Dziennik pokładowy: Cmdr Trufel Aubaris
Meldunek nr 23: 3306-09-16
Dzisiejszy meldunek dedykuję wszystkim, którzy mieli chwile zwątpienia podczas lądowań na planetach.
Przespałem kilkanaście godzin, co rzadko mi się przytrafia. Zjadłem porządne śniadanie, a unoszący się długo zapach kawy w mojej kajucie wprowadził mnie w doskonały nastrój. Dobrze wypoczęty zasiadłem przed komputerem i zacząłem się przyglądać planetom w systemie. Mógłbym lecieć gdzieś dalej, ale po bokiem miałem księżyc planety 8, obok której się zatrzymałem. Co prawda dane nie zachęcały, bo zimno i cholernie niska grawitacja, ale uznałem, że nie będę  się zrażał. Udałem się na mostek i po chwili dokonałem pełnego skanu 3-stopnia. Planeta o promieniu zaledwie 1 322 km, a sondy pokazują aż 50 potencjalnie ciekawych miejsc geologicznych. Wybrałem jako cel sygnał nr 27 i rozpocząłem procedurę lądowania.

[Obrazek: oyVD1UN.png]

Przy zbliżaniu się planeta ukazała swoją coraz bardziej nierówną powierzchnię. Już wiedziałem, że lądowanie na niej, to nie przelewki… Po wyjściu z trybu szybowania miałem pewność. Wskazania sygnału wypadały w środku jakiegoś kanionu, którego zbocza były niemalże usłane pionowymi wierzchołkami. Gruba warstwa lodu i słabe oświetlenie nie pomagały w znalezieniu miejsca na lądowanie. Długo go szukałem. Bezskutecznie. Podejrzewam, że nie odnalazłbym takiego miejsca nawet małym statkiem, jak Diamondback Explorer. Szukając miejsca kilka razy otarłem statek o lodowe wierzchołki, na szczęście aktywna tarcza poradziła sobie z tym problemem.

[Obrazek: KMl11G0.png]

Wyprowadziłem statek wyżej i zrezygnowałem z lądowania w tym miejscu. Nawet gdyby takowe zakończyło się sukcesem, to nie wyobrażam sobie tam jazdy łazikiem. To byłby koszmar! Niemalże pionowe zbocza pokryte grubym lodem i grawitacja w owartości 0,07 G. Widać nie dane mi tutaj zaszaleć. Nie opuszczam jednak planety. Uznałem, że skoro zmarnowałem już tyle czasu, to spróbuję inne miejsce. Najbliżej mam sygnał nr 42 i tam postanawiam ponowić próbę lądowania.
Tym razem cel znajduje się w niecce, ale zapobiegawczo sadzam Columbusa ma płaskiej powierzchni odrobinę dalej od centrum celu.

[Obrazek: QJbtjuh.png]

Teren ten, to dosyć obszerne pole praktycznie nieaktywnych fumaroli. Na obrzeżach trochę rzadziej rozmieszczonych, ale im bliżej celu, tym ich ilość wzrasta. Poruszanie się nie należy do najłatwiejszych, ale teraz nie ma co już specjalnie narzekać. Wybrałem kolejny sygnał i z uporem maniaka postanowiłem jednak zbadać, co kryje w sobie ta planeta.

[Obrazek: IjS75rW.png]

Ponieważ wybrałem bezpieczne, bo płaskie miejsce do lądowania, więc do celu mam ponad 2 km. Omijam głębsze rozpadliny i kratery, z których mógłbym mieć problem z wydostaniem się. Wybieram raczej równe płaszczyzny, ale hamowanie i tak wcale nie jest prostym zadaniem. Wystarczy większe pochylenie, a łazik delikatnie się zsuwa. To wina lodowej powłoki planety.

[Obrazek: bbWfYuj.png]

Docieram w końcu do niemalże centrum sygnału, którym jest bodajże jedyny aktywny fumarol. Przyznam, że jego rozżarzone wnętrze na planecie o temperaturze zaledwie 84Kzaskakuje i wygląda zarazem niezwykle.

[Obrazek: NvOeUEI.png]

Powrót do statku zajmuje mi dłuższą chwilę, a planeta pomimo wymagających warunków nie wniosła do mojej ładowni nic szczególnego. Kompletnie stracony czas, chociaż widoki pobliskiego giganta i jego pierścieni z tej odległości odrobinę wynagrodziły trudy i czas. Meldunek rozpocząłem dedykacją, ponieważ dzisiejsze doświadczenia pokazują, że nie warto się poddawać, kiedy planeta na wstępie chce nas odstraszyć. Czasami nie warto na siłę lądować w miejscach ekstremalnie trudnych. Natomiast przy takiej mnogości sygnałów warto delikatnie zmienić plan i usadzić maszynę w bardziej przyjaznym miejscu. Nawet sukces lądowania nie oznacza pełnej ładowni w łaziku. Po tylu lądowaniach trzeba to mieć w głowie i lecieć dalej.
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
RE: Dziennik pokładowy: Cmdr Trufel Aubaris - przez Trufel Aubaris - 10.10.2020, 02:41 UTC
RE: Dziennik pokładowy: Cmdr Trufel Aubaris - przez Kahea - 07.02.2021, 12:03 UTC