Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Rangi Federacji i Imperium po ugrade gry 10.3305
PORADNIK SZYBKIEGO UZYSKANIA RANG FEDERACJI I IMPERIUM

Ponieważ wcześniejsze poradniki mocno się zdezaktualizowały, a do grona Husarii dołączają ciągle nowi Kadeci (i nie tylko oni) pomyślałem, że warto popełnić poniższy poradnik, czyli jak szybko i bezboleśnie uzyskać rangi Federacji (Federation Ranks) i Imperium (Imperial Ranks). Metody na rangi federacyjne są dwie i każda zdecydowanie inna, natomiast na rangi imperialna jest banalnie prosta i analogiczna do jednej z metod na zdobycie rangi federacyjnej.

Dla kogo jest poradnik?

Poradnik jest dla każdego, kto musi po ostatnim upgrade gry pozyskać rangi. Nie tylko nowi Kadeci mają taką potrzebę, ale także wielu doświadczonych Komandorów, którzy miesiącami odkrywali nowe układy, ale nie mieli wcześniej czasu na grind ranków. 

Po co mi te rangi?

Może wiesz doskonale po co są rangi Federalne i Imperialne w grze, ale skoro już poradnik powstaje, to wyjaśnię, że bez nich nie ma dostępu do niektórych ważnych i ciekawych systemów (np. Sol), ale także dzięki nim mamy "licencję" na używanie fantastycznych statków (np. Imperial Cutter, Federal Assault Ship). Statki te mają bardzo dobry stosunek ceny do możliwości, a poza tym niektóre zadania w grze są po prostu łatwiejsze, jeśli je mamy. Ostatnią sprawą jest po prostu chęć odblokowania ich. W obu przypadkach jest ich po 14, przy czym "zaledwie" 12 wymaga odblokowania pełnej gamy statków. Reszta jest dla zaspokojenia naszego ego (jeśli ktoś chce posiadać tytuł Księcia lub Króla w Imperium).

Rangi imperialne
[Obrazek: O3R8JqN.png?1]

Rangi federacyjne
[Obrazek: U5El45G.png?1]

Jak do tego dojdzie, czyli o co c'mon?

Rangi Imperium - jest jedna, bardzo szybka metoda, czyli misje kurierskie.
Rangi Federacji:
  1. Jak w przypadku rang imperialnych, czyli misje kurierskie, które mogą być połączone z misjami transportowymi
  2. Ratunek pasażerów z uszkodzonych stacji (Damaged Station) i transport ich na statki ratunkowe (rescue ship)
Co do tego mi potrzebne?

O dziwo niewiele... 
  • statek  - najlepiej nieduży statek, którym najbardziej lubicie latać. Musi mieć możliwość lądowania na outpostach, czyli każdy, który nie wymaga lądowiska w rozmiarze L. Idealnie do tego nadają się nieduże i zwrotne statki np. ASP Explorer, Diamond Back Explorer, Python (jak ktoś się lepiej czuje w czymś jednak cięższym i do drugiej metody na rangi federacyjne, ale o tym później).  Rangi można wbić nawet Sidewinderem.
  • wyposażenie statków - statki dobrze, jak są szybkie i zwrotne, a więc dobry Thruster, FSD i Power Plant. Według mnie podstawowym wyposażeniem jest także Advanced Docking Computer (wiem, nie ciskajcie gromów!), ponieważ latanie od stacji do stacji da wam w kość, chyba że koniecznie chcecie odbyć za jednym zamachem trening ręcznego lądowania na wszystkich typach stacji po wielokroć. Asystent SC też się może przydać, chociaż już mniej, niż wspomniany ADC. Broń nie jest niezbędna, ale jak to bywa przy robieniu misji czasami NPC nas będą próbowały wyciągać z SC, więc jeśli czujecie się bezpieczniej z nią, to nie zawadzi. Jeśli nie chcecie się wdawać w potyczki z nimi wystarczy zwrotność i unikanie interdykcji (dlatego zwrotność jest dosyć ważna). Podczas robienia misji skoki są zaledwie między dwoma systemami (ok. 8-10 Ly), więc nawet Fuel Scoop nie będzie potrzebny. Jakoś do miejsca wykonywania misji jednak dolecieć trzeba, więc ja lubię go mieć... Opcją mogą być Cargo Racki (potem wyjaśnię, że bywają przydatne), ale można je również kupić na miejscu, więc wtedy można podjąć decyzję.
  • czas - podobno rangi imperialne można zrobić cięgiem nawet w 6 godzin, ale ja zalecam jakiś spokojny weekend. Federacyjne pewnie trochę dłużej, chociaż w przypadku metody nr 2 niekoniecznie...
  • cierpliwość - misje są powtarzalne i odrobinę w nich nudy, ale jak ktoś potraktuje to jako element gry, to wcale nie musi być nudno. Od czasu do czasu jakiś NPC nas wyciągnie z SC i robi się momentami nawet ciekawie  Tongue
  • ulubiona używka - piwko, fajeczki lub yerba mate (jak w moim przypadku). Alkoholu w nadmiarze nie zalecam, bo jednak czujność przed natarczywymi NPC jest po nim trochę osłabiona, ale z drugiej strony rozumiem, że niektórzy piloci boją się po trzeźwemu latać...  Biggrin
No to lecim!!!

Metoda 1 - wspólna dla rang Federacyjnych i Imperialnych, czyli misje kurierskie. Różnice dla nich wyjaśnię w trakcie opisywania.

Rangi Federacyjne
Wykonuje się je właściwie niezwykle łatwo. Po prostu wymagają trochę czasu, ponieważ polegają na lataniu pomiędzy stacjami. Najlepiej wybrać blisko położone od siebie systemy z odpowiednimi stacjami, gdzie frakcja federacyjna ma coś do powiedzenia Smile Żebyście nie musieli długo szukać polecam Ceos i Sothis. Mamy tam odpowiednio 4 i 5 stacji, gdzie dostępne są misje. Najłatwiej jest wylądować na pierwszej po wskoczeniu do któregoś systemu i zacząć od misji kurierskich. Nie wymagają one żadnego specjalnego statku, nawet cargo. To drugie może być przydatne, jeśli dodatkowo chcemy brać misje transportu towarów. Wybieramy więc te, w których dostaniemy dużo reputacji, czyli REP+, REP ++ itd. Im więcej ++++ za REP, tym szybciej nam pójdzie. Misje kurierskie mają przeważnie + lub ++. ale transportowe już więcej. Oczywiście są też Combat i wiele innych, ale poradnik dotyczy metody prostej i łagodnej. Reszta zależy od Was.  Blush Poniżej przykład, że misja transportowa ma kilka tłuściutkich ++++ (i do tego przydadzą się ładownie cargo, o których wspomniałem wcześniej)

[Obrazek: Eg0BBCb.png?1]

Po wylądowaniu na stacji udajemy się do Mission Board 
[Obrazek: VtCQHcV.png?1]

a następnie w liście rozwijalnej typów misji wybieramy REPUTATION

[Obrazek: zQwTjSP.png?1]
i wybieramy sobie po kolei misje np. kurierskie. Oczywiście jeśli jesteśmy w Sothis, to takie do Ceos lub odwrotnie. Nie ma co się rozpraszać na okoliczne lub inne systemy.

[Obrazek: YxOSI4m.png?1]
Po wybraniu odpowiednich misji w jednej stacji lecimy w danym układzie do kolejnej w pobliżu i dobieramy misje, aż weźmiemy ich maksymalnie 20. Powyżej tej ilości otrzymamy komunikat, że więcej nie można i tyle...  Cool Lecimy więc np. z Ceos do Sothis i po kolei zdajemy misje, ale w tym miejscu najważniejsza uwaga. Misje sprzedajemy nie dla kasy, ale dla REPUTACJI, wiec zawsze, ale to zawsze wybieramy REPUTACJĘ!!! Chyba, że się nie da inaczej, bo czasami się nie da, wiec wtedy wybieramy kasę+reputację (to można już wychwycić biorąc misję). Przykład sprzedaży poniżej.

[Obrazek: 7o8ry9p.png?1]

Kiedy będziemy zdawać misje kolejno, to w prawym panelu (klawisz 4) możemy podejrzeć, jak nam rośnie ranga konkretnej frakcji (opisuję teraz federacyjne, więc tutaj 76%). W związku z tym, że ilość + różnie się przekłada na przyrost %, więc nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć jak się będzie zmieniał Wam pasek postępu. W każdym razie, jak tylko uzyskacie 100%

[Obrazek: 5OoA5Ya.png?1]

Poszukujecie misji FEDERAL NAVY JOB. Takie misje pojawią Wam się przeważnie dopiero jak uzyskacie 100% postępu do kolejnej rangi, ale to nie jest reguła. W tym miejscu mały trik. Tego typu misje pojawiają się różnych typów. Jeśli zależy wam na konkretnej odmianie np. kurierska, a widzicie Bounty Hounting (BH), to wychodzicie z Mission Board i wchodzicie ponownie. Nie ma właściwiej? No to znowu wychodzimy i tak aż do skutku, aż się pojawi właściwa. Kolejny trik polega na tym, że jak bierzecie misje w stacji i zaczyna ich brakować ponownie wychodzimy z Mission Board i wchodzimy, a one się czasami odnowią. To pozwala na zaoszczędzenie czasu na lataniu pomiędzy wszystkim stacjami.

[Obrazek: jxDea8V.png?1]

Misję FEDERAL NAVY JOB sprzedajecie oczywiście za Repy, a nie kasę. Wtedy mając 100% paska postępu i wymieniając za reputację otrzymacie cudowny komunikat w panelu 2, że uzyskaliście rangę!

[Obrazek: aYNQKJW.png?1]

I powtarzacie czynności, aż uzyskacie satysfakcjonujący Was poziom rangi. Po uzyskaniu 4 rangi Pretty Offcer możecie udać się do Sol i tam wykonać dla odmiany w podobny sposób misje lub przewozić pasażerów. To jest druga, świetna metoda, o której za trochę... W każdym razie w ciągu ok 4,5 h udało mi się zrobić rangi jak poniżej:

[Obrazek: Ccgdj2F.png?1]

Rangi Imperialne
W przypadku rang imperialnych jest dużo prościej, bo latamy również pomiędzy dwoma systemami, ale w każdym z nich jest po jednym Outpoście. Musicie mieć więc statek z możliwością lądowania na lądowiskach S i M. Moje wykonałem eksploracyjnym DBX-em, którym latało mi się świetnie.  Aby wykonać misje należy się udać do Ngalinn i do Mainani.
Reszta jest absolutnie identyczna z pozyskiwaniem rang federacyjnych. Plus jest taki, że latamy od outpostu w Ngalinn do outpostu w Mainani i z powrotem, aż do pozyskania odpowiednich rang. Triki z odświeżaniem misji działają identycznie. Przy dobrym spięciu dwóch połówek siedziska można latać najlepszym statkiem od imperialnych (i zarazem najdroższym) już po ok 6h!

Metoda 2 - wiadoma mi dla rang Federacyjnych
Polega na ewakuowaniu pasażerów z uszkodzonych stacji na statki typu Rescue Ship. Do tego niezbędny jest statek z kabinami pasażerskimi (typu economic) i heat sink-ami. W uszkodzonych stacjach przeważnie panuje wysoka temperatura, więc się przydają. Dodatkowym utrudnieniem jest brak asysty lądowania i startowania. Po prostu na takich stacjach systemy automatycznego lądowania są także niesprawne więc Advanced Docking Computer jest bezużyteczny. Misje tego typu więc są raczej dla pilotów dobrze wprawionych w lataniu bez wspomagania, a to w warunkach wysokiej temperatury i możliwości przegrzania naszego statku wymaga sporej wprawy i szybkości działania. Do takich misji świetnie nadaje się Python z kabinami, ale oczywiście latajcie czym chcecie. Tutaj także przydaje się statek z możliwością lądowania na padach M, bo może się zdarzyć konieczność ewakuacji z outpostów (to też stacje...).
O ile uszkodzone stacje można znaleźć bez problemu np. na Inarze (link do aktualnie uszkodzonych stacji), to niestety, ale w ostatnim czasie kombinacja takich stacji z podstawionym Rescue Shipem jest rzadka. A to jest idealne zestawienie, ponieważ takie statki są oddalone o kilkanaście lub kilkadziesiąt Mn od uszkodzonej stacji. Latamy jak wahadłowiec i bardzo szybko ratujemy pasażerów. Przewożenie ich do pobliskich stacji lub systemów zajmie nam więc dużo więcej czasu, niż podana metoda nr 1. Po pierwsze misji możemy zabrać 20 i w dodatku sprzedawać po kolei na stacjach, a po pasażerów musimy wracać do uszkodzonej bazy i ponownie lecieć ich dostarczyć. Jeden kurs jałowy. Nie ma co kombinować. Tylko Rescue Ship w pobliżu nie jest marnotrawstwem czasu, bo... jest tak blisko, że nie ma co się szczypać Biggrin
Filmik, jak znaleźć takie stacje w grze i jak w praktyce wygląda, to co opisałem poniżej:

link

Ponieważ to mój pierwszy poradnik, to bardzo proszę o konstruktywne i skuteczne chłosty  Biggrin [EDIT: 10.11.2019]Nie wiedzieć czemu umieszczane przeze mnie zdjęcia się nie wyświetlają, więc w przypadku problemów proszę o klikanie w linki, które dodałem poniżej screenów. 
Zdaję sobie sprawę, że popełnione przeze mnie powyżej treści nie są pozbawione wad, a niektórym mogą się wydawać wręcz uwłaczające, ale proszę pamiętać, że ów poradnik jest dla osób, które potrzebują jak najprostszego wyjaśnienia. Mam nadzieję, że się udało i po nowych updatach gry będzie pomocny.

Serdecznie dziękuję Cmdr ronin_htd za pomoc w naprawieniu błędów z wyświetlaniem zdjęć.
[Obrazek: 195738.png]
Odpowiedz
Takie małe spostrzeżenie ode mnie:

Po osiągnięciu 100% danej rangi, można nadal oddawać misje robiąc reputację "na zapas" dla kolejnej rangi.
Potwierdzony przykład: Osiągnąłem 100% rangi "Outsider" dla Imperium, oddałem kilka misji, które miałem wcześniej pobrane i dopiero wykonałem misję Imperial Navy (...). Dostałem rangę "Serf" wbitą od razu na 100% i mogłem natychmiast (po przeładowaniu ekranu misji) pobrać kolejną misję Imperial Navy żeby podbić rangę wyżej na "Master" (12%)

Teoretycznie można by zrobić np. bardzo dużą ilość misji kurierskich, a dopiero potem 12 tych "Navy (...)" i będzie wbita ranga 12. Taka ciekawostka wymagająca potwierdzenia z niezależnych źródeł Smile

Edit:

1. Zrobiłem dużo (klikałem też misje typu "donate") misji kurierskich dających Rep++
2. Mam 2 misje "Navy" do pobrania.
3. Zrobiłem jedną misję "Navy" mając rangę Master i nic się nie stało.
4. WTF? Oszukali mnie! Ranga nie urosła!
5. Zrobiłem drugą misję "Navy".
6. Przeskoczyłem z rangi Master do Knight, pominąłem rangę Squire.
7. Taka ciekawostka.
Odpowiedz
Tak, potwierdzam. Misje można robić "na zapas", czyli jak mamy pokazane, że ranga już 100%, to robiąc kolejne misje dalej nam nabija %, ale w panelu tego nie widać. Czyli można mieć np. 320%, ale pokazuje nam, że mamy 100% max. Po zrobieniu 3x misja "Navy" wskoczą nam 3 rangi, a panel pokaże pozostałe 20% do kolejnej.
Misje typu "donate" również wchodzą w grę, byle miały Rep+. Ogólnie każde misje, które mają Rep+ wchodzą w grę, dlatego podałem, że najlepiej w liście rozwijalnej wybrać sobie filtr na "Reputation" i brać misje, które lubimy. Mój poradnik powstał w oparciu o najmniej wymagającą metodę pod kątem statków i ich wyposażenia. Nikt nie broni w ramach misji zestrzelić bandytów, czy też Type-9 wozić kilka tysięcy ton towarów (ograniczymy sobie jednak Outposty, bo nie mają lądowiska L). Taka metoda jednak zajmie więcej czasu, bo zrobimy zaledwie jedną misję, a kilka lotów... W przypadku kurierki można 20 misji zrobić w jedną stronę i 20 na powrocie (max 20 misji w "ładowni").
Jedyne, czego nie wiem, to co się dzieje, jak nas ktoś ustrzeli. Nie mam pojęcia, czy już wypracowane % zostają, czy ulatują? Jednak zaliczona ranga misją "navy" pozostaje, natomiast czy "odłożone" %? Nie wiem i wolałem nie sprawdzać Smile
[Obrazek: 195738.png]
Odpowiedz