The Winged Hussars - Forum
[PORADNIK] Jak przetrwać w Open - Wersja do druku

+- The Winged Hussars - Forum (https://forum.thewingedhussars.com)
+-- Dział: Strefa Publiczna (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Biblioteka (https://forum.thewingedhussars.com/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open (/showthread.php?tid=6289)



[PORADNIK] Jak przetrwać w Open - Warjoy - 12.01.2021

Zapewne straszono wielu z was jak latwo zginac w open. Jest to prawda jezeli nie jestes na to przygotowany. Jezeli jednak zastosujesz sie do ponizszych podstawowych wskazowek to ryzyko jest duzo mniejsze. Gra w open pozwala na spotkania z wiekszoscia spoleczenstwa dla ktorych elite jest pasja i szansa na porzadny role play. 

Proponuje przejrzec poradniki hetmana ale rowniez polecam poradniki CMDR Exigeous'a jak przygotwac sie i przetrwac w open.

Surviving Open in Elite Dangerous: A Beginner's Guide to Defending Against Attackers/Gankers

Moj post to skrot skrotow i luzne tlumaczenie powyzszych poradnikow.

1. Jezeli nie latasz statkiem do PvP* to nawet nie probuj walczyc (twoj najlepszy statek do PVE nie wystarczy). Wiej (patrz pkt 6)

2. Unikaj niebezpiecznych miejsc jezeli nie jestes gotowy na walke (patrz 4 i 5) (Systemy z inzynierami szczegolnie Deciat (Felicity Farseer), Shinrarta Dezhra, San Tu, Systemy z Community Goal). Bardzo przydatny do tego celu jest raport bepieczenistwa inary Galaxy - security report [INARA]

3. Rozpoznanie swoj/wrog i poziom zagrozenia. Pelny kwadrat na radarze male zagrozenie, pusty kwadrat srednie zagrozenie, pusty trojkat duze zagrozenie. Unikaj kontaktow ze statkami typowo PvP (Fer De Lance (FDL), Mamba, Alliance Chieftan, Krait Phantom, Federal Assault Ship (FAS)) nalezy jednak pamietac ze do gankowania kazdy statek moze sie nadac nawet Sidewinder.

4. Twoj statek musi byc wyposazony w tarcze najlepszej mozliwej klasy, nawet kosztem ladownosci. Dodatkowo mozna wesprzec ich skutecznosc boosterami tarcz.

5. Nigdy nie lataj bez kredytow na wykup statku. To sie tyczy wszystkich trybow gry

6. Jezeli ktos cie intradyktuje tzw "wyciaga cie" W ZADNYM WYPADKU NIE WYLACZAJ GRY LUB NIE ZRYWAJ POLACZENIA jest to traktowane jako oszustwo i moze doprowadzic do bana.
  • Nie panikuj. Wiekszosc gankerow liczy na to ze spanikujesz i popelnisz blad. To wymaga wprawy i bycia pare razy wyciagnietym*.
  • Nie opieraj sie, ustaw throttle na zero. Masz mala szanse na ucieczke a jezeli przegrasz masz dlugi czas cooldown'a na FSD i uszkadzasz statek. Po poddaniu sie masz duzo krotszy cooldown. Od tego momentu bedziesz pod ostrzalem
  • Ustaw 4 pipy na tarcze 2 na silniki. Niektorzy radza na odwrot ale sadze ze lepiej zeby tarcze wytrzymaly, wiekszosc statkow gankerskich jest na pewno szybsza od twojego. 
  • Ustaw throttle na 100% i boost jezeli mozesz
  • Nie lec w lini prostej. Uzywaj thrusterow gora dol lewo prawo
  • Z menu po lewej lub z mapy wybierz najblizszy system.
  • Odpal skok do wybranego systemu (high wake). Skok w tym samym systemie (low wake) wiaze sie z tzw mass lockiem, ktory wydluza czas ladowania FSD pamietaj ze caly czas do ciebie strzelaja. Low wake grozi rowniez niemal natychmiastowym ponownym wyciagnieciem.
  • Brawo przezyles. Jak ze wszystkim to nie jest 100% skuteczna metoda, wymaga treningu* i jest bardzo duzo czynnikow ktore wplywaja na szanse sukcesu. Powyzsza lista to tylko podstawy, sa rowniez bardziej zaawansowane sztuczki* ktorych mozna uzyc w czasie ucieczki.
Powodzenia o7

*GROT moze tu pomoc.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - Mathias Shallowgrave - 12.01.2021

(12.01.2021, 12:21 UTC)Warjoy napisał(a): 6. Jezeli ktos cie intradyktuje tzw "wyciaga cie" W ZADNYM WYPADKU NIE WYLACZAJ GRY LUB NIE ZRYWAJ POLACZENIA jest to traktowane jako oszustwo i moze doprowadzic do bana.

Dla sprostowania - Frontier jako exploit traktuje zabicie procesu gry lub wyłączenie internetu. Za to można dostać bana.

Wyjście do Głównego Menu NIE jest traktowane jako exploit przez Frontiera i jest jak najbardziej legitnym działaniem. Ale jest uważane za niehonorowe przez większość społeczności.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - josel666 - 12.01.2021

(12.01.2021, 12:30 UTC)Mathias Shallowgrave napisał(a): Wyjście do Głównego Menu NIE jest traktowane jako exploit przez Frontiera i jest jak najbardziej legitnym działaniem. Ale jest uważane za niehonorowe przez większość społeczności.

Chyba nie da się tak od razu wyjść do głównego menu w czasie przechwytywania,mój brat próbował i mówił,że trzeba wytrzymać kilka minut zanim gra cię puści.Ja nie sprawdzałem.

Ps.w momencie wciśnięcia escape podczas przechwytywania włącza się odliczanie chyba 15 sek.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - w0jciechu_87 - 12.01.2021

(12.01.2021, 13:22 UTC)josel666 napisał(a):
(12.01.2021, 12:30 UTC)Mathias Shallowgrave napisał(a): Wyjście do Głównego Menu NIE jest traktowane jako exploit przez Frontiera i jest jak najbardziej legitnym działaniem. Ale jest uważane za niehonorowe przez większość społeczności.

Chyba nie da się tak od razu wyjść do głównego menu w czasie przechwytywania,mój brat próbował i mówił,że trzeba wytrzymać kilka minut zanim gra cię puści.Ja nie sprawdzałem.

Jeśli chcesz wyjść z gry w czasie zagrożenia to zostajesz w grze jeszcze 15s, wtedy dopiero znikasz.
https://elite-dangerous.fandom.com/wiki/Combat_Logging

I mimo, że to legalne z punktu widzenia frontiera, to jednak dokładnie jak Hetman pisał - niehonorowe.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - josel666 - 12.01.2021

(12.01.2021, 13:34 UTC)w0jciechu_87 napisał(a): I mimo, że to legalne z punktu widzenia frontiera, to jednak dokładnie jak Hetman pisał - niehonorowe.

Dlatego ja nigdy nie korzystam z klawisza escape.Próbowałem uciekać w tradycyjny sposób z mizernym skutkiem.Może ten poradnik coś daSmile


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - Warjoy - 12.01.2021

Wszystko sie zgadza, jednak ganker nie bedzie siedzial ze stoperem i liczyl 15s. Jak zobaczy ze cel mu znika, to zaraportuje comabt log nie wazne czy to byl task kill, disconnect czy normalne wyjscie z gry po odczekaniu 15s. Jezeli juz jestes zaatakowany to masz tylko dwa wyjscia albo zostaniesz zniszczony albo uciekniesz. Nie ma co kombinowac.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - FrankDolas - 12.01.2021

Co sądzisz o manewrach kołowych w czasie grzania FSD przed ucieczką?
Jeśli zawrócę i dam boosta "za plecy" przeciwnika, zyskam kilka sekund "odpoczynku" od ostrzału. Uciekając wolniejszym statkiem i tak będę miał wrogi statek na ogonie i wystawę mu napędy na ostrzał.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - josel666 - 12.01.2021

(12.01.2021, 20:14 UTC)FrankDolas napisał(a): Co sądzisz o manewrach kołowych w czasie grzania FSD przed ucieczką?
Jeśli zawrócę i dam boosta "za plecy" przeciwnika, zyskam kilka sekund "odpoczynku" od ostrzału. Uciekając wolniejszym statkiem i tak będę miał wrogi statek na ogonie i wystawę mu napędy na ostrzał.

Ja prøbowałem uciekać kilka razy po wyciągnięciu,raz nawet odgryzałem się przez kilka sekund,ale gość miał chyba niezniszczalne tarcze i wiadomo jak to sie kończyło.Więc rada dla nowych.Uciekajcie ile fabryka dała bo oni robią specjalnie statki pod pvp i jeśli takiego nie posiadacie to kicha.Pozostaje modlić sie źeby nie oberwać w silnik i fsd szybko sie schłodził.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - Mathias Shallowgrave - 13.01.2021

(12.01.2021, 14:27 UTC)Warjoy napisał(a): Wszystko sie zgadza, jednak ganker nie bedzie siedzial ze stoperem i liczyl 15s. Jak zobaczy ze cel mu znika, to zaraportuje comabt log nie wazne czy to byl task kill, disconnect czy normalne wyjscie z gry po odczekaniu 15s. Jezeli juz jestes zaatakowany to masz tylko dwa wyjscia albo zostaniesz zniszczony albo uciekniesz. Nie ma co kombinowac.

Nie musi liczyć, bo statek przez 15 sekund leci w linii prostej bez żadnych manewrów, przerywając ładowanie FSD. Menu log vs Combat log widać jak na dłoni.


RE: [PORADNIK] Jak przetrwać w Open - FrankDolas - 13.01.2021

(12.01.2021, 21:56 UTC)josel666 napisał(a):
(12.01.2021, 20:14 UTC)FrankDolas napisał(a): Co sądzisz o manewrach kołowych w czasie grzania FSD przed ucieczką?
Jeśli zawrócę i dam boosta "za plecy" przeciwnika, zyskam kilka sekund "odpoczynku" od ostrzału. Uciekając wolniejszym statkiem i tak będę miał wrogi statek na ogonie i wystawę mu napędy na ostrzał.

Ja prøbowałem uciekać kilka razy po wyciągnięciu,raz nawet odgryzałem się przez kilka sekund,ale gość miał chyba niezniszczalne tarcze i wiadomo jak to sie kończyło.Więc rada dla nowych.Uciekajcie ile fabryka dała bo oni robią specjalnie statki pod pvp i jeśli takiego nie posiadacie to kicha.Pozostaje modlić sie źeby nie oberwać w silnik i fsd szybko sie schłodził.

Nie piszę o odgryzaniu się. Tylko zamiast zwiewać na wprost czasem lepiej uciekać robiąc statkiem pętle utrudniające celowanie. Zwłaszcza jeśli przeciwnik dysponuje szybszym statkiem z większym masslockiem.
Podam przykład: dwa cuttery wyciągnęły moją corvetę w układzie z CG. Uciekając na wprost byłbym na tacy. Kręcąc pętlę udało mi się w końcu skoczyć i zwiać (dopadli mnie później w 3 cuttery i jedną mambę, która wyłączała mi FSD, ale to szczegół).