Nasz własny jedyny Księżyc
#11
Używam już od kilku lat tego teleskopu - SW150/750 i  jest to bardzo dobry sprzęt, szczególnie na początek. Montaż jest w porządku (jak dla mnie ), ale do astrofotografii na pewno lepiej by się sprawdził stabilniejszy montaż np. EQ 5. Tylko cena za taki montaż to prawie cena teleskopu. No i po jakimś czasie, na pewno okulary fajnie jest wymienić na lepsze od tych z zestawu. O GOTO się nie wypowiem (nie posiadam), bo cała frajda dla mnie to własnoręczne odszukanie obiektów, choć wciąż się tego uczę i różnie wychodzi.
Odpowiedz
#12
Kupiłem sobie dwie przejścióki do aparatu. Jedną 2 calową drugą 1,25. 
Podpiąłem się pod Barlowa aparatem i kilka próbnych fotek wykonałem. Działa ale jeszcze efektu wow nie było Wink
Co ciekawe zdjęcie tego Księżyca które wykonałem to jedno z kilkunastu. I tylko to spełniło moje oczekiwania. Reszcie albo ostrości zabrakło albo coś się rozmazało. Nie dotykałem zestawu bo z wężyka puszczałem foty. Ciekawe ile to warunków musi się spełnić już bez operatora, żeby zatwierdzić fotkę Smile

Głęboki kosmos musi poczekać, bo aktualnie po godzinie obserwacji kolejne cztery muszę przesiedzieć pod kołderką z czymś ciepłym w kubku.
Litości ta pogoda nie ma.
Jowisza już próbowałem ale świeci tak mocno, że muszę poczytać jak poustawiać aparat aby go z księżycami złapać. No i jego samego przy okazji. Przez teleskop widać delikatnie strukturę chmur.

I też uważam że dla takiego laika jak ja 150 mm jest wystarczające. Liczę że będę się bawił i bawił.

Z kolei mój napęd działa na 4 baterie R20, które są dość uciążliwym źródłem energii.
Pooglądałem fora i znalazłem rozwiązanie dla nich. Teraz cały napęd działa na moim power banku. Popyla że aż miło. Ponoć jest w stanie obsłużyć napęd w 7-9 h ciągłej pracy.
Wystarczyło odpowiedni kabel na Allegro dokupić.

I tak, ręczne wyszukiwanie to ogromne wyzwanie. Ale jak już znajdziesz.......
Odpowiedz
#13
... to kilka sekund poźniej obiekt znika Smile
przy wielogodzinnych obserwacjach napęd to super sprawa.
Żałuję że mnie na takie zabawki nie stać, ale przynajmniej mam dostęp hehe.

Wyraźne fotki to kolejny problem, jak kolega wyżej napisał - stabilny montaż tez swoje kosztuje.
Odpowiedz
#14
Oglądam jak się pjawia live z AstroLife, koleś na prawdę robi robotę, podobnie jak @MAGNUM354 szkoda, że nie mam zasobów na takie zabawki, pstrykałbym focie.... Smile
@deries - super sprawa i sukcesów obserwacyjno-fotograficznych !!!
[Obrazek: p0nJHNW.png] 
Odpowiedz
#15
No to dołączam do klubu i ja, "namówiliścieBiggrin


[Obrazek: OIAYlab.png]
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz
#16
Szybko poszło Smile



Oby Ci sprawił tyle samo radości.
Odpowiedz
#17
(08.03.2023, 07:57 UTC)deries napisał(a): Szybko poszło Smile



Oby Ci sprawił tyle samo radości.

Jeśli od września 2022 do marca 2023 to "szybko", to owszem, poszło migiem  Biggrin
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz
#18
No to wypada tylko życzyć  - "Bezchmurnego Nieba"!
Odpowiedz
#19
(08.03.2023, 09:21 UTC)-PAQ- napisał(a):
(08.03.2023, 07:57 UTC)deries napisał(a): Szybko poszło Smile



Oby Ci sprawił tyle samo radości.

Jeśli od września 2022 do marca 2023 to "szybko", to owszem, poszło migiem  Biggrin

Znam temat.
Ja marzyłem o swoim własnym teleskopie od zawsze. Pierwsze przymiarki były na przełomie wieków. Ale zawsze były ważniejsze sprawy.
Co ciekawe już wtedy teleskopy weryfikowałem w tym samym sklepie. Ponad 2 dekady. 
Tak więc "migiem" to dobre określenie Smile
Odpowiedz
#20
Sprzęcicho złożone i sprawdzone  Biggrin
Teraz jeszcze tylko kawałek czystego nieba, ustawienie i kalibracja na ogródku, i będzie można zacząć imprezę Wink

[Obrazek: JYmbasd.jpg]

Fajnie że będzie można wykorzystać montaż do fotografowania drogi mlecznej (tylko skąd ja wezmę ciemne niebo w mieście?)  Confused
[Obrazek: uibry2K.jpg]
[Obrazek: E5QT3y3.png]

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości