Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Elitka na Linuxie
#41
Poskładałem miesiąc temu nowy sprzęt pod Odyssey, bo mój laptop, świetny do pracy, ale radził sobie jakoś wyłącznie z horizonem...
Wstępne założenia były takie, że GPU musi być z Vukanem bym mógł ostatecznie pożegnać dysk przenośny z windowsem, którego trzymałem wyłącznie na wypadek potrzeby pogrania w coś.
Wszystko udało się nadspodziewanie sprawnie i bez najmniejszych problemów. Używam wersji ze Steam'a wraz z Proton Exp. ED działa płynnie z full detalami, delikatne szarpnięcia można zaobserwować przez moment po wyjściu ze statku głównie na stacjach, ale trwa to zwykle kilka sekund.
Jedyna rzecz, do której musiałem się przyzwyczaić, to mapowanie X52 bo nie próbowałem robić modułu z linku wyżej i używam domyślnego profilu.
Przeskok jakościowy mam ogromy in+
Teraz czekam jeszcze na drugi monitor pod EDDiscovery, powinien być w przyszłym tygodniu Smile

System operacyjny: Debian GNU/Linux 11
Wersja Plazmy KDE: 5.20.5
Wersja Szkieletów KDE: 5.78.0
Wersja Qt: 5.15.2
Wersja jądra: 5.10.0-13-amd64
Architektura systemu: 64-bity
Procesorów: 12 × AMD Ryzen 5 5600X 6-Core Processor
Pamięć: 15,6 GiB RAM-u
Procesor graficzny: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti/PCIe/SSE2
Odpowiedz
#42
Fajnie widzieć, że ktoś gra w elitkę na linuksie.

Ile klatek udaje Ci się wyciągnąć i w jakiej rozdzielczości? Czy miałeś możliwość porównania wydajności do wersji pod Win10?
Odpowiedz
#43
1600x900 ULTRA, Borderless.
Podczas lotu w przestrzeni trzyma średnio 60 FPS
Przy podchodzeniu do dużych obiektów spada do około 45 FPS
Po wylądowaniu na stacji w panelach mam ~21 FPS - tutaj jednak nie ma to znaczenia...
Ale tak jak wspomniałem, najdziwniej zachowuje się po wyjściu ze statku. Są takie krótkie momenty, że spada do 13 (wyjście ze statku, z windy, itp) po czym pojawia się 60 FPS i można biegać. Na powierzchni planet nie sprawdzałem ale nie zauważałem spowolnień. W trakcie walki w przestrzeni również działa płynnie.
Windowsa na tej platformie nie uruchamiałem, więc porównania nie mam.
Testując wcześniej wydajność na laptopie HP 8570p z radeonem HD 7570M widziałem, że w trybie fullscreen karta wyciągała kilkanaście klatek więcej niż w borderless (co jest poniekąd oczywiste) i tutaj byłoby pewnie podobnie lecz to rozwiązanie odpada przy pracy na wielu monitorach. Na rzeczonym HP z Win10 Odyssey chodził w LOW i to z dużym trudem.
Odpowiedz
#44
(27.05.2022, 18:20 UTC)Szumak napisał(a): Poskładałem miesiąc temu nowy sprzęt pod Odyssey, bo mój laptop, świetny do pracy, ale radził sobie jakoś wyłącznie z horizonem...
Wstępne założenia były takie, że GPU musi być z Vukanem bym mógł ostatecznie pożegnać dysk przenośny z windowsem, którego trzymałem wyłącznie na wypadek potrzeby pogrania w coś.
Wszystko udało się nadspodziewanie sprawnie i bez najmniejszych problemów. Używam wersji ze Steam'a wraz z Proton Exp. ED działa płynnie z full detalami, delikatne szarpnięcia można zaobserwować przez moment po wyjściu ze statku głównie na stacjach, ale trwa to zwykle kilka sekund.
Jedyna rzecz, do której musiałem się przyzwyczaić, to mapowanie X52 bo nie próbowałem robić modułu z linku wyżej i używam domyślnego profilu.
Przeskok jakościowy mam ogromy in+
Teraz czekam jeszcze na drugi monitor pod EDDiscovery, powinien być w przyszłym tygodniu Smile

System operacyjny: Debian GNU/Linux 11
Wersja Plazmy KDE: 5.20.5
Wersja Szkieletów KDE: 5.78.0
Wersja Qt: 5.15.2
Wersja jądra: 5.10.0-13-amd64
Architektura systemu: 64-bity
Procesorów: 12 × AMD Ryzen 5 5600X 6-Core Processor
Pamięć: 15,6 GiB RAM-u
Procesor graficzny: NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti/PCIe/SSE2

ED steam czy wine?
I podziel sie wiedza magiczna jak EDD odpaliles. A jakbys odpalil jeszcze dzialajace Ed Observatory Core z pluginami to chyba bym wrocil na linuxa, szczegolnie ze niedlugo nowy mincik.
Odpowiedz
#45
Jak pisałem wyżej, ED ze steam.

Zacząłem od próby instalowania sterowników ze strony nvidii, lecz po rozwiązaniu kilku problemów pojawiających się w kolejnych krokach instalacji i gdy procedura wymusiła na mnie kompilację customowego kernela, stwierdziłem, że nie mam tyle czasu by się w to dalej bawić. Usunąłem wszystkie wprowadzone zmiany i wziąłem nieco starsze drivery z portów.

Cytat:szumak@elite:~$ nvidia-detect  
Detected NVIDIA GPUs:
04:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation TU116 [GeForce GTX 1660 Ti] [10de:2182] (rev a1)

Checking card:  NVIDIA Corporation TU116 [GeForce GTX 1660 Ti] (rev a1)
Your card is supported by the default drivers.
Your card is also supported by the Tesla 460 drivers series.
Your card is also supported by the Tesla 450 drivers series.
Your card is also supported by the Tesla 418 drivers series.
It is recommended to install the
   nvidia-driver
package.



Cytat:szumak@elite:~$ apt list --installed|grep ^nvidia|grep 'd]'

WARNING: apt does not have a stable CLI interface. Use with caution in scripts.

nvidia-detect/stable,stable,now 460.91.03-1 amd64 [installed]
nvidia-driver/bullseye-backports,now 470.103.01-1~bpo11+1 amd64 [installed]


Następnie trzeba było wyłączyć domyślny driver nouveau i wygenerować poprawiony obraz initramfs
Cytat:szumak@elite:~$ cat /etc/modprobe.d/nvidia-blacklists-nouveau.conf  
# You need to run "update-initramfs -u" after editing this file.

# see #580894
blacklist nouveau


I to w zasadzie wszystko, po restarcie mamy:
Cytat:szumak@elite:~$ tail -n 398 /var/log/Xorg.0.log|head -n23
[     8.140] (II) LoadModule: "glxserver_nvidia"
[     8.140] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglxserver_nvidia.so
[     8.256] (II) Module glxserver_nvidia: vendor="NVIDIA Corporation"
[     8.256]    compiled for 1.6.99.901, module version = 1.0.0
[     8.256]    Module class: X.Org Server Extension
[     8.256] (II) NVIDIA GLX Module  470.103.01  Thu Jan  6 12:16:55 UTC 2022
[     8.256] (II) NVIDIA: The X server supports PRIME Render Offload.
[     8.331] (--) NVIDIA(0): Valid display device(s) on GPU-0 at PCI:4:0:0
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-0
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-1
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-2
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-3
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-4 (boot)
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-5
[     8.331] (--) NVIDIA(0):     DFP-6
[     8.332] (II) NVIDIA(0): NVIDIA GPU NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti (TU116-A) at PCI:4:0:0
[     8.332] (II) NVIDIA(0):     (GPU-0)
[     8.332] (--) NVIDIA(0): Memory: 6291456 kBytes
[     8.332] (--) NVIDIA(0): VideoBIOS: 90.16.4d.00.b1
[     8.332] (II) NVIDIA(0): Detected PCI Express Link width: 16X
[     8.332] (--) NVIDIA(GPU-0): DFP-0: disconnected
[     8.332] (--) NVIDIA(GPU-0): DFP-0: Internal DisplayPort
[     8.332] (--) NVIDIA(GPU-0): DFP-0: 2660.0 MHz maximum pixel clock

A dalej steam, klik klik klik i działa.

ED Observatory nie używam, jest napisany w CSharp więc może natywnie w mono dałoby się go zbudować? Ale to pytanie do developerów tego projektu.
Używam EDDiscovery, działa na wine, da się powalczyć z wersją natywną na mono ale to już w zależności od dystrybucji i polityki bezpieczeństwa, bo wymaga nieoficjalnych repozytoriów.
Odpowiedz
#46
Sad 
Cytat: A jakbys odpalil jeszcze dzialajace Ed Observatory Core z pluginami to chyba bym wrocil na linuxa, szczegolnie ze niedlugo nowy mincik.


Posiedziałem trochę nad tym tematem. Napisany jest jednak w C. Instalacja przechodzi bez problemu po zainstalowaniu winetricsem potrzebnych bibliotek ale przy uruchomieniu dostaje deadlocka na obsłudze wątków. Nie znalazłem rozwiązania  Sad
Odpowiedz
#47
Elite Observatory ruszylo mi od reki z wine 7.10 staging... Jak bede mial troche czasu to moze sporboje wrocic i posprawdzac jak to teraz dziala.
Odpowiedz
#48
Gram jeszcze w Horizona i nie wiem czym różnią się silniki graficzne starszej i nowszej wersji gry.
Warto wspomnieć o programiku Lutris, który znacznie ułatwia życie. Na wersji Steam + Proton gra działała. Jednak dopiero po zainstalowaniu lutrisa zobaczyłem różnicę. Gra działa na sterowniku AMD Vulkan i przez lutrisa uruchomione mam DXVK, llvm. Dzięki temu wszystko mam na Ultra a sama gra nabrała płynności.
Odpowiedz
#49
Lutris ma wlasne konfiguracje i pewnie trafiles jakas perelke pasujaca pod twoj sprzet. Jesli masz ED w wersji nie steamowej, a frontierowej to mozesz sie tez pobawic w instalacje bezposrednio pod wine.
Odpowiedz
#50
Cytat:Lutris ma własne konfiguracje i pewnie trafiles jakas perelke pasujaca pod twoj sprzet. Jesli masz ED w wersji nie steamowej, a frontierowej to mozesz sie tez pobawic w instalacje bezposrednio pod wine.

Aktualnie mam Lutris'a, który włącza steam'a. Steam wykorzystuje zaś Proton GE.
Jednak Steam aby uruchomić coś też potrzebuje prefix wine.

Cytat:$HOME/.local/share/Steam/steamapps/compatdata/359320/pfx/

Co jest zbawienne ponieważ EDO wymaga dotnet452 oraz vcrun2012.


Po godzinach boju, osobom z kartami AMD mogę polecić meso-git zamiast amdgpu.
Cytat:vulkaninfo | less | grep deviceName
       deviceName        = AMD Radeon RX 580 Series (RADV POLARIS10)

Do tego LLVM zauważalnie przyspiesza działanie gry. Niestety, gdy mam uruchomione llvm elementy typu smoke, fog nie renderują się poprawnie. Wyświetla się charakterystyczna fioletowa "teksturka".
Bez llvm gra traci kilka FPS'ów. Szkoda, ponieważ karta nie należy już do najszybszych ( RX 580 wersja 4Gb). Do tego dochodzi problem skonfigurowania FSR.
Na ustawieniach ULTRA z zaciśniętymi zębami  muszę pozostać na supersampling 1.0x.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Bug Jak zapolować na Orthrusa i zdobyć próbki jego tkanki Mathias Shallowgrave 0 969 25.01.2023, 23:30 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  [PORADNIK] Nowe górnictwo - polowanie na grubego zwierza! Arnul 117 39,971 20.10.2021, 11:08 UTC
Ostatni post: Misiakus Pluszov
  Jak ograniczyć liczbę zgonów na początku Odyssey Detson 0 2,632 30.03.2021, 10:56 UTC
Ostatni post: Detson
  Narzędzie do łatwego nawigowania na planetach Ulpian 9 13,181 01.05.2020, 16:57 UTC
Ostatni post: MAGNUM354
  Do czego służą urządzenia na statku? Spili 19 34,165 20.11.2019, 15:38 UTC
Ostatni post: -PAQ-



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości