The Winged Hussars - Forum
Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Wersja do druku

+- The Winged Hussars - Forum (https://forum.thewingedhussars.com)
+-- Dział: Strefa Publiczna (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Biblioteka (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku (/showthread.php?tid=6688)

Strony: 1 2


Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Honoorius - 07.07.2022

Witam wszystkich.


Jest to mój pierwszy post na tym forum, który będzie zarazem "poradnikiem", jak sprawić aby Voice Attack rozumiał perfekt (no prawie) polski język.
Cała przygoda rozpoczęła się od tego, że mój język angielki mówiony jest dosyć hymmm... przemilczę to Biggrin
Mój kochany statek podrasowany HSC Voice Pack'iem nie rozumiał wszystkiego co do niego mówię, mimo iż byłem zafascynowany na początku tym dodatkiem, to z biegiem czasu zaczynało mnie to irytować. Mówię jedno, statek nie rozumie, a nie daj Boże zrozumie coś innego...
Myślę sobie: "Hej, przecież nie jestem jedynym Polakiem, który może mieć taki problem". Znalazłem poradnik jak nauczyć rozpoznawanie mowy Windows'a (bo z niego korzysta Voice Attack) polskich słów poprzez dodawanie do "słowniczka" wyjątków w postaci słowa i nagranej wymowy tegoż słowa przeze mnie. Działało to fajnie do momentu, aż nie zacząłem składać i nagrywać bardziej skomplikowane komendy. Pokopałem trochę w internecie, zapytałem znajomego co siedzi w takich rzeczach/programach i wspólnie z nim znalazłem rozwiązanie. Banalnie proste, ale nie widziałem, żeby ktoś je pokazał, wytłumaczył, zaprezentował że istnieje.
Mało tego, postanowiłem się szarpnąć i zmodyfikować delikatnie HCS Voice Pack'a, aby również rozumiał komendy po polsku (karkołomna robota, jest to wersja BETA którą się podzielę z Wami, trochę tam zostało do ogarnięcia...).
Cały proces jest dość prosty i nie powinien Wam sprawiać problemów.



Zatem zaczynajmy.


1. Instalujemy Voice Attack.

Instalacji nie będę opisywał, ponieważ poradników na ten temat jest pod dostatkiem, zarówno instalacji Voice Attack jak i HCS Voice Packa.

 
2. I teraz zaczyna się to, co tygryski lubią najbardziej  Biggrin

Ściągamy Speech Recongnition Engine, który... uwaga ! Ma pakiet Polski:
https://www.voiceattack.com/speechengines/MSSpeech_SR_pl-PL_TELE.msi

Nie zaszkodzi ściągnąć też naszego pięknego głosu Polskiej Paulinki:
https://www.voiceattack.com/speechengines/MSSpeech_TTS_pl-PL_Paulina.msi
 
Po ściągnięciu plików upewniamy się, że Voice Attack jest wyłączony i instalujemy odpowiednio Engine, potem Paulinkę.
Instalacja jest ekspresowa, sam się złapałem na tym, że myślałem, że coś się skopało z instalacją, bo nawet nie zauważyłem, żeby coś się instalowało... Nic bardziej mylnego !
Zainstalowane ? Zatem dalej, dalej ręko gadżeta ! Przepraszam... nie mogłem się powstrzymać...
Odpalamy Voice Attack i uruchamiamy Voice Attack Options, taki klucz w prawym dolnym rogu.
Przechodzimy na ostatnią zakładkę o nazwie "System / Advenced".
Mniej więcej w połowie będziemy mieli do wyboru 2 opcje:

-Use Built-in SAPI Speech Engines - (które zapewne macie zaznaczone)
-Use Installed Speech Platform Speech Engines

Zaznaczyć musicie opcję 2. Klikacie OK i zamykacie Voice i uruchamiacie jeszcze raz, aby zaczytał zmianę opcji.
Wchodzimy jeszcze raz w ustawienia Voice, jednak teraz w zakładkę "Recongnition" druga od lewej.
Interesuje nas tu ustawienie rozwijane:

-Speech Engine

Z rozwijanej listy wybieramy:

-Microsoft Server Speech Recongnition Language - TELE (pl-PL)

Klikamy OK i oczywiście zamykamy Voice i uruchamiamy na nowo, aby zaczytał zmiany.
Teoretycznie Voice już powinien umieć Polski.

Sprawdźmy więc.

Stwórzmy nowy profil w celu testów - klikamy skrót klawiszowy alt + n.
Klikamy "New Command"
"Ptaszek" zaznaczony domyślnie na "When I say:" zostawiamy, a obok wpisujemy... Brzęczyszczykiewicz Biggrin
Klikamy Ok następnie Done.
Teraz z listy rozwijanej u góry programu wybieramy profil który stworzyliśmy i... wypowiadamy do mikrofonu magiczne słowo: brzęczyszczykiewicz.

Działa ?! Fajnie nie ? Biggrin 

3. Sekcja dotycząca HCS Voice Pack'a

Jako iż rozpoznawanie mowy po polsku już działa, to niestety HSC Voice Pack nie do końca nas będzie rozumiał, gdyż jego komendy są napisane po angielsku.
Ale spokojnie to nie tragedia !
Na ratunek przychodzę ja ze zmodyfikowanym plikiem Voice Packa Biggrin
Zaraz, zaraz ale po co, jak przecież możemy sobie sami "przetłumaczyć" komendy na polski ?
A no nie do końca to będzie działać, znaczy będzie, ale nie perfekt.

Teraz trochę bełkotu technicznego...

Rozpoznawanie mowy w Voice Attacku działa prawdopodobnie na takiej zasadzie, że nie rozpoznaje on głosu na tekst na "żywo", a troszeczkę inaczej.
Kiedy wpiszecie słowo które ma aktywować daną komendę i zatwierdzicie, prawdopodobnie dzieje się to tak, że Voice odpytuje rozpoznawanie mowy Windowsa o "schemat" tego słowa, czytaj tabelki, wykresy porównania i kto wie co jeszcze, po prostu "obraz" tego słowa, "translację", który zapisuje gdzieś tam na dysku.
Wymawiając słowo do mikrofonu jest ono zamieniane na taki "obraz" i porównywane z tym co zostało zapisane z odpytania rozpoznawania mowy Windowsa.
Mając 1 komendę z 1 słowem które je aktywuje, tak naprawdę Voice Attack "rozumie" tylko 1 to konkretne słowo nic więcej, bo ma obraz tylko tego 1 słowa.

Ejjj ale po co nam to wiedzieć ?!

A no po to, że jeżeli chcemy aby HCS Voice Pack nas rozumiał dobrze po polsku, musimy wszystkie słowa które aktywują komendy i są po angielsku zamienić, na coś co nie przypomina "obrazu" żadnego słowa po polsku... bo po prostu Voice będzie porównywał te "obrazy" i najbliższy temu używał. Dlatego mówiąc cos po polsku może on, co śmieszne, zrozumieć jakieś słowo po angielsku i zacznie na siłę szukać komendy do tego... jak do takiego wniosku doszedłem ?
Kombinowałem, zmieniałem słowa aktywujące na polskie, jednak Voice rozumiał nieraz głupoty totalne i zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że przy teście brzęczyszczykiewicz działał idealnie, a gdy zmieniam 3-4 komendy na polski miesza on się z angielskimi komendami w HCS...


Postanowiłem pogrzebać i poświęcić trochę czasu na rozwiązanie tego problemu.
Znalazłem plik odpowiedzialny za komendy i słowa kluczowe do nich i zmodyfikowałem wszystkie komendy tak, aby były w nich zamiast słów wywołujących komendy - liczby.
Trochę tego było...
Następnie zabrałem się za wpisywanie w podstawowe komendy, te najbardziej potrzebne do Elit'y trigger'ów polskich.
Nareszcie ! Zaczynało to działać tak jak powinno.

4. Dobra ale gdzie ten plik, co i jak ? (Windows 10)

Pierwsze musimy otworzyć jakikolwiek folder i u góry, kliknąć zakładkę "widok", a następnie zaznaczyć opcję "ptaszkiem" pokaż ukryte pliki.
Następnie musimy przejść do folderu:
C:\Users\"nazwa twojego użytkownika"\AppData\Roaming\VoiceAttack\HCS VoicePacks\Custom VoiceTriggers


I tutaj mamy pliki odpowiedzialne za całe zamieszanie Biggrin
Otworzyć je możemy zwykłym notatnikiem, polecam otworzyć i zobaczyć jak to jest skonstruowane.


Poniżej link do mojego zmodyfikowanego pliku, który ściągacie i właśnie w ten folder wklejacie. Nie ma czego się obawiać, nic nie zepsujecie, ani nic nie nadpiszecie jest, to plik całkiem osobny.

https://drive.google.com/drive/folders/1V_W_o5PuN9bSVsXX4rVhbt6iP7Q8jnBC?usp=sharing

Pobrane, wklejone, co dalej ?

Odpalamy Voice normalnie jak do gry. Wybieramy profil odpowiedni dla Elite, jeżeli nie jest wybrany. Skróty klawiaturowe muszą być włączone, czyli, na klawiaturce po prawej stronie nie mamy jej przekreślonej na czerwono.
Otwieramy ustawienia HCS Voice Pack'a klikając kombinację L CTRL + L SHIFT + L ALT + ENTER.
Klikamy "Voice Trigger Editor" w lewym dolnym rogu.
W rozwijanym menu "Current template" wybieramy nazwę pliku którą ściągnęliście ode mnie.
I teraz bardzo ważne !
Klikamy "Applay" i możemy iść sobie zrobić herbatkę. A to dlatego, że teraz Voice odpytuje rozpoznawanie mowy Windowsa tak jak wyżej pisałem... A że liczby które wpisałem nie są małe, to chwilkę to potrwa, ale mam pewność, że Voice nie będzie głupiał i rozpoznawał czegoś czego nie powinien. Kiedy przetrawi klikamy "Done" i... testujemy Biggrin
Oczywiście możemy podglądnąć jakie komendy możemy wydawać wchodząc jak wcześniej w Voice Trigger Editor, jednak, aby nie mielił na nowo, po prostu zamiast "Applay", klikamy "Cancel". Oczywiście możecie zmieniać sobie triggery jak wam sie podoba, to co jest w moim pliku jest tylko propozycją, starałem się jednak, żeby było to jak najbardziej uniwersalne. Jednak przy każdym "grzebaniu" w komendach i triggerach trzeba to trawienie przechodzić na nowo, żeby zatwierdzić. Na ten moment jest to jedyny duży minus, który mnie irytuje.

Przetłumaczyłem troszeczkę triggerów jak i opisu komend... wiem, że mogą być kwiatki, proszę nie bić Biggrin
To jest na prawdę ciężka praca, żeby to wszystko zgrywało się w logiczną całość i żeby nie było to ograniczone do prostych komend.

Mam nadzieję, że taki poradnik wam się przyda i z niego skorzystacie. Za kwiatki w poradniku przepraszam, trochę późno go kończyłem pisać. Każda pomoc przy tym projekcie mile widziana. W miarę postępów będę plik dla HCS aktualizował.

Pozdrawiam Honoorius.


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - siwuch - 07.07.2022

A nie można tego w drugą stronę ??
Tłumaczenie wiadomości systemu na nasz rodzinny !!!


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - MAGNUM354 - 08.07.2022

voice attack bedzie rozumiał po polsku bez zadnych komplikacji, trzeba tylko odpowiednie słowa przypisaac do odpowiedniej komendy , i za każdym razem wymawiać je tak samo, Gorzej jak masz katar Smile

Możesz nawet mówić: A - i przypisać to do wybranej komendy - przecież to program, nie robi mu różnicy...

Poradnik fajny ale na 200% już tu gdzieś na forum sa takie porady, za słabo szukałeś Smile


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Honoorius - 08.07.2022

(08.07.2022, 15:28 UTC)MAGNUM354 napisał(a): voice attack bedzie rozumiał po polsku bez zadnych komplikacji, trzeba tylko odpowiednie słowa przypisaac do odpowiedniej komendy , i za każdym razem wymawiać je tak samo, Gorzej jak masz katar Smile

Możesz nawet mówić: A  - i przypisać to do wybranej komendy - przecież to program, nie robi mu różnicy...

Poradnik fajny ale na 200% już tu gdzieś na forum sa takie porady, za słabo szukałeś Smile

MAGNUM354, wszystko co znalazłem, było oparte na metodzie nauki Voice konkretnych słów, a potem tak jak piszesz, trzeba było je wypowiedzieć dokładnie takim samym tonem za każdym razem, bo działał on na silniku rozpoznawania mowy po angielsku.
Działało to na zasadzie, jak pisałem w poradniku, dodawania wyjątków do słowniczka rozpoznawania mowy angielskiej.
W mojej metodzie Voice dostaje natywną obsługę języka polskiego, dostaje cały silnik rozpoznawania mowy po polsku, nie tylko konkretne słowa.
Możesz mieć katar, zrozumie. Możesz delikatnie bełkotać w stanie błogiego upojenia alkoholowego, też zrozumie.
Możesz w triggerze napisać mu łamaniec językowy i wypowiadać go tonalnie z różnymi emocjami, też zrozumie.

Całkiem poważnie, sprawdź tą metodę, zawsze potem możesz zmienić silnik rozpoznawania mowy na angielski jak było to domyślnie.

Chyba, że faktycznie ktoś taką metodę jak ja zastosowałem opisał, a ja się do tego nie dokopałem... w takim bądź razie przepraszam.

Pozdrawiam Honoorius


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Kibic - 11.07.2022

Honoorius, dzięki za super poradnik, kupiłem kiedyś Voice Attack i jakieś packi do niego, ale za nic nie mogłem zmusić go do współpracy. W języku angielskim raz mnie rozumiał a raz nie i w żaden sposób nie mogłem zrozumić z jakigo powodu chociaż starałem się wymawiać to samo polecenie w identyczny sposób. Może teraz uda się go oswoić. Jeszcze raz dzięki.


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Honoorius - 12.07.2022

(11.07.2022, 13:12 UTC)Kibic napisał(a): Honoorius, dzięki za super poradnik, kupiłem kiedyś Voice Attack i jakieś packi do niego, ale za nic nie mogłem zmusić go do współpracy. W języku angielskim raz mnie rozumiał a raz nie i w żaden sposób nie mogłem zrozumić z jakigo powodu chociaż starałem się wymawiać to samo polecenie w identyczny sposób. Może teraz uda się go oswoić. Jeszcze raz dzięki.

Daj znać czy działa i czy jesteś zadowolony Smile


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Kibic - 12.07.2022

(12.07.2022, 15:26 UTC)Honoorius napisał(a): Daj znać czy działa i czy jesteś zadowolony Smile

Hej, działa i to działa super! Żadnych problemów z rozpoznawaniem poleceń w języku polskim, jedyne do czego można się przyczepić to szybkość reakcji, ale w zabawie w eksplorację niema to większego znaczenia. Myślę, że Voiceattack znajdzie u mnie szersze zastosowanie, nie tylko w grach, muszę go tylko rozkminić a idzie ciężko Smile. Jeszcze raz dzięki i masz u mnie skrzynię piwa Smile.
Przy okazji może wiesz jak spowodować żeby komputer statku odpowiadał również w j. polskim?


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Honoorius - 12.07.2022

(12.07.2022, 18:39 UTC)Kibic napisał(a):
(12.07.2022, 15:26 UTC)Honoorius napisał(a): Daj znać czy działa i czy jesteś zadowolony Smile

Hej, działa i to działa super! Żadnych problemów z rozpoznawaniem poleceń w języku polskim, jedyne do czego można się przyczepić to szybkość reakcji, ale w zabawie w eksplorację niema to większego znaczenia. Myślę, że Voiceattack znajdzie u mnie szersze zastosowanie, nie tylko w grach, muszę go tylko rozkminić a idzie ciężko Smile. Jeszcze raz dzięki i masz u mnie skrzynię piwa Smile.
Przy okazji może wiesz jak spowodować żeby komputer statku odpowiadał również w j. polskim?

Cieszę się, że działa Smile
Tu się pojawia większy problem, ponieważ każda kwestia jaką odpowiada komputer statku w HCS Voice packu jest to plik dźwiękowy, po prostu każda jedna odpowiedź została nagrana.
Jedyny myk jaki możnaby było zastosować, to zamiana tekstu na mowę poprzez syntezator, jednak plik HCS jest zablokowany i jeszcze tego nie rozgryzłem.
A wiązałoby się to również z przesłuchaniem każdej jednej odpowiedzi po angielsku, spisania jej do tekstu, przetłumaczenia, a potem wpisania do komendy jako "sygnał" zwrotny danej komendy, w sensie żeby syntezator to przeczytał. Albo jeszcze lepiej, po prostu ktoś musiałby wszystko nagrać od nowa, ale po polsku i byśmy podstawili nagrane pliki z polskimi odzywkami... Biggrin Także ten tego no... Smile

Pozdrawiam Honoorius


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Mathias Shallowgrave - 12.07.2022

Kogo z polskich aktorów/aktorek widzielibyście w roli komputera pokładowego? Biggrin


RE: Voice Attack - rozpoznawanie polskiego + BONUS HCS Voice Pack komendy po polsku - Deathczort - 12.07.2022

Bogusław Linda i Krystyna Czubówna, za to bym nawet nie mało zapłacił Biggrin