Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leksykon Elite: Dangerous
#21
L

LOITERING (KRĘCENIE SIĘ PO STACJI)

Kategoria: Inne

Loitering to bezcelowe lub podejrzanie wałęsanie się w obrębie danego miejsca. Bezcelowe kręcenie się po stacji orbitalnej karane jest śmiercią (słynna fraza "Loitering is a crime punishable by death"). Jeśli pilot narusza regulamin stacji, np. przez blokowanie platformy dokującej lub korytarza wejściowego, wieżyczki stacji otwierają do niego ogień, co bez wyjątku kończy się zniszczeniem statku.
#22
S

SZTUCZNA INTELIGENCJA (SI), CZYLI  SAMOŚWIADOME MASZYNY

Kategoria: Uniwersum


INFORMACJE OGÓLNE

Samoświadome maszyny (SI) są zbanowane na terenach Federacji, Imperium oraz Sojuszu. Powodem jest udowodnione niebezpieczeństwo tworzenia takich maszyn. Istnieje też mniej zaawansowana SI, która jedynie naśladuje ludzką inteligencję, ale nie jest samoświadoma.  

Wierzy się, że jedna lub dwie SI (samoświadome maszyny) uciekły z zamieszkałej przestrzeni gdzieś w pustkę kosmosu.

"Częścią nieznanej historii wszechświata jest to, że SI były kilkukrotnie stworzone, ale okazały się tak niebezpieczne, że zostały bezwzględnie zakazane. Tworzenie SI jest jedną z niewielu rzeczy, przeciwko którym aktywne i w pełni zjednoczone działania toczą planety niezależne, Sojusz, Federacja oraz Imperium. Nie jest to wiedza powszechna, bo niepożądanym jest, aby ktokolwiek zaczął pracę nad samoświadomą SI, ale za kulisami trwają cały czas działania mające zapobiegać powstawaniu takich technologii. 

To oczywiście nie znaczy, że takie prace nie mają miejsca. Wierzy się też, że jedna lub dwie SI kiedyś zdołały uciec w kosmos... Kto wie, może kiedyś te informacje się potwierdzą"
they don’t want people to be actively working on it, but things are kept behind the scenes to make sure such technology never develops. That doesn’t mean of course that it hasn’t. It is believed that maybe one or two have escaped into deep space, but who knows, maybe we should find out."

"Samo SI nie zostało zbanowane. Zakazana jest jedynie samoświadomość maszyn. Inteligentne komputery istnieją, ale nie mogą posiadać samoświadomości.

Samoświadomość i inteligencja to dwa zupełnie różne pojęcia. Można mieć system, który podejmuje inteligentne decyzje, ale nie jest świadomy własnej egzystencji. Aczkolwiek znalezienie zunifikowanej definicji tych pojęć to zapewne trudne zadanie. 

Naśladowanie ludzi nie jest dowodem na inteligencję. Inteligencja maszyny różni się od ludzkich procesów myślowych."


ZASTOSOWANE SI

SI stosowana jest w inteligentnych komputerach i w robotyce - robotach, androidach, dronach i systemach zarządzających. 

Tzw. Relikty SI można znaleźć w słabych źródłach sygnału. Niektóre szemrane organizacje i kulty religijne bardzo słono płacą za takie relikty, co znacznie zwiększyło ich czarnorynkową wartość. 

Biomorficzni Towarzysze z Xihe to realistycznie stworzone zrobotyzowane zwierzęta, które spełniają jednak warunki prawa dotyczącego tworzenia SI. 
#23
A


AI RELICS (Relikty SI)
Kategoria: Towary

[Obrazek: ite8sRM.png]


Nielegalne pozostałości po systemach świadomej SI. Są to przedmioty cieszące się ogromnym zainteresowaniem szemranych organizacji i kultów religijnych. Ich niemal mityczny status przyczynił się do pojawienia się masy podróbek, co tylko zwiększyło czarnorynkową wartość prawdziwych reliktów, których autentyczność można na 100% potwierdzić. 

Nie jest wiadome czy którykolwiek z tych reliktów zachował swoją pierwotną osobowość.
#24
X

XIHE BIOMORPHIC COMPANIONS (Biomorficzni towarzysze z Xihe)

Kategoria: Towary


"Produkujemy najbardziej realistyczne i unikatowe zwierzęce roboty, a wszystko przy użyciu najnowszej technologii i osiągnięć robotyki. Lepsze niż te naturalne i z gwarancją trwałości. Zestaw rygorystycznych testów sprawia, że nasze zwierzęta spełniają wszelkie wymagania prawa dotyczącego sztucznej inteligencji"

Biomorficzni towarzysze z Xihe to rzadki towar, który może być zakupiony jedynie w Zhen Dock, w systemie Xihe. Wartość rzadkich towarów wzrasta wraz z odległością punktu sprzedaży od punktu zakupu, gdzie optymalna odległość to około 160 LY.

25 takich robotów potrzebnych jest, aby umożliwić korzystanie z usług inżyniera Zacariaha Nemo.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Video [PORADNIK] Elite Dangerous: Poradnik Totalny (video) Mathias Shallowgrave 98 110,118 10 godzin(y) temu
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  Kolejna database ELite - Mineral Trader Detson 1 894 21.05.2020, 10:58 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  Discord - Elite: Dangerous Tła Doom_days 16 21,456 13.12.2018, 17:35 UTC
Ostatni post: Scarlet Yuri
  [PORADNIK] Leksykon statków Kyokushin 30 44,728 31.10.2018, 17:03 UTC
Ostatni post: SEBA312
  [PORADNIK] System prawny w Elite - Zbrodnia i Kara (3.0) Mathias Shallowgrave 17 23,147 20.10.2018, 14:24 UTC
Ostatni post: Yautja



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości