIK] Jak przetrwać w Open Warjoy 9 8,358 13.01.2021, 21:26 UTC
Ostatni post: FrankDolas



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości