The Winged Hussars - Forum
HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Wersja do druku

+- The Winged Hussars - Forum (https://forum.thewingedhussars.com)
+-- Dział: Strefa Publiczna (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=73)
+---- Dział: Virtual Reality (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=121)
+---- Wątek: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 (/showthread.php?tid=6373)



HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Fenyl de Lechia - 20.04.2021

G2 kupiłem na premierę, Questa w ostatnim czasie i jako, że ED jest jedną z lepszych gier pod VR to postanowiłem napisać krótkie porównanie dla potencjalnych kupujących.

Moje pierwsze spostrzeżenie było takie, że ten sprzęt jest porównywany do siebie chyba tylko dlatego, że tak mało jest VR na rynku. 
To jest jak Nintendo Switch (Q2) i PC z NASA (G2) - realistycznie nie powinno się ich nawet porównywać.

Kiedy po kilku godzinach w Queście założyłem G2 to zrozumiałem dlaczego jest 2x droższy (co też nie jest prawdą, ale o tym za chwilę). 

Gdzie można je realistycznie porównywać to: 
- cena: G2: 3000zł, Quest 2: 1550-1600zł
- jakość obrazu, ekranów, soczewek - G2,
- granie po kablu - G2. W Oculusie jakość jest odczuwalnie niższa, są widoczne artefakty nie występujące na G2.
- płynne ustawianie IPD w G2 i predefiniowane 3 ustawienia w Queście,
- fov - minimalnie, o 2-3 stopnie większy w Queście,
- ekosystem - no tu to zdecydowanie Oculus, działa jak marzenie. Natomiast nie kupujesz VR, żeby siedzieć w systemie [Obrazek: da3651e59d6006dfa5fa07ec3102d1f3.svg] w WMR część tych funkcjonalności mają darmowe apki na steamie. 
- kontrolery - wielkość i kształt rączki są praktycznie identyczne, inaczej zamocowany jest ring do trackowania. Kontrolery od Oculusa są cięższe (mimo tego, że mają 1 baterię vs. 2) i sprawiają lepsze wrażenie. 
- jakość wykonania headsetu - G2 i to z dużym zapasem. - Quest jest cięższy i niewygodny - ale tutaj co ryj to opinia [Obrazek: da3651e59d6006dfa5fa07ec3102d1f3.svg] 

Audio nie porównuję, napiszę tylko, że Quest posiada dwa głośniczki a'la z telefonu i port Jack, a G2 ma zewnętrzne, przestrzenne, powszechnie chwalone słuchawki z Valve Index.

Quest ma swoje bajery, czyli to, że jest autonomiczny i bezprzewodowy i to faktycznie jest rewelacja. Beat Saber czy inne rytmiczne gierki bez kabla na plecach - no sztos. Strzelanki gdzie możesz się odwrócić o 180 stopni bez obawy o zaplątanie w kable - cuś pięknego. Za Questem przemawia ekosystem, a także jakość jego kontrolerów i ich śledzenia.

G2 jest produktem kompletnym i kupując go mamy wszystko co potrzebne.

Natomiast nawet jeżeli przy dobrym kursie udałoby się wyłapać Questa za 1550 - 1600zł to nie jest to zestaw kompletny: 
- Na start trzeba wydać 80zł za odpowiedni 5 metrowy kabel usb c - usb a 3,0, żeby można było podłączyć VR do kompa (w kartonie jest kabel do ładowania, ale jeżeli nie masz portu usb c z przodu/góry skrzynki, to nie starczy nawet do grania na siedząco). Bateria wytrzymuje około 2h, więc dla dłuższych sesji podłączenie do prądu będzie konieczne.
- Jeżeli chcesz grać bezprzewodowo w gry z PC (czyli w ED) to na razie 20$ za apkę Virtual Desktop (ma wejść darmowa odmiana od Oculusa, jak będzie działała - nie wiadomo).
- Mocowanie na głowę do wymiany, jest po prostu tragiczne - optymistycznie 100zł
- Jeżeli chcieć grać tylko bezprzewodowo - powerbank z szybkoładowaniem - kolejne 100zł 
- Jak dla mnie do wymiany gąbka na twarz, która jest twarda i niedopasowana - kolejna 100zł

Także realistyczna cena Questa do komfortowego grania to bliżej 2000zł.

Uproszczając - jeżeli chcesz VRkę do gierek vrkowych i sporadycznego grania w symulatory jak ED czy AC/ACC - Quest 2. Jak ze Switchem - w Cyberpunka nie zagrasz, ale nad jezioro na weekend zabierzesz. 
Jeżeli chcesz VR do symulatorów, wielogodzinnych wyścigów endurance w ACC i ED, na którym równie dobrze, w lepszej jakość obrazu, ale ograniczony kablem zagrasz we wszystko inne - G2.

Update:
Na większości Questów 2 wyszedł już update z Oculusowym rozwiązaniem do grania bezprzewodowego: Air Link. Działa bardzo dobrze, odpala desktopowe środowisko Oculusa z którego możemy grać zarówno w gry Oculusowe jak i SteamVR. Ma trochę mniej możliwości konfiguracji niż VD, ale 100zł w kieszeni.


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Xenderr - 29.05.2021

Dodam, że kupiłem VR Cover jako wymianę gąbki do Questa 2 i jednak standardowa gąbka jest znacznie wygodniejsza, ale to jest bardzo osobiste, więc najlepiej przymierzyć. Zaletą VR Cover jest to, że nie chłonie potu, więc używam go gdy chce komuś pokazać Questa.

Bezprzewodowe granie jest tak wygodne, że nie wyobrażam sobie VR po kablu, nawet z PC. Wole streamować skompresowany obraz po WiFi niż mieć dyndające kable. ;P


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Fenyl de Lechia - 29.05.2021

No ja też kupiłem VR Cover i standardowa gąbka poszła do kartonu - używam tylko, jak pokazuję komuś kto musi grać w okularach, bo niestety VR Cover nie jest kompatybilny z dyngsem do okularów. Także absolutnie bardzo osobista sprawa Smile

Dalej regularnie korzystam z Reverba do gier siedzących i za każdym razem zachwycam się jakością obrazu Biggrin a biorąc pod uwagę przestrzeń do grania którą dysponuję to przy 6m kabla zupełnie mi nie przeszkadza nawet jak gram w gry "stojące". W nowym lokum planuję zamontować na suficie takie bloczki: https://www.kiwidesign.shop/products/v2-kiwi-design-management-retractable-vr-accessories


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Veskel - 27.11.2021

Testuję HP Reverb G2 vs. Oculus Rift CV1. Urządzenia zupełnie z różnych półek, ale rozważam przesiadkę z jednego modelu na drugi, więc testuję co mam.
Mój komputer posiada MSI GTX 1070 Gaming X oraz i5-11400F, więc przekracza wymagania CV1, ale jest ledwo wystarczający dla Reverb G2.
W VR oprócz jakości obrazu liczy się również płynność i FPSy, stąd przy moim sprzęcie decyzja o zmianie nie jest oczywista.

Jakość obrazu:
Tu nie ma niespodzianki, dla G2 (nawet przy ustawieniu na 20%-50% możliwości) obraz jest pozbawiony pikseli. CV1 ma gorszą matrycę, więc widać piksele, ale mimo to czytelność napisów jest porównywalna. Wydaje mi się nawet, że w CV1 jest nieco lepiej w przypadku nie patrzenia w centrum kadru. Jeśli patrzę na coś kątem oka, to w CV1 nadal mogę odczytać napisy, w G2 już jest trudniej. Wydaje mi się również, że CV1 ma mniej tunelowe pole widzenia. Także, nie licząc widoczności ziarenek pikseli CV1 nie jest taki zły, aczkolwiek moja karta nie pozwala na testowanie G2 z pełną wydajnością.

Wydajność:
Obraz może być najwspanialszy, ale na nic się to nie przyda jeśli będzie płynny. Moim celem było uzyskanie na G2 FPS-ów porównywalnych z CV1 poprzez zmniejszanie rozdzielczości renderowania (Steam VR ma taką opcję w ustawieniach obrazu). Testowałem darmowym programem OpenVR benchmark. Program jest zaprojektowany tak, aby przeciążać sprzęt, więc 90 FPSów się na nim nie uzyska, ale wyniki są porównywalne. Na końcu link do podsumowania testu (aby dostępne były wszystkie parametry), a poniżej wymienię tylko to co zmieniałem (czyli rozdzielność renderowania):

Oculus CV1 -  auto  - 1644x1960 - 25,58 FPS
Oculus CV1 - 100% - 1344x1600 - 36,46 FPS

Reverb G2 -  auto  - 2004x1956 - 24,20 FPS
Reverb G2 - 100% - 3168x3096 - 8,29 FPS
Reverb G2 -  50%  - 2240x2188 - 19,40 FPS
Reverb G2 -  26%  - 2004x1956 - 24,03 FPS
Reberb G2 -  20%  - 1416x1384 - 43,52 FPS

Wnioski są takie, że aby G2 było pod względem płynności porównywalne z CV1, muszę przeskalować renderowanie poniżej 25% (albo zostawić auto). Polatam przy takich ustawieniach aby sprawdzić jak gra wygląda i czy do czasu wymiany karty (czyli nieprędko) warto zostać przy G2.

Czy ktoś z Was mógłby wykonać testy G2 na swoim sprzęcie i wrzucić wyniki/screen? Miałbym punk odniesienia jak mocno ciąć G2 aby mieć prównywalną płynność z Wami. I na jakich ustawieniach VR latacie w Elite?

Podsumowanie testu


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Fenyl de Lechia - 27.11.2021

Samo HP w dokumentacji podaje, że na 1070 Reverb działa poprawnie w 50% rozdzielczość.

Pamiętaj, że steam ma swoje ustawienia a ED swoje, dlatego trzeba się tym pobawić. Rozumiem, że grasz w VR na Horizions?


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Veskel - 27.11.2021

Tak, Horions, a Odyseję jest chyba bardziej wymagająca pod względem vr.


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Khavai - 07.12.2022

Wiem że temat stary jak świat. Ale szukam odpowiedzi szpecow. Szukając budżetowego vr, do gry sporadycznej ale gry siedzące, czy sens jest brania oculus 2? Czy to w ogóle się nadaje? Kiedyś tam używałem lenovo Explorer, ale szukam czegoś nowego.


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Mathias Shallowgrave - 07.12.2022

(07.12.2022, 14:39 UTC)Khavai napisał(a): Wiem że temat stary jak świat. Ale szukam odpowiedzi szpecow. Szukając budżetowego vr, do gry sporadycznej ale gry siedzące, czy sens jest brania oculus 2? Czy to w ogóle się nadaje? Kiedyś tam używałem lenovo Explorer, ale szukam czegoś nowego.

Jeżeli chodzi o stosunek Jakość/Cena, to nie znajdziesz lepszego headsetu niż Quest 2. 

Chyba, że ten nowy od nich? Coś tam nowego miało wyjść chyba, ale nie siedzę aż tak w VR, żeby znać szczegóły.


RE: HP Reverb G2 vs. Oculus Quest 2 - Khavai - 07.12.2022

Dzięki za odpowiedźWink