Poważne Plądrowanie Galaktyki. Czyli o tym, że warto mieć głupie marzenia.
#31
(23.05.2017, 20:02 UTC)Baton napisał(a): Zacząłem też zwracać uwagę na pierścienie po Twoim znalezisku kiedyś Arnul i też trafiłem giganta z trzema pierścieniami Smile

A był widoczny?

Ja od czasu kiedy zacząłem na nie zwracać uwagę trafiłem na jeszcze kilka trójek tylko ten zewnętrzny pierścień był zawsze pierścieniem widmo. Dopiero na krótko przed znalezieniem jowiszowego ziemniaka trafiły mi się dwa i o dziwo widoczne. Do jednego leciałem aż 440.000 ls ale było warto!

Mniejszy:


A tu jak dotąd największy znaleziony smok i "tylko" 1700 ly od jowiszowego ziemniaka!
Odpowiedz
#32
(24.05.2017, 09:08 UTC)Arnul napisał(a): A był widoczny?

był, choć widok jest skomplikowany Smile



[Obrazek: Tr59Xnk.png]
Odpowiedz
#33
Zajęło mi to w sumie około 8 godzin, ale w końcu trafiłem na ślady wulkaniczne w moim ukochanym systemie. Metodą "na leniwego wonsza" Smile - tzn. ślizganie się w glide i wypatrywanie małej niebieskiej kropki na radarze. Wcześniej 2 razy miałem fałszywe alarmy tzn. radar niby wskazywał, że coś jest, ale na miejscu znajdowały się tylko nędzne minerały.

Oto moje pierwsze świadomie odkryte gejzery !
Księżyc pierwszego jowisza 1e 63.77 : -6:98
[Obrazek: 6FGqonO.jpg]

[Obrazek: IQSd2fU.jpg]

[Obrazek: 9TNFFx9.jpg]

[Obrazek: I489Pxk.jpg]
Nawet nie próbowałem się tam pakować łazikiem bo stromo i ciemno.


[Obrazek: PAfHNVf.jpg]


Teraz nareszcie będę mógł sobie potestować tę metodę. Tzn. z jakiej wysokości radar łapie kropkę, ile mam czasu na jej dostrzeżenie i jaką powierzchnię radar ma w zasięgu.
Bo na razie to tak robiłem na czuja.
Odpowiedz
#34
Dzięki za tourne po systemie, Arnul! Super miejscówka Smile
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#35
(25.05.2017, 23:49 UTC)Mathias Shallowgrave napisał(a): Dzięki za tourne po systemie, Arnul! Super miejscówka Smile
Dzięki również.

Hetman ogląda jowiszowego ziemniaka.
[Obrazek: hoO2nj9.jpg]


A tutaj przy gejzerach.
[Obrazek: kCicceG.jpg]
Odpowiedz
#36
Z niemałym żalem powoli szykuję się w drogę powrotną do cywilizacji. Czas zrobić jakieś większe podsumowanie systemu i jego okolic gdzie przesiaduję już 12 dni.


System Prae Flyuae XN-B d467 bo o nim będzie mowa leży po przeciwnej stronie galaktyki na początku Ramienia Perseusza. Można też powiedzieć, że znajduje się na obrzeżach jądra galaktyki. Oddalony jest od HR-ki o 38.607 ly. Koordynacje: [-2795 : -660 : 38620]

Mapa galaktyki. Moja trasa i miejsce znalezienia systemu z jowiszowym ziemniakiem.

Prae Flyuae XN-B d467 to układ pojedynczy z główną i jedyną gwiazdą typu F. Gwiazdy tego typu są nieco cieplejsze od tej, która świeci w Układzie Słonecznym (tam jest typu G). Moja F-ka ma masę 1,6 masy Słońca i jest od niego gorętsza (7.149,00 K do 5.778,00 K Słońca). Jest za to dużo młodsza i ma 1.179 miliona lat (Słońce 4.792 miliony lat).

[Obrazek: eFUM3Yi.jpg]
Orbity głównych planet w systemie. Można zauważyć jak wszystkie są równo koliście ułożone. Żadnych wyraźnych odchyleń kształtów i położenia. Widać trzy orbity najbliższe gwiazdy i ostatnią najdalszą. Pomiędzy powinny być jeszcze dwie orbity, ale nie pokazują się (nie wiem czy to bug czy celowo bo to są orbity tych planet podwójnych).

W odległości 0,59 AU (~300 ls) gwiazdę otacza pierścień, który ma masę 54 mas ziemskiego księżyca. Jest to pierścień typu Metal Rich. Jest to taki sobie średniej wielkości pierścień. Wokół tego typu gwiazd spotykałem i dużo mniejsze i dużo większe.

[Obrazek: roXiqTl.jpg]

Wokół gwiazdy orbituje łącznie 38 ciał niebieskich. W tym 8 głównych, a reszta to ich księżyce (30). W głównym „ciągu” znajduje się tylko jedna planeta skalista (high metal kontent), a pozostałe to gazowe giganty. Zaś wszystkie księżyce za wyjątkiem jednego są typu Rocky Body. Tan jeden wyjątek to oczywiście mój jowiszowy ziemniak, mój Graal czyli Earth-like.


Najbliższą gwiazdy planetą jest gazowy gigant typu III. Ma niebieska barwę i nie ma pierścieni. Jest trzecią co do wielkości planetą w układzie z masą 1.206 masy Ziemi. Oddalona jest od gwiazdy o 911 ly.

[Obrazek: XDXDRRl.jpg]

Wokół giganta krąży 6 księżyców Rocky Body o masie nie przekraczającej 0,002 masy Ziemi. Księżyc najbliżej wyróżnia się spośród reszty bo ma własną atmosferę Sulphur Dioxide – dwutlenek siarki. Pozostałe nie dorobiły się atmosfery i są bliźniaczo do siebie podobne. Na tym pierwszym powstała atmosfera może z tego powodu, że jako jedyny nie jest Tidal Locked.
Na księżycach panuje temperatura od 288K do 313 K (14-39 stopni C) czyli całkiem przyjazna człowiekowi.
Na księżycach A, D i E skaner wykrył ślady wulkaniczne: A - rocky magma volcanism, D i E – silicate voapour geysers.

cdn...

Przy okazji tak mnie zastanawia jak to jest z Tidal Locked i ciałami podwójnymi tak jak w przypadku księżyców D i E. One są Tidal Locked do gazowego giganta czy do siebie nawzajem?
Odpowiedz
#37
Drugą planetą głównego ciągu jest także gazowy gigant typu III. Wygląda identycznie jat ten pierwszy tylko jest trochę od niego mniejszy – ma 1.095 masy Ziemi. Znajduje się w odległości 1.147 ls od gwiazdy, a wokół niego orbituje 5 małych skalistych księżyców o masie 0.0010 – 0.0022 masy Ziemi). Składem i wielkością przypominają te wokół pierwszej planety, ale różnią się od tamtych tym, że wszystkie posiadają atmosferę i jest to 100% Wodna. To chyba oznacza, że w powietrzu jest tyle pary wodnej. Tylko skąd ta para – z oceanów? Ale wtedy powinny to być Water Wordy. Chyba, że całe oceany wyparowały do atmosfery co mogło się zdarzyć bo temperatury na księżycach wahają się od 183 do 247 stopni C.
Screeny gazowego giganta i jego księżyców.
Trzecia planeta głównego ciągu jest największą planetą w układzie i jest nią gazowy gigant typu IV o masie 3.216 mas Ziemi. Ma też najwyższą temperaturę – 936 K. Jest też jedyną planetą w układzie, która ma dwa pierścienie. Obydwa typu Rocky.


[Obrazek: itXAedv.jpg]
Najbliżej giganta orbitują trzy skaliste księżyce bez atmosfery i wulkanizmu. Kolejny czwarty jest inny i bardzo przypomina księżyce przy drugiej planecie. Ma 100% wodną atmosferę i o wiele wyższą temperaturę od pozostałych – 613 K (339 stopni C). Jest najgorętszą skalistą planetą w układzie.

Screeny 4 pierwszych księżyców.
No i najdalej oddalonym księżycem od trzeciego gazowego giganta jest mój Gral – earth-like. Już z daleka widać że się wyróżnia.

[Obrazek: HqYxVXA.jpg]
W centrum jest gazowy gigant typu IV. Wokół niego widać orbity wszystkich jego księżyców. Pierwsze 4 są koliście rozłożone wokół równika, a ostatnia, należąca do earth-like biegnie nad biegunami giganta.

O Ziemniaku sporo już napisałem wcześniej więc tylko podsumuję.
Ma niesamowicie dziwny skład – w większość i to lód i tylko trochę skał na powierzchni i małe jądro. Co bardziej upodabnia ją do planet typu Ice body. Pomysły jak mogła powstać są dwa:
  1. W odległych częściach układu powstała sobie planeta typu Ice body, która z jakiegoś powodu przechwycona została przez grawitację gazowego giganta. A, że ten znajdował się w ekosferze tego układu to zmienił się klimat i powstałą earth-like.
  2. Na początku był to zwykły księżyc Ice Body orbitujący wokół gazowego giganta. A to dlatego, ze w układzie panowała niższa temperatura (powodem mogła być większa zawartość pyłu kosmicznego związana z przenikaniem się galaktyk). Kiedy pył zniknął, temperatura podniosła się i Ice Body terraformował w earth-like.
Ma pierścień co rzadki się zdarza przy planetach ELW.
Ma też najbardziej obróconą orbitę – co już wcześniej wspomniałem.
Jest Tidally Locked do gazowego giganta, a dzień trwa tam prawie 50 dni ziemskich.
Ma dosyć niską temperaturę jak na earth-like’a (-9 C – 264 K), ale w sumie czemu się dziwić jak pod stopami ma się kilometry lodu Smile
Można powiedzieć, że raczej jest planetą wyspiarską (wyspową?). Duża część półkuli północnej jest pokryta lodem. Ciekawe jakie stworzenia będzie można tam spotkać. Raczej jakieś futrzaste jakopodobne lub mamutopodobne. I ciekawe jak ich organizmy radzą sobie z długimi dniami i nocami kiedy musi być jeszcze zimniej.

[Obrazek: fd1gPUY.jpg]
Półkula północna

[Obrazek: cw9GMfL.jpg]

Półkula południowa

[Obrazek: iCYhfxb.jpg]
Wspólny screen z gazowym gigantem typ IV. Z dnia na dzień jego pierścienie są lepiej widoczne z earth-like bo jej orbita zbliża się właśnie w okolice bieguna gazowego giganta.


Czwarta i piąta planeta głównego ciągu są bliskimi sąsiadkami i tworzą układ podwójny. Większa to gazowy gigant typu III a mniejsza to gazowy gigant z water-base life. I jest to druga planeta, na której pojawiło się życie w tym systemie.
Jowisz klasy III jest drugą planetą co do wielkości (1.580 masy Ziemi), ma niebieski kolor tak jak dwie poprzedniczki bliżej gwiazdy i jeden lodowy pierścień. Gigant water-based jest o wiele mniejszy (67 mas Ziemi) i też ma lodowy pierścień.
Wokół typu III krąży 5 skalistych księżyców. Drugi z kolei jest wyjątkowy bo ma atmosferę z dwutlenku siarki i ma wulkanizm typu silicate magma. Wulkanizm wykryty został także na pierwszym księżycu – typu iron magma.
Pozostałe trzy księżyce nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Screeny giganta typ III i jego księżyców.

Wokół giganta z water-based life krąży tylko jeden księżyc. Nie ma atmosfery, za to posiada wulkanizm typu iron magma. Jedno miejsce występowania znalazłem (-32.04 : -170.10).

Screeny gazowego giganta water-based life i jego księżyca.


Szósta i siódma planeta to także układ podwójny. Na pozycji nr 6 jest kolejny gazowy gigant. Jedyny przedstawiciel typu II w systemie. Ma białawy kolor, masę 60-ciu mas Ziemi i jeden kamienny pierścień. Wokół niego krążą dwa małe skaliste księżyce bez atmosfery i bez wulkanizmu.

Screeny gazowego giganta i księżyców.
Siódma planeta to rodzynek w tym systemie bo to jedyna planeta typu high metal kontent. Ma azotową gęstą atmosferę, wulkanizm typu silicate vapour geysers i jeden dosyć rzadki pierścień kamienny. Jest oczywiście najmniejszą planetą z głównego ciągu – ma  masę „tylko” 6 mas Ziemi. Jest też jedyną planetą wokół, której nie orbitują księżyce.

[Obrazek: GEzICTc.jpg]
High metal content i jego pierścień

[Obrazek: awjDjxP.jpg]
Gruba warstwa chmur nie pozwala dostrzec zarysów kontynentów nawet z najbliższej osiągalnej odległości



I to by było na tyle. Jest oczywiście jeszcze ostatnia planeta. Także gazowy gigant, który ma 6 księżyców. Zostawiam je do podpisania się przez kolejnych odwiedzających. Może za jakiś dłuższy czas, jak już wszystkie księżyce po kolei zapełnią się kolejnymi nickami to wrócę i dokończę. Najbardziej ciekawi mnie czy na tych 4 księżycach bez atmosfery jest jakiś wulkanizm.
Odpowiedz
#38
No niestety nie dowiozłem danych Grala do Hrki bo dzisiaj się rozbiłem.
Odpowiedz
#39
Nieeeeeeee...!!!!! Sad Sad Sad
--
:: Oficjalny Partner FDEV - zapraszam na Twitch (KLIK) po partnerskie skórki! 

:: Tapetki z Elite i nie tylko (KLIK). 

Odpowiedz
#40
Jak mogłeś?
Teraz będzie łatwiej - bo po prostej na skróty Smile

Na Twoim miejscu bym się pospieszył, bo się może okazać, że jak dolecisz drugi raz, to się na mapie pokaże taki tekst:

"first discoverd by KIR NALTO"

Czyli za 3-4 godziny Cię tam widzimy na miejscu - będę sprawdzał na galaxy map!

Trzymam kciuki za szybki powrót z Graalem.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  O tym jak z Niemcem, na wtrysku zwiedzam zachód galaktyki Arnul 16 13,163 15.02.2021, 17:23 UTC
Ostatni post: MAGNUM354
  Interakcje ze statkami Thargoid Interceptor Mathias Shallowgrave 3 5,584 20.12.2020, 16:57 UTC
Ostatni post: Hans 001
  Warto Zobaczyć BLUA EAEC FG-Y G23 RANDARIO 19 23,148 12.05.2018, 05:39 UTC
Ostatni post: RANDARIO
  Łowcy Gejzerów czyli szukamy samodzielnie Baton 258 258,636 25.03.2018, 13:19 UTC
Ostatni post: Baton
  [PUBLICZNY] "Skorupy Welcome To", czyli barnacles tournée! Mathias Shallowgrave 34 36,504 10.06.2017, 13:59 UTC
Ostatni post: Baton



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości