Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sztolnia - czyli kącik GÓRNICZY
ze względu na celnosć Seismic charge obowiazkowo na środek, natomiast Sub surface potrafią "wejść" w skałkę pod takim kątem że naprawdę nie trzeba się specjalnie starać , wystarczy mała poprawka.

no i sub surface trzeba trzymać spust gdy się wbija... i to aż do momentu kiedy wycelujesz sobie w te niebieskie linie oznaczajace materiał - żółte paski to zwykła skała.
Odpowiedz
(30.03.2022, 19:32 UTC)MAGNUM354 napisał(a): ze względu na celnosć  Seismic charge obowiazkowo na środek, natomiast Sub surface potrafią "wejść" w skałkę pod takim kątem że naprawdę nie trzeba się specjalnie starać , wystarczy mała poprawka.

no i  sub surface trzeba trzymać spust gdy się wbija... i to aż do momentu kiedy wycelujesz sobie w te niebieskie linie  oznaczajace materiał  - żółte paski to zwykła skała.

No ale właśnie jak celuje w środek sub surface to ładunek leci w piz####u... I mam to samo z seismic, oba na skrzydłach i by przynajmniej wstępnie przycelowac to musze skrajnym bokiem celownika ustawić się się na zanzczonym punkcie, parzyłem na filmy u innych i oni tak nie kabinuje jak ja, może to kwestia typu modułu fix lub turet?
Odpowiedz
no przecież napisałem że do sub surface wystarczy mała poprawka, a nie : celuj środkiem..

Natomiast seismic charge ma mało amunicji, za mało żeby ja marnować na jakieś dziwne poprawki , dlatego MUSI być na środkowym slocie w statku.

A poprawki które musisz nakładać sa płynne, zależne od osi obrotu skałki, oraz w 90 % od odlagłości statku od tej skały. Jeśli masz sub surface na skrzydle to on po wystrzeleniu leci po ukosie w stronę środka statku, im dalej jestes od skałki tym bardziej go zniesie - im bliżej tym mniej. dlatego powtarzam:

Sub surface potfafi wejsć w skałę pod naprawdę ostrym katem, delikatna poprawka z 200 metrów wystarczy, ale chyba nie oczekujesz z eci powiem pod jakim kątrem masz się ustawić ?? to się zmienia w biegu przecież.
A ładunki wybuchowe mają za mało amunicji, dlatego muszą być na środku w liczbie 1 sztuki. jesli zamontujesz sobie dwie to drugie działko będzie i rtak z boku i będzie strzelało pod kątem, dlatego musi być na środku.
Zrób jak ci pisze i potestuj.

A jeśli masz statek który nie posiada slotu na broń na środku - to zmień statek.
Inaczej będziesz się tylko wkurzał jakie to kopanie jest skaszanione i wogule...

Mam nadzieję, że nie latasz tym pięknym i szybkim Imperial Clipperem, jeśli tak ( ale nie wierzę w to ) to zmień zawód z górnika na szmuglera, pirata może - ale ogólnie z górnika na coś innego Smile
Odpowiedz
Co do poprawek w celowaniu, to poogladaj sobie statki na http://a.teall.info/edsa/
Masz tam suwaczek do ustawiania odleglosci od celu i pokazane, ktory slot gdzie bije.
Odpowiedz
Witam doświadczonych górników !
Chciałbym przesiąść się z starego poczciwego T7 na jakiś sprzęt górniczy, albo przerobić staruszka żeby pomógł mi zarobić na nowy statek.
I tutaj moje pytanie do was. Prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie procesu górniczego.
Chodzi mi dokładnie o to że uzbrajam statek w skaner (żeby skanować pierścienie), czy nie jest on konieczny ? Następnie wybieram jeden z trzech typów "sprzętu" górniczego, montuje limpety do zbierania urobku i tyle ?
Lece do układu X, znajduje interesujący mnie pierścień, zbliżam się, skanuje planetoidę, używam sprzętu górniczego, wysyłam limpety, zbieram urobek, wracam go sprzedać ?
Jaką obecnie metodą obecnie najlepiej wybrać do górnictwa ? Nie jestem jakoś mega napalony żeby w godzinę zebrać 101010101 milionów kredytów, wole wczuć się, pobawić statkiem.
Dobrze byłoby też móc bronić się przed potencjalnym zagrożeniem.
Odpowiedz
(06.12.2022, 11:17 UTC)Sharevok napisał(a): Chodzi mi dokładnie o to że uzbrajam statek w skaner (żeby skanować pierścienie), czy nie jest on konieczny ? Następnie wybieram jeden z trzech typów "sprzętu" górniczego, montuje limpety do zbierania urobku i tyle ?
Lece do układu X, znajduje interesujący mnie pierścień, zbliżam się, skanuje planetoidę, używam sprzętu górniczego, wysyłam limpety, zbieram urobek, wracam go sprzedać ?
Jaką obecnie metodą obecnie najlepiej wybrać do górnictwa ? Nie jestem jakoś mega napalony żeby w godzinę zebrać 101010101 milionów kredytów, wole wczuć się, pobawić statkiem.
Dobrze byłoby też móc bronić się przed potencjalnym zagrożeniem.


Skaner jest niezbędny do wyszukiwania hotspotów bogatych w minerał, który chcesz pozyskiwać.
Obecnie przyjmuję się, że najbardziej opłacalne jest wydobycie platyny (laserami). W hotspotach kop tylko jeśli zawartość minerału jest min 20% (niektórzy nie tykają skałki poniżej 30%) Najkorzystniejszy stosunek włożonego czasu, wysiłku i zysku.
Żeby uniknąć piratów w pierścieniach poczekaj aż cię zeskanują przed rozpoczęciem wydobycia. Jeśli masz pustą ładownię (limpety się nie liczą dla nich), zostawią cię w spokoju.
Jak chcesz poważniej kopać najlepiej zainwestuj w pythona i lotniskowiec.
Odpowiedz
Kolega chce się przesiąść z leciwego T7 - raczej o lotniskowiec nie ma co pytać Smile

Sharevok, przejrzyj sobie ten materiał : https://www.youtube.com/watch?v=PVI9cq1oa5Q

Zagrożeniem się nie przejmuj, jak napisał Frank - po wskoczeniu do pierścienia piraci zaraz się pojawią, przeskanują cię i odlecą. Poczekaj aż znikną z radarów albo sam się oddal od nich oi możesz kopać. Pamiętaj aby nie wyłączać gry kiedy jesteś w pierścieniu a masz już coś w ładowni. ponowne urochomienie gry = reset lokacji = przylot piratów ale teraz masz towar w ładowni...a w T7 nie będziesz miał się czym bronić.

a jeśli chodzi o kolejność:

Detailed Surface Scanner - pozwala ci przeskanowac nie tylko planetę ale i sam pierścień -pokazą ci sie wtedy Hot Spoty róznych materiałów - w nich znajdziesz szybciej i w większych ilościach dany materiał. DSS musisz kupić nie ma go na statku.

Wpadasz do Hot Spota , przeczekujesz piratów i zaczynasz kopać.

Najbardziej opłacalne - szybkość wydobycia x zapełnienie ładowni x dostępność punktów sprzedaży za dobrą cenę, sprawia ze już od jakiegoś czasu najbardziej opłaca się skrobać skały starymi dobrymi laserami górniczymi w poszukiwaniu Platyny. Więc w pierscieniu szukasz Hot Spotu Platinum.
Są oczywiście materiały do wydobycia które sprzedaż dużo drożej za tonę od Platyny , ale ich tempo wydobycia a przede wszystkim czas potrzebny na ich znalezienie sprawia że zdążysz załadować dwie a nawet trzy pełne ładownie takiego np.Pythona zanim wypełnisz jedną ładownię tymi droższymi materiałami ( jak bedziesz miał farta te drogie materiały tak szybko znajdować - pisze tu już o pewnym doświadczeniu zwykle zebranie ładowni tych drogich materiałów zajmuje z dwa dni normalnego grania tak 2x4 godziny), a już sprzedanie dwóch ładowni Platyny da ci większy zarobek a czasu dużo mniej stracisz. W hot spocie Platyny zapełnisz ładownię powiedzmy w dwie godziny.

Dodatkowo te drogie materiały pozyskujesz w 90% przypadków poprzez rozsadzanie asteroid w pierścieniu, Potrzebujesz do tego to o czym sam wspominałeś, pozostałe metody wydobycia. Link do youtube wkleiłem powyżej.
mniej więcej wygląda to tak:
Już w pierścieniu puszczasz PING z urządzenia które musisz kupić; Pulse Wave Analyzer. i się rozglądasz.
Ten PING podświetli i skałki warte zainteresowania, lub rozsadzenia.
Czasami tylko warte zainteresowania bo mają duży % zawartości materiału, a czasmi sa w tych skałkach szczeliny w które wstrzeliwujesz ładunki wybuchowe za pomocą Seismic Charge. Po rozsadzeniu skałki Collector Lipmets zbierają to co lata , a ty za pomocą Abrassion Blaster odłupujesz pozostałe fragmenty.
Po raz kolejny odsyłam do filmiku, gdzie jest to wszystko ładnie wytłumaczone i pokazane.

Natomiast wyposażenie statku NIEZBĘDNE do górnictwa to:

Prospector do sprawdzania zawartości skały
Mining Lasers do skrobania skał.
Refinery do przetwarzania urobku i zamiany go w tonaż w ładowni.
Collector limpets do zbierania odrapanych fragmentów.
Cargo Rack czyli doki ładunkowe - im więcej tym więcej urobku nazbierasz

Collectory polecam na początku 2x 5A - czyli łącznie 6 aktywnych sond na raz
Mining lasers 2x na fix ( żadnych turretów ) - jeśli masz poinżymierowany statek power plant i power dystrybutor to taki Python pociągnie i 4 lasery ale to nie wymóg

Moja prywatna uwaga - polecam na początku nie wysyłać wcale limpetów tylko podlatywac do skałek i kopać. z tych skał zależnie od typu pierścienia, wypada masa śmiecia. Kiedy jakieś fragmenty będą się unosiły w przestrzeni : menu nr 1 - Contacts - wybierasz fragment ( zwykle sa w nim dwa materiały ) i zaznaczasz każdy i dajesz do listy ignorowanych. Zostawiasz sobie tylko tą Platynę lub inny materiał który cie interesuje w danym momencie. Kiedy zauważysz ze materiały się powtarzają i masz je na liście ignorowanych to masz pewność że Collectory będą zbierały tylko to co cię interesuje, bez zaśmiecania ładowni nic nie wartym gruzem np. złotem ( serio )

więc podsumowując:
Wpadasz w Hot Spot
Przeczekujesz piratów
Strzelasz Prospectorem w skałę ( w czasie jego lotu namierzasz go )
Jesli jest to co potrzebujesz podlatujesz do skały na zasieg laserów i kopiesz
W tym samym czasie wystrzeliwujesz Collectory ( cały czas masz namierzony wbity w skałę Prospector )
Kiedy skałka się wyczerpie możesz oczywiściew przestać drapać laserem, teraz czekasz tylko aż Collectory zbiora wszystko ( tylko to co nie masz w ignorowanych Smile i lecisz do kolejnej skały i Prospectorem ją Smile i kolejna i kolejna itd.

Ważne aby nie zaznaczać/namierzać celów w postaci pojedynczych fragmentów - bo w takim przypadku Collector przywiezie ci do ładowni wskazany cel ( fragment ) i popełni sepuku, a kiedy masz namierzony prospector wbity w skałę, to limpet lata aż do wyczerpania paliwa (albo rozbicia się o skałę ) przywożąc kilka fragmentów.

Limpety musisz kupić ( najlepiej na miejscu w systemie jeśli jest tam stacja ) przed udaniem się na pierścień - twój sterownik Collektor Limpet i Prospector limpet musza mieć czym strzelać Smile

Natomiast rozsadzaniem skał i uzbrajaniem statku w potrzebne do tego Seismic Charge i Abrasion Blaster poczekaj jak nabierzesz trochę wprawy.
jest jeszcze wiertło które się wkręca pod powierzchnię asteroidy i wydłubuje z niej fragmenty urobku Sub Surface Missile ale to tylko jako ciekawostka - wszystkie te urządzenia masz na filmiku w linku.
a tutaj jeszcze jeden link do fajnego narzędzia:
http://edtools.ddns.net/miner

kliknij sobie zakładkę Platinum i tak naprawdę polecam uczciwie system który widnieje na samej górze Omicron Capricorni B - jak widzisz jest tam obok system w którym sprzedasz Platyne za dobra cenę oddalony zaledwie 86 LY od Omicron. Powinienes tam dolecieć z pełną ładownią nawet bez Fuel Scoop ( do tankowania z gwiazd ).
Oczywiście najpierw musisz do Omicron dolecieć - może jednak Fuel Scoop to nie taka zła opcja na początek Smile

P.S. Shield generator też zajmuje dużo miejsca które mógłbyś przeznaczyć na urobek Smile serio - jeśli przeczekasz piratów to potem aż do ponownego wskoczenia w pierścień nikt cię nie będzie niepokoił a to zwykle dodatkowe 32 tony urobku po 265 000 za tonę Smile

pozostaje jeszcze kwestia statku - zdecydowanie odradzam T7 - jest niezbyt zwrotny ( chyba nawet gorzej niż T9 ) podczas prób ucieczki kiedy jakiś NPC próbuje cię wyrwać z Super Cruise. Najsensowniej bedzie latac na wykopki Pythonem ( na początku ) a jesli musisz na Pythona dopiero zarobić to zostań już przy tym T7 - myślę że po dwóch / trzech zakończonych sprzedażą kursach bedziesz juz mógł kupić Pythona. Jesli po drodze jakiś wredny NPC ( gracza raczej nie spotkasz) cię rozstrzela to trudno, taki los górnika wliczasz w koszty i lecisz kopać ponownie Smile
Odpowiedz
Więc tak.
Udało mi się zakupić "prawie wszystko co potrzebne", ale o tym za chwilę i udało mi się dotrzeć do pierścienia. Tutaj moje pytanka po tych przygodach.
W którym miejscu ustawia się co mają limpety zbierać, a co omijać ? Kiedy wypuszczam limpety to czytałem żeby nie zaznaczać tego co chcemy zebrać bo wtedy limpet zbiera to, wkłada do cargo i umiera. Jak puszczam collectory to odznaczyć wszystkie "cele" wypuścić dwa, trzy w tzw. przestrzeń, czy mieć zaznaczonego prospectora np ?
Co zrobić żeby lasery się tak szybko nie grzały. Mam ustawione 4 piny w weapon w trakcie wydobycia, a i tak szybko dość się zużywają.

A co do tego "prawie wszystko" to na stacji nie znalazłem collector limpet to kupiłem hatch breaker limpet i wyobraźcie sobie nie udało mi się nic zebrać Biggrin
Odpowiedz
Co poniektorzy ustawiaja collectory w tej samej fire group co lasery gornicze - w ten sposob jak odpalasz lasery, to automatycznie uzupelnia wszystkie zuzte collectory bez zadnych dodatkowych dzialan.

Zamiast collector limpet controller klasy 5 mozna uzyc mining limpet controller - jest tylko klasy 3, ale 4 limpety interesujaca alternatywa dla 3 z collectora. Mozna zamontowac tylko jedna sztuke i trzeba pamietac, zeby nie uzywac prospectora z tego gorniczego - tylko collectory bo jest niedopracowany troche i uzyty prospector zablokuje jeden slot dopoki czas mu nie minie.

Na grzanie laserow to duzo nie poradzisz - tylko inzynierka elektrowni na produkcje mniejszej ilosci ciepla. Ewentualnie, jesli korzystasz z laserow kalsy 1 to kupic inzynierowane - Modified Mining Laser: https://elite-dangerous.fandom.com/wiki/Mining_Laser.
Choc tutaj 16 osmium w cenie kazdej sztuki moze stanowic pewne wyzwanie.

Co do omijania smieci - to:
MAGNUM354 napisał(a):Moja prywatna uwaga - polecam na początku nie wysyłać wcale limpetów tylko podlatywac do skałek i kopać. z tych skał zależnie od typu pierścienia, wypada masa śmiecia. Kiedy jakieś fragmenty będą się unosiły w przestrzeni : menu nr 1 - Contacts - wybierasz fragment ( zwykle sa w nim dwa materiały ) i zaznaczasz każdy i dajesz do listy ignorowanych. Zostawiasz sobie tylko tą Platynę lub inny materiał który cie interesuje w danym momencie. Kiedy zauważysz ze materiały się powtarzają i masz je na liście ignorowanych to masz pewność że Collectory będą zbierały tylko to co cię interesuje, bez zaśmiecania ładowni nic nie wartym gruzem np. złotem ( serio )
Odpowiedz
Przeorganizowałem mojego type 6 (tak wiem wiem wkradł się wcześniej w mój post błąd dotyczący type7) w następujący sposób https://s.orbis.zone/l5e8
Jak już wspomniałem nie mam parcia na trzaskanie gotówki więc te dwa latające collectory w zupełności mi wystarczą. Tarczę też sobie zostawiam bo człowiek czasami się zagapi i lecąca asteroida go trąci, albo przy podejściu na stacji lekko powinie się ręka.
A jak sprawa wygląda ze sprzedawaniem urobku ? Trzeba wyskakiwać gdzieś nie wiadomo jak daleko ? Bo rozumiem że w układzie w którym kopie nie opłaca się sprzedawać ze względu na niskie ceny. Jakie w takim razie układy szukać ?

I nawiązując do collector limpet controler to gdzie mogę taki kupić ? Byłem w górniczym (industrial) systemie i nie mieli w magazynach. Jest to od czegoś zależne, czy po prostu muszę poskakać i sprawdzać stację ?
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [PORADNIK] Jak planować trasę czyli problem komiwojażera w kosmosie maqinus 8 9,590 12.08.2020, 16:31 UTC
Ostatni post: KuZDoG
  [PORADNIK] Jolly Roger czyli sprawiedliwość społeczna Yautja 16 20,993 05.04.2020, 21:28 UTC
Ostatni post: TRAWA
  Dwa monitory w jednym - czyli jak mieć podgląd do zwiniętej ED radekcz 1 3,697 08.02.2020, 18:22 UTC
Ostatni post: USSER-PL
  Przeprowadzka - czyli mamy nowy komputer Baton 1 4,778 10.04.2016, 10:05 UTC
Ostatni post: Drakkainen
  [PORADNIK] Wings czyli Skrzydło Delwin 0 4,136 08.12.2015, 16:14 UTC
Ostatni post: Delwin



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości