Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PORADNIK Katalogi instalcji i konfiguracji Elite - technikalia, modyfikacje plików
#1
Information 
W tym poradniku opiszę pokrótce strukturę instalacji Elite i ważniejsze katalogi.

UWAGA! Pamiętajcie, żeby zawsze robić backup plików lub katalogów, które modyfikujecie lub usuwacie! Jeśli przypadkowo usuniecie lub zmodyfikujecie coś, co sprawi, że gra przestanie działać, należy użyć opcji Options > Validate Game Files z Launchera.



Katalogi instalcji i konfiguracji Elite - technikalia, modyfikacje plików

  • Launcher gry 
Instaluje się typowo do katalogu %ProgramFiles(x86)%/Frontier/EDLaunch. U mnie jest to E:\Program Files (x86)\Frontier\EDLaunch. Tutaj, w podkatalogach znajdują się logi klienta oraz właściwe pliki gry. Dlaczego Program Files (x86), który jest przeznaczony dla aplikacji 32-bitowych? Ano dlatego, że przed wersją 1.5/2.0 Elite była aplikacją tylko 32-bitową i tam została zainstalowana.


  • Logi klienta gry
Znajdują się w katalogu %Localappdata%\Frontier_Developments\logs . W logach klienta znajdziecie podstawowe akcje, które miały miejsce. Rzeczy typu logowania do gry, aktualizacje, autoryzacja klienta itp.


  • Pliki gry
Właściwe pliki gry znajdują się w katalogu %Localappdata%\Frontier_Developments\Products. Tutaj są podkatalogi z różnymi wersjami gry. W zależności od tego, której wersji gry używacie, możecie śmiało usunąć pozostałe katalogi, które tylko zajmują miejsce na dysku. Ja zostawiłem sobie te 2: 

elite-dangerous-64 - 64-bitowa wersja Elite. Tylko tej wersji używam, więc pozbyłem się niepotrzebnych katalogów z 32-bitową wersją.
PUBLIC_TEST_SERVER_64 - 64-bitowa Beta. Betę zostawiłem, bo bardzo skraca to czas jej pobierania.

...i usunałem całą resztę. Jeśli jest tam katalog o nazwie podobnej do FORC-FDEV-DH-1000, jest to jedna ze starszych wersji gry i możecie ją śmiało usunąć.

UWAGA! Przezorny zawsze ubezpieczony! Zamiast od razy usuwać katalogi, polecam najpierw przenieść je gdzieś, np. na Pulpit, i spróbować uruchomić grę. Tak na wszelki wypadek. Jeśli włączy się bez problemów, możecie pozbyć się katalogu.

  • Lokalny cache
%localappdata%\Frontier Developments\Elite Dangerous\\*mdat

  • Logi aplikacji
Znajdują się w katalogu %Localappdata%\Frontier_Developments\Products\wersja_gry\Logs. U mnie jest to: E:\Program Files (x86)\Frontier\EDLaunch\Products\elite-dangerous-64\Logs. Znajdziecie tu logi debuggingu oraz sieciowe.


  • Pliki konfiguracyjne gry
Znajdują się w katalogu %Localappdata%\Frontier Developments\Elite Dangerous\Options. Znajdziecie tu katalogi odpowiadające danym opcjom gry. Tak naprawdę interesują nas te:


Bindings
Tutaj zapisane są ustawienia sterowania. Polecam zrobić backup ostatnio zmodyfikowanego pliku. U mnie jest to Custom.1.8.binds. Niektórym giną ustawienia klawiszy po aktualizacji, więc warto mieć backup. Możemy też edytować plik za pomocą edytora tekstu. Przydaje się to np. jeśli chcemy bardzo dokładnie dostosować np. czułość myszy (wartość MouseSensitivity) czy Deadzone dla poszczególnych osi na joysticku. W grze są jedynie suwaki, a tutaj mamy wartości numeryczne. Raj dla control-freaków Wink


Player
Tutaj są zapisane pozostałe opcje gry, takie jak zapamiętane ustawienia Mapy, opcji w prawym panelu, filtry nawigacyjne itp. Uwaga! Osobiście nie bawiłem się tym plikiem, więc jeśli zdecydujecie się na jego modyfikację, robicie to na własną odpowiedzialność!


Graphics
Opcje grafiki. Tutaj można się pobawić najwięcej, a przynajmniej można było. Frontier w najnowszym patchu usunął plik Graphics Configuration, gdzie było zapisanych wiele ciekawych opcji graficznych, których nie da się zmienić w grze. Na szczęście te najważniejsze mam je zapisane w swoich plikach Smile Znajdują się tu następujące pliki:

Custom.fxcfg - ustawienia opcji graficznych
DisplaySettings.xml - ustawienia ekranu
GraphicsConfigurationOverride.xml - ustawienia gracza, które biorą górę nad ustawieniami z gry. Wszystko, co tutaj wpiszemy nadpisze to, co ustawione jest w opcjach
Settings.xml - pozostałe opcje graficzne
StartPreset.start - domyślny preset, z jakimi startuje gra.

  • Custom.fxcfg 
Znajdują się tu takie opcje jak jakość terenu, efektu bloom, mipmap otoczenia, jakości wyświetlania mapy galaktyki itp. Większość z nich dostępna jest w grze, więc nie ma sensu się tutaj niczym bawić. Przyznam, że nie zmieniałem tych opcji w pliku.

  • DisplaySettings.xml
Tutaj wszystkie opcje są w grze. Rozdzielczość, limit FPS, VSync itp. Nie ma sensu nic zmieniać ręcznie.

  • Settings.xml 
Tutaj z ciekawszych opcji mamy:

<FOV>60</FOV> - czyli Field of View. W grze mamy tylko suwak bez możliwości zobaczenia, jaką faktycznie wartość mamy ustawioną. Tutaj możemy to zmienić na taką, jaką dokładnie chcemy.

<HighResScreenCapScale>4</HighResScreenCapScale> - jest to opcja, która ustawia ile razy większą rozdzielczość będzie miał zrobiony screenshot w wysokiej rozdzielczości. Takiego screenshota robimy przez wciśnięcie Alt+F10 (uwaga, działa tylko w Solo i Group Mode!). Wartość 4 oznacza, że rozdzielczość takiego screena będzie 4 razy większa od tej, jaką mamy obecnie ustawioną w grze. A więc przy full HD 1080p robimy screenshota w 4K HD. Uwaga! Sam nigdy nie zmieniałem tej opcji, więc nie mogę potwierdzić czy zmiana wartości faktycznie coś daje!

<HighResScreenCapAntiAlias>3</HighResScreenCapAntiAlias> - Podobnie jak wyżej, tutaj jest ustawienie jakości Anti Aliasingu w screenshocie wysokiej rozdzielczości

<GammaOffset>-0.41</GammaOffset> - ustawienia Gammy w grze. Jak zwykle, w grze mamy jedynie suwak, bez faktycznej wartości numerycznej. Tutaj możemy ustawić dokładnie tak, jak chcemy.

<StereoFocalDistance>25.000000</StereoFocalDistance> - ustawienie wartości Focal Lenght dla "soczewek" (kamery) w grze. Przyznam, że dokładnie nie wiem, na czym to polega, więc nie zmieniałem. Może ktoś z większym doświadczeniem w optyce będzie wiedział. 

  • GraphicsConfigurationOverride.xml
W tym pliku nie ma żadnych opcji do zmiany. Należy tutaj samemu wpisać opcje z ustawień graficznych, które chcemy "nadpisać". Wszystkie wpisy muszą znajdować się pomiędzy tagami <GraphicsConfig>.

Przykład:

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>

<GraphicsConfig>

<GUIColour>
 <Default>
   <LocalisationName>Standard</LocalisationName>
   <MatrixRed> -1, 0.15, 1 </MatrixRed>
   <MatrixGreen> -0.5, 0.4, 1 </MatrixGreen>
   <MatrixBlue> 0.5, 0.4, -1 </MatrixBlue>
 </Default>
</GUIColour>

</GraphicsConfig>

  • Zmiana koloru HUD
Kod:
<GUIColour>
 <Default>
   <LocalisationName>Standard</LocalisationName>
   <MatrixRed> -1, 0.15, 1 </MatrixRed>
   <MatrixGreen> -0.5, 0.4, 1 </MatrixGreen>
   <MatrixBlue> 0.5, 0.4, -1 </MatrixBlue>
 </Default>
</GUIColour>

Wartości MatrixRed, Green i Blue ustawiamy wedle uznania. Na tej stronie można to sobie potestować i zobaczyć jak mniej więcej będzie wyglądał wynik końcowy. Ustawiamy suwaki w taki sposób, żeby osiągnąć zadowalający nas efekt i z okienka poniżej kopiujemy je, po czym wklejamy do pliku. Kolory w grze nie będą niestety dokładnie takie, jak na tej stronie, ale bardzo podobne, więc trzeba trochę metodą prób i błędów ustawić sobie tak, jak chcemy. Zwróćcie uwagę na napis REPAIR ALL - ma on kolor czerwony, taki sam jak wrogie statki na skanerze. Jeśli zmienimy kolor HUD, to wrogie statki będą właśnie takiego koloru, jak ten napis! To samo tyczy się zielonej kostki Coriolisa na górze ekranu i przyjaznych celów na skanerze.

Oprócz tego, mam tutaj jeszcze zapisane następujące opcje, które kiedyś były dostępne w pliku GraphicConfiguration:

  • Rozdzielczość tekstury Drogi Mlecznej w grze przy ustawieniu grafiki na High
Kod:
<GalaxyBackground>
 <High>
   <LocalisationName>$QUALITY_HIGH;</LocalisationName>
   <TextureSize>4096</TextureSize>
 </High>
</GalaxyBackground>

Interesuje nas wartość TextureSize. Jest to podana w bajtach rozdzielczość tekstury. Domyślnie jest ona ustawiona na 2048 dla wartości High. Przy zmianie na 4096 Droga Mleczna nabiera ostrości i jest wyświetlana w lepszej jakości. Można to sprawdzić w następujący sposób: ustawiamy się w grze tak, żeby było ją widać przed nami, robimy screenshota, po czym bez dotykania czegokolwiek wychodzimy z gry. Zmieniamy wartość na 4096 i odpalamy grę. Powinniśmy znaleźć się w dokładnie takiej samej pozycji. Nie dotykamy sterów i robimy screenshota, po czym porównujemy obydwa zdjęcia.

  • Opcje dotyczące jakości wyświetlania planet przy ustawieniach High i Ultra
Kod:
<Planets>
 <High>
   <LocalisationName>$QUALITY_HIGH;</LocalisationName>
   <TextureSize>4096</TextureSize>
   <AtmosphereSteps>6</AtmosphereSteps>
   <CloudsEnabled>true</CloudsEnabled>
   <WorkPerFrame>256</WorkPerFrame>
   <TexturePoolBudget>150</TexturePoolBudget>
 </High>
 <Ultra>
   <LocalisationName>$QUALITY_ULTRA;</LocalisationName>
   <TextureSize>4096</TextureSize>
   <AtmosphereSteps>6</AtmosphereSteps>
   <CloudsEnabled>true</CloudsEnabled>
   <WorkPerFrame>256</WorkPerFrame>
   <TexturePoolBudget>150</TexturePoolBudget>
 </Ultra>
</Planets>

Tak samo, jak przy galaktyce, interesuje nas wartość TextureSize. Kiedy testowałem to jeszcze przed Horizons, a chyba nawet przed 1.4, nie zauważyłem poprawy jakości tekstur przy zmianie wartości tego wpisu. Testy przeprowadziłem tylko raz na jednej planecie, a Elite miała wtedy problemy z wyświetlaniem tekstur niektórych planet, więc możliwe, że miałem po prostu pecha, bo skoro działa przy teksturze galaktyki, to czemu nie planet? Testowałem też zmiany ustawień następujących wartości. To co one oznaczają, to już czyste przypuszczenia, aczkolwiek jest duże prawdopodobieństwo, że są trafione (od lat hobbystycznie zajmuję się modowaniem gier  Smile ):  AtmosphereSteps ("głębia" efektu atmosfery?), WorkPerFrame (zasoby wydzielane z komputera na 1 klatkę animacji?), TexturePoolBudget (ilość pamięci VRAM przeznaczonej na przetwarzanie tekstur planet?). Niestety, zmiany tych wartości nie przynosiły widocznych efektów w grze, ale tak jak pisałem, testowałem to tylko przy jednej planecie. 

  • Opcje dotyczące ilości skałek i kamieni na powierzchni planet (tylko dla posiadaczy Horizons)
Kod:
<SurfaceRocks>
  <High>
    <LocalisationName>$QUALITY_HIGH;</LocalisationName>
    <TinySurfaceRockCount>600</TinySurfaceRockCount>
  </High>
</SurfaceRocks>

Jak sama nazwa wskazuje, wpis ten zmienia ilość skałek i kamieni, które pojawiają się na powierzchni planet. Wartość 400 jest wartością domyślną przy ustawieniu High. Zmiana na 600 powoduje zwiększenie ilości o 1/2. Zmiana na 800 zwiększa ilość skałek dwukrotnie - nie polecam jednak tej opcji, gdyż po pierwsze ma ona bardzo duży wpływ na wydajność, a po drugie taka duża ilość skałek sprawia, że bardzo trudno jeździ się SRV po powierzchni. Wg mnie opcja 600 to najlepsze rozwiązanie.



I to już wszystko. Mam nadzieję, że poradnik ten przyda się Wam i zachęci do eksperymentów. Pamiętajcie tylko, że Elite to gra sieciowa i niektóre modyfikacje Frontier może uznać za próbę cheatowania! Nie ma ku temu przesłanek (ja od dawna gram z tymi zmodyfikowanymi ustawieniami i nie miałem żadnych problemów). Pamiętajcie też, że można sobie zepsuć grę w ten sposób, dlatego zawsze róbcie backup pliku, który zmieniacie! 

No i jak zwykle... POWODZENIA, PILOCI!
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#2
Bardzo obszerny i ciekawy poradnik, dziękiWink
[Obrazek: sz37R8A.png]
Odpowiedz
#3
(07.01.2016, 21:23 UTC)Mathias Shallowgrave napisał(a):
  • GraphicsConfigurationOverride.xml
Wszystkie wpisy muszą znajdować się pomiędzy tagami <GraphicsConfig>.

Przykład:

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>

<GraphicsConfig>

<GUIColour>
<Default>
<LocalisationName>Standard</LocalisationName>
<MatrixRed> -1, 0.15, 1 </MatrixRed>
<MatrixGreen> -0.5, 0.4, 1 </MatrixGreen>
<MatrixBlue> 0.5, 0.4, -1 </MatrixBlue>
</Default>
</GUIColour>

</GraphicsConfig>
wpisałem zmianę rozdzielczości planet i drogi mlecznej ale niestety żadnego efektu to nie przynosi. Tak samo jak podwyższenie rozdzielczości screena alt+f10. Cały czas wszystko jest w FHD, czyli tak jak monitor. Jedynie działa zmiana FOV, ale to mam już zmienione od dawna.
Mógłby ktoś wrzucić pliki z poprawnie wprowadzonymi zmianami?...może coś zrypałem przy wpisywaniu.
Ten </GraphicsConfig> ma być pomiędzy wpisem każdej modyfikacji? czy tylko góra i dół całości?
[Obrazek: 10848.png]
Odpowiedz
#4
<GraphicsConfig> - tag otwierający i tag zamykający z ukośnikiem: </GraphicsConfig>, mają być tylko na górze i na dole całego pliku. Może być tak, że tekstura galaktyki już też nie działa. Tak jak pisałem, sprawdzałem to już jakiś czas temu... W 2.0 jeszcze nie testowałem.
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#5
Tongue 
Good job Cool rep+
Odpowiedz
#6
Aktualizacja: dodałem informację o zwiększeniu ilości skałek na planetach:


  • Opcje dotyczące ilości skałek i kamieni na powierzchni planet (tylko dla posiadaczy Horizons)
Kod:
<SurfaceRocks>
<High>
<LocalisationName>$QUALITY_HIGH;</LocalisationName>
<TinySurfaceRockCount>600</TinySurfaceRockCount>
</High>
</SurfaceRocks>

Jak sama nazwa wskazuje, wpis ten zmienia ilość skałek i kamieni, które pojawiają się na powierzchni planet. Wartość 400 jest wartością domyślną przy ustawieniu High. Zmiana na 600 powoduje zwiększenie ilości o 1/2. Zmiana na 800 zwiększa ilość skałek dwukrotnie - nie polecam jednak tej opcji, gdyż po pierwsze ma ona bardzo duży wpływ na wydajność, a po drugie taka duża ilość skałek sprawia, że bardzo trudno jeździ się SRV po powierzchni. Wg mnie opcja 600 to najlepsze rozwiązanie.
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#7
Cytat:<StereoFocalDistance>25.000000</StereoFocalDistance> - ustawienie wartości Focal Lenght dla "soczewek" (kamery) w grze. Przyznam, że dokładnie nie wiem, na czym to polega, więc nie zmieniałem. Może ktoś z większym doświadczeniem w optyce będzie wiedział.

AFAIK dotyczy to tylko, gdy używamy dwóch kamer (czyli, wszelkie stereo 3D, gogle VR itd.). Ustawia to punkt hmm "ostrości" naszych wirtualnych oczu.

BTW, genialny temat, szukałem takiego "reverse engineeringu" configów elitki już jakiś czas Smile
Odpowiedz
#8
znalazłem nieco ciekawszy HUD-Color-Editor :
m.in. po zaznaczeniu "ptaszka" , suwaki obejmują ujemne wartości


http://team2xh.net/elite/?r=1;0;0&g=0;1;...r=true&a=1
[Obrazek: 134513.png]


[Obrazek: 134513.jpg]
Odpowiedz
#9
Oooo, to jest rzeczywiście fajniejsze niż Arkku. Smile +rep
Odpowiedz
#10
@Mathias
Moze sie orientujesz gdzie ustwawic rodzielczosc w momencie odpalania Vive.
Uzywam Ed Profilera od Dr Kaii , tam ustawiam rozdzialke monitora (1920x1200) ale mimo to podczas uruchamina sie juz trybu Vr gra na monitorze przechodzi do okna 1365x765. Jest to irytujace bo pomimo ze gram w goglach to jednak na monitorze chce natywna rodzialke i nie w oknie ale borderless. Czy u Ciebie tez jest ten problem czy moze poradziels sobie z tym ?
Born too late to explore the earth, too soon to explore the stars...
At least I was born in time to do it in VR.


Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Video [PORADNIK] Elite Dangerous: Poradnik Totalny (video) Mathias Shallowgrave 115 230,417 06.02.2024, 08:35 UTC
Ostatni post: przemo74
Information Leksykon Elite: Dangerous Mathias Shallowgrave 26 184,878 21.08.2022, 23:21 UTC
Ostatni post: Mathias Shallowgrave
  [PORADNIK] [3.0] Zalecane modyfikacje i efekty od inżynierów Calvarian 51 89,287 26.03.2021, 17:17 UTC
Ostatni post: Misiakus Pluszov
  Kolejna database ELite - Mineral Trader Detson 2 5,462 21.09.2020, 13:48 UTC
Ostatni post: Azzorek
  Discord - Elite: Dangerous Tła Doom_days 16 37,987 13.12.2018, 17:35 UTC
Ostatni post: Scarlet Yuri



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości