Elite<->SC odpowiedniki statków
#1
Kwarantanna, nudno, to wymyśliłem taki temat i zapraszam do dyskusji Wink

Wielu z nas lata w obu grach. Część ma jedną z nich i może zastanawia się nad drugą. Wielokrotnie pada też pytanie na kanale głosowym "który statek wybrać?". Postaram się więc porównać floty z obu gier. Porównanie jest subiektywne i możecie się nie zgadzać (na co liczę Wink). Ponadto w SC nie mamy jeszcze dostępnych wszystkich statków (skupię się tylko na grywalnych na chwilę pisania tego posta) i, liczę na to, że może i w Elite pojawi się coś nowego...

Zacznijmy może od starterów SC.
Aurora vs Mustang. Startowy Mustang ma skromną ładownię (2 SCU) i chyba można go przyrównać do stokowego Sidewindera, którego dostajemy na początek przygody w Elite. Aurora z kolei ma koję (co pozwala na rozpoczęcie nowej sesji w SC w statku zamiast w ostatnio odwiedzonym porcie) i pozwala na wykonywanie misji kurierskich (paczki), czyli taki Sidewinder bez ładowni.

W Elite kolejnym krokiem po startowym trapezie jest najczęściej Cobra Mk III. Jako odpowiednik Cobry wskazałbym w SC Avengera Titan. Jest to bardzo uniwersalny statek. Można nim wykonywać wszystkie misje, handlować czy przewozić paczki. Do tego dobrze wygląda, przypomina w stylu promy kosmiczne. Wprawny pilot może również wyjść obronną ręką z potyczek PvP, ponieważ Avenger siłą ognia nie ustępuje popularnym w PvP myśliwcom.

Kolejnymi popularnymi uniwersalnymi statkami w Elite są Python i Krait. Tu, bez wątpienia, ich odpowiednikami będą Cutlass Black i Freelancer. Oba te statki są bardzo uniwersalne. Dysponują niezłą siłą ognia, a ich przedziały ładunkowe pozwalają na sensowny handel lub przewożenie pojazdów naziemnych. Wybór to bardziej kwestia estetyki niż jakichś rzeczywistych przewag jednego nad drugim.

Anaconda. Wół roboczy każdej większej floty w Elite. Statek na tyle uniwersalny, że może służyć do eksploracji, handlu i walki, i w każdej z tych ról sprawować się bardzo dobrze. Na chwilę obecną wydaje mi się, że Anacondą uniwersum SC jest Carrack. Statek oficjalnie eksploracyjny, ale na tyle uniwersalny, że wykorzystywany jest przez graczy w każdej roli.

T9. Statek, który można kochać albo nienawidzić. Przede wszystkim nienawidzić... Industrialna forma, ociężałość, żałosne możliwości defensywne, ale bezdenna ładownia. W tej chwili SC ma tylko jedną godną odpowiedź: Caterpillar.

Górnictwo. Tak modne ostatnio w Elite Wink
W SC obecnie mamy dwie propozycje (nie można przystosować do górnictwa statku, który nie jest oficjalnie do tego przeznaczony).
Prospector - mały, jednoosobowy statek górniczy. Kopać Prospectorem, to mniej więcej tak, jak w Elite kopać Asp Explorerem - wydajność raczej niewielka i trzeba poświęcić sporo czasu na odnalezienie złoża z jednej strony opłacalnego na tyle, żeby mała ładowania dała dobry zysk (często ładownię prospectora zapełni jedna rozbita skała), a z drugiej strony możliwego do rozbicia słabym laserkiem tego statku.

Argo Mole - tu już mamy sensowną ładownię i sporą moc laserów górniczych (potrzebujemy jednak załogi, kopanie solo "kretem" nie jest niemożliwe, ale jest strasznie uciążliwe). To mniej więcej tak, jakbyśmy na kopanie w Elite zabrali górniczego Pythona.

Myśliwce i PvP.
W SC, podobnie jak w Elite są mety. W Elite ciężko spotkać coś innego niż FDL, Mamba lub Krait w potyczkach PvP.
W SC najpopularniejszym statkiem do PvP jest obecnie Sabre z racji najmocniejszych tarcz (trzy sztuki) i dużej siły ognia (cztery hardpointy). Myślę, że to taki FDL uniwersum SC.
Ponadto w użyciu są Gladius i Arrow - bardzo do siebie zbliżone. Pierwszy jest bardziej pancerny, drugi zwinniejszy. Powiedziałbym, że to odpowiedniki Vipera i Eagle'a.
Jest jeszcze Buccaneer - kabina i duża armata przyczepione do dwóch silników. Najszybszy myśliwiec na prostej, ale słaby do walki manewrowej. Taka Mamba.

Do poważniejszej walki z hordami przeciwników służy Hammerhead, czyli w zasadzie 1 do 1 odpowiednik Korwety. Różnica polega na tym, że Korwetę obsłużysz sam. W Hammerheadzie pilot ma kontrolę tylko nad rakietami. Do sześciu wieżyczek potrzeba dodatkowych sześciu członków załogi.

Luksus.
Podobnie jak Elite, SC ma swoją serię luksusowych statków. W Elite to seria od Saud-Kruger (Dolphin, Orca, Beluga). W świecie SC statki wykończone włóknami węglowymi i mahoniem dostarcza Origin i będą to, odpowiednio, 300i, 600 i 890 Jump.

Edit:
zapomniałem o jeszcze jednej, istotnej sprawie. Należy pamiętać, że statki w SC nie są tak modułowe jak w Elite. W Elite absolutnie każdy statek da się przystosować do absolutnie każdej roli. W Star Citizen statki mają przypisane role przez "producenta" i często występują w wariantach, np. wspomniany Avenger może być w wersji transportowej - Titan, w wersji wyłącznie bojowo-przechwytującej - Warlock (zamiast ładowni ma system EMP) lub wersji "więźniarki" - Stalker (zamiast ładowni ma cele do przewożenia więźniów). Możliwość modyfikacji statków w SC jest ograniczona do uzbrojenia i podstawowych modułów. To tak, jakby w Elite dostępne były tylko zmiany w działach Hardpoints i Core Internal.
Odpowiedz
#2
Wszystko pięknie - ale niestety nie podałeś ceny za te statki. Z tego co pamiętam na tą chwilę jeśli chcesz mieć jakikolwiek statek na stałe ( aby nie zniknał przy wipe ) trzeba za niego zapłacić żywą gotówką - i tu się pojawia duży a nawet wielki mur dla ludzi takich jak ja - zwykłych roboli Smile
HUSARSKI KORPUS LOGISTYCZNY  -  TWÓJ PEWNY START W GALAKTYCE

[Obrazek: 30866.png]
Odpowiedz
#3
(07.04.2020, 10:29 UTC)MAGNUM354 napisał(a): Wszystko pięknie - ale niestety nie podałeś ceny za te statki. Z tego co pamiętam na tą chwilę jeśli chcesz mieć jakikolwiek statek na stałe ( aby nie zniknał przy wipe ) trzeba za niego zapłacić żywą gotówką - i tu się pojawia duży a nawet wielki mur dla ludzi takich jak ja - zwykłych roboli Smile

I tak i nie - w tej chwili możesz kupić statek w grze, za kasę zarobioną w grze i nie znikają one między patchami - natomiast CIG zachowuje sobie prawo do wipów jeżeli będzie taka potrzeba.
Statki z czasem będzie można kupować tylko w grze, także wtedy podawanie cen będzie miało jakiś sens.
"Każda frakcja ma takiego Fenyla, na jakiego zasłużyła" - CMDR Goliat
Odpowiedz
#4
Nie podawałem cen statków w "żywej" gotówce, bo można kupować statki in-game, można też wypożyczać statki (takiej mechaniki nie ma w Elite) na 24 godziny, trzy dni lub miesiąc. Ceny w dolarach można sobie sprawdzić na stronie Star Citizena. Oprócz podstawowego startera, czyli dostępu do gry, w którym dostajemy Aurorę albo Mustanga, możemy zdecydować się na nieco droższą paczkę z innym statkiem, np. z Avengerem. Ceny statków "stand alone" czyli bez dostępu do gry, płacimy za sam statek, też są na stronie.
Od obecnego buildu (3.8.2) zaczęto wprowadzać już elementy "trwałości" świata. Np. zarobione w grze kredyty czy kupione moduły do statków już nie znikają z każdym kolejnym wydanym buildem gry. Oczywiście wipe'y będą i będą dotyczyć różnych elementów, ale będą dużo rzadsze, więc można spokojnie odkładać i kupować statki in-game. Obecnie z startowej Aurory do np. Cutlassa lub Freelancera (czyli takiego Pythona świata Elite) można dojść bardzo szybko. Myślę, że spokojnie w tydzień, dwa grania, a przy lataniu w grupie jeszcze szybciej.

Edit: np. taki Prospector kosztuje 1,6 mln. Ja na jednym kursie caterpillarem robię około 50k. To zaledwie 32 kursy handlowe. Zgłaszasz się do mnie na załogę i ci kasę odpalam Wink W międzyczasie możesz wozić paczki, kopać ręcznie w jaskiniach czy wykonywać misje poszukiwawcze i dosyć szybko kupujesz prospectora i kopaniem zarabiasz już sam na kolejne statki jak masz taką chęć Wink
Nie musisz też go wcale kupować. Wypożyczenie na 24h to 40-kilka tysięcy. Czyli de facto po jednym dniu wożenia paczek, około 15-20 kursów, wypożyczasz Prospectora i przez weekend trzepiesz kasę Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  The good, the bad and the ugly - system prawny w SC Yautja 3 520 27.04.2020, 14:38 UTC
Ostatni post: Fenyl de Lechia
  Husarski org w SC 2M1R 2 813 07.12.2019, 21:43 UTC
Ostatni post: Globeres
  Sarmacja - nieżależny org w SC 2M1R 9 573 26.03.2017, 07:22 UTC
Ostatni post: 2M1RUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości