Nasz własny jedyny Księżyc
#1
Po dwóch miesiącach czekania na czyste niebo, dwa dni temu w końcu udało mi się pobawić swoim urodzinowym prezentem. Czekałem i czekałem.
Zabawa przednia i masa wyzwań przede mną. Czytaj nauki.
Skoro nie można tu wylądować to ściągnąłem go teleskopem Smile
Podzięlę się swoim autorskim zdjęciem.


[Obrazek: wiDIQWI.jpg]

Oczywiście spróbowałem zaglądać w głęboki kosmos.
Trafiłem po wielu próbach na mgłąwicę w Orionie. 
Trudno ustawić wszystko, a i sprzęt się lekko ruszał jak widać. Bo trzeba było 30 sekund naświetlać.
Ale skoro takiemu żółtodziobowi udało coś uwiecznić.... to teraz każde kolejne zdjęcie będzie mityczne. Co ciekawe w tym miejscu na niebie nic nie widać. Patrząc oczami 
Huuura Smile

[Obrazek: QfDBHBv.jpg]
Odpowiedz
#2
Fajne zdjęcia. Też lubię popatrzeć i zapolować na jakieś fajne zjawiska na niebie. Chociaż dzisiaj ominęła mnie koniunkcja Wenus i Jowisza. Niestety - cały tydzień do pracy na popołudnie.
Odpowiedz
#3
Najs! Super fotki! Ucz się, ucz, bo czekamy na więcej Smile
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#4
a zrobił ktoś z was fotki zorzy? nawet w tv w wiadomościach pokazywali fotki wykonane "nad" polskim morzem. ile - jakies dwa dni temu?
Odpowiedz
#5
(01.03.2023, 19:18 UTC)deries napisał(a): Po dwóch miesiącach czekania na czyste niebo, dwa dni temu w końcu udało mi się pobawić swoim urodzinowym prezentem. Czekałem i czekałem.
Zabawa przednia i masa wyzwań przede mną. Czytaj nauki.
Skoro nie można tu wylądować to ściągnąłem go teleskopem Smile
Podzięlę się swoim autorskim zdjęciem.


[Obrazek: wiDIQWI.jpg]

Oczywiście spróbowałem zaglądać w głęboki kosmos.
Trafiłem po wielu próbach na mgłąwicę w Orionie. 
Trudno ustawić wszystko, a i sprzęt się lekko ruszał jak widać. Bo trzeba było 30 sekund naświetlać.
Ale skoro takiemu żółtodziobowi udało coś uwiecznić.... to teraz każde kolejne zdjęcie będzie mityczne. Co ciekawe w tym miejscu na niebie nic nie widać. Patrząc oczami 
Huuura Smile

[Obrazek: QfDBHBv.jpg]

Supcio  Biggrin
Pochwal się jakim zestawikiem foty zrobiłeś?
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz
#6
Co do zestawu
Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750

Tu macie linka, z tego sklepu brałem. Bardzo fajnie do tematu podchodzę. To niech mają reklamę Smile
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wat...om=listing

I moja lustrzanka, jest już chyba ze mną 10 lat. Canon EOS 1100 D.
No i dwa adaptery żeby się podłączyć.

Plus czapka, rękawiczki i gruba kurtka  ale to już opcionalnie. Jak kto lubi Smile
Odpowiedz
#7
(06.03.2023, 10:59 UTC)deries napisał(a): Co do zestawu
Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750

Tu macie linka, z tego sklepu brałem. Bardzo fajnie do tematu podchodzę. To niech mają reklamę Smile
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wat...om=listing

I moja lustrzanka, jest już chyba ze mną 10 lat. Canon EOS 1100 D.
No i dwa adaptery żeby się podłączyć.

Plus czapka, rękawiczki i gruba kurtka  ale to już opcionalnie. Jak kto lubi Smile

Ja właśnie po malu się skłaniam do nabycia czegoś podobnego, tylko z napędem 

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/sky...scope.html
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz
#8
Zacnie. Szczególnie z tym GoTo. Myślę, że to będzie ogromne ułatwienie w poruszaniu się po niebie. A tubus widzę, że ten sam. Osobiście jestem zadowolony.
Ja z kolei doposażyłem sobie teleskop w napęd jednoosiowy, tak że mi teraz planety i Księżyc nie uciekają z przed nosa. Musi na tą chwilę wystarczyć. Ale robotę robi.
Odpowiedz
#9
Od kilku miechów badam temat, bo zielonym jak tabaka w rogu. Przeczytałem setki poradników, opinii sprzętów, naoglądałem się filmików zarówno instruktażowych, jak i z efektami obserwacji.
Teoretycznie już jestem obryty, wiem wszystko o kalibracji montażu, kolimacji, konserwacji i tuningowaniu teleskopu reflektorowego (Newtona), o stackowaniu zarówno długo naświetlanych klatek, jak i tych wycinanych z nagranego filmu, filtrach, typach okularów, lustrzankach przerabianych specjalnie pod astrofoto, itp. itd. Chyba bym na jakiś egzamin mógł iść  Wink
Tylko praktyki ZERO, bo sprzętu nijakiego nie ma  Hot  No ale ja tak już mam, że jak jakiś temat żywo mnie zainteresuje, to najpierw miesiącami chodzę, oglądam, obwąchuję, pomacam, poliżę, zanim decyzja się we mnie ugruntuje.

I tak mi wychodzi, że ten SkyWatcher 150/750 to chyba w tej chwili najlepszy wybór jakość / cena, bądź bardziej dokładnie: spodziewane efekty / cena, dla nooba Tongue
Tak żeby z jednej strony nie sprzedawać nerki, ale z drugiej nie kupić czegoś bezużytecznego za cebulę, i zniechęcić się na starcie. 
Montaż EQ3 z GOTO, to najmniejszy (najtańszy) konkretny zestaw paralaktyczny z pełnym napędem, na szczęście ma akurat wystarczający "udźwig" do tej lunetki. Zdecydowałem się na pełen napęd z lenistwa, bo raz, że diablo ułatwia znalezienie konkretnego obiektu na niebie, a dwa, jak przyjdzie zbierać setki kilku(nasto) minutowych klatek, to po sprawdzeniu kilku pierwszych próbnych, odpalam procedurę i właściwie mogę iść spać, samo się robi. Mam zamiar podpiąć mojego Canona 750D, więc nawet obsługę mam do niego zdalną po WiFi Biggrin
I tak potem jeszcze będą czekały godziny zabawy ze stackowaniem i obróbką fotek na kompie.
Cieszy mnie że Twój wybór teleskopu dodatkowo potwierdza, to co sam wybrałem już jakiś czas temu Smile

PS1. Używasz jakiejś soczewki Barlowa na wyciągu, czy podpinasz aparat "na goło" ?
PS2. Do "klasyki gatunku" brakuje Ci jeszcze fotek reszty planet (Jowisz, Saturn, Mars), potem deep space, czyli Oriona już masz to jeszcze Końska Głowa, no i na koniec obowiązkowo Galaktyka Andromedy. Wszystkie "świeżaki" robią ten zestaw, więc się nie wyłamuj, hehehehe  Biggrin
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz
#10
znajomy ma podobny teleskop ( też 150 mm ) i z napędem. niestety napęd jest sprzedawany bez dedykowanego akumulartora/ źródła zasilania ( albo znajomy tak kupił .. nie wnikałem ) - chcwilę czasu zajeło mu uruchomienie tego na dostawianym akumulatorze Sad
Natomiast teraz to jest czysta przyjemność, można sobie odejść od teleskopu, zrobić kawkę, (nocami bywa różnie, wiadomo ) wrócic po kilku minutach i punkt obserwacyjny nadal na widoku Smile
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości