The Winged Hussars - Forum

Pełna wersja: Niedzielna Szkółka Elytowych Pstrykaczy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Założyłem wątek z myślą o początkujących, stawiających pierwsze kroki w robieniu zdjęć naszej galaktyki w Elicie. Nie ukrywam, że ja też stawiam pierwsze kroki w tym temacie i chciałbym przy okazji, dowiedzieć się więcej, poznać opinię i słowa konstruktywnej krytyki od innych, szczególnie od starych wyjadaczy, których tutaj raczej nie brakuje.
Brakowało mi takiego zbiorczego miejsca, gdzie można byłoby wrzucić swoje fotki do oceny przez bardziej doświadczonych fotografów.
Wtedy poprzez praktykę i doświadczenie innych można poznać jakie błędy się robi, czego się wystrzegać, aby robić coraz lepsze zdjęcia.
Takie miejsce gdzie wrzucamy fotkę na "pożarcie" dla innych, gdzie wytkną ci błędy i nakierują na właściwy tor.
Miejsce, gdzie można przy okazji dyskutować o różnych technikach, zadawać nurtujące pytania dotyczące spraw technicznych, szczególnie modyfikacji, gdzie mnie osobiście ciężko to ogarnąć. :)
Miejsce gdzie każdy, kto chce poznać opinię o swojej fotce, może wrzucić takowe i dowiedzieć się o popełnionych błędach, bądź upewnić się, że jego zdjęcie jest genialne. :)
Przecież samemu obiektywnie, czasami ciężko stwierdzić czy coś jest złe, czy dobre, szczególnie na początku.
I tutaj liczę, szczególnie na tych, dla których taka fotografia to już chleb powszedni. Ich doświadczenie i praktyka przecież to nieocenione źródło wiedzy.
A więc wrzucajmy swoje wypociny i poddawajmy się fali krytyki, oczywiście tej konstruktywnej, mam na myśli. ;)  Wszyscy zainteresowani tematem mile widziani. :)

Wywołany do tablicy, idę pierwszy do odstrzału i zamieszczam swoją pierwszą, niezdarną próbę. :D

[Obrazek: o0xNkC9.png]
Z fotografią jako taką, robienie screenshotów mam niewiele wspólnego - odpada dobór ekspozycji.
W zasadzie wszystko co cię interesuje to kompozycja obrazu (kadrowanie) i ewentualnie jakiś bardziej zaawansowany postporocesing uwypuklający walory ujęcia ale do tego potrzeba programu do obróbki grafiki i odrobina wiedzy co do czego ;)
Na dzień dobry polecam (nie tylko początkującym) świetny poradnik Tadka http://thewingedhussars.com/showthread.php?tid=1274 .
(09.04.2017, 14:53 UTC)Palmer Eldritch napisał(a): [ -> ]Z fotografią jako taką, robienie screenshotów mam niewiele wspólnego - odpada dobór ekspozycji.
W zasadzie wszystko co cię interesuje to kompozycja obrazu (kadrowanie) i ewentualnie jakiś bardziej zaawansowany postporocesing uwypuklający walory ujęcia ale do tego potrzeba programu do obróbki grafiki i odrobina wiedzy co do czego ;)

Domyślam się, że z fotografią ma niewiele wspólnego, ale jak wspomniałeś kompozycja obrazu jest niezmiernie istotna, i tu też leży pies pogrzebany, jak zrobić te świetne ujęcie.
Chodzi mi tylko o wrzucanie screenów, bo i tu można zrobić kardynalne błędy.
Chodzi mi tylko o podzielenie się z innymi, jakie, ewentualnie błędy popełniam w kompozycji obrazu, bo na pierwszy rzut oka dla siebie samego, tego robiącego ujęcie, wcale nie jest to takie widoczne. ;)
Przecież wiadomo, że jak walnę screena, to mój shot jest najlepszy z najlepszych. ;)

Jeśli chodzi o poradnik Tadka, to świetny poradnik, czytałem. Ale jak nawet Tadek opisuje, nie jest to wszystko takie proste. :D
Pozdrawiam
Dużo zależy też jaki chcesz efekt uzyskać, obrazek który wstawiłeś powyżej może i wygląda atrakcyjnie podczas grania ale na "fotce" już bardzo niewiarygodnie - pewnie masz jakieś modyfikacje włączone. Zauważ, że całe tło z widocznym fragmentem drogi mlecznej i coś co wygląda jak kawałek mgławicy (nad prawą stroną ASP) jest ostrzejsze i wyraźniejsze (przez bardziej wyeksponowane) i maja dużo więcej detalu niż znacznie bliższy gazowy gigant czy choćby asteroidy w jego pierścieniu. Zamiast plastyki wyszedł jakiś mindfuck wizualny ;)
Problemem powyższego zdjęcia jest moim zdaniem temat. Czego to jest zdjęcie? Statku? Planety? Pierścienia? Galaktyki? Tu jest straszny misz-masz i chaos. Na niczym nie można zawiesić wzroku.

@Zetarus - pierwszym etapem robienia fotki w Elite (moim zdaniem ofcoz), powinna być odpowiedź na pytanie "Co chcę pokazać na zdjęciu? Co chcę sfotografować?".
Gratuluje odwagi :) Zgadzam sie ze zdaniem poprzednikow, zwlaszcza Hetmana, brak pierwszego planu :)

Co ciekawe nie trzeba duzo, popatrz na bardzo podobna fotke, ale jednak lepsza do strawienia, bo sie statek bardziej wyroznia:
[Obrazek: ISKYr6M.jpg]
Eee, temat dobry :)
A jak się fachowcom widzi poniższa kompozycja? Uważam ją za najlepszy kadr jaki udało mi się złapać do tej pory w Elite. Chciałem uchwycić początek wschodu i ta delikatna poświata ma przyciągać uwagę. Całość ma odzwierciedlać podróż w nieznane, poza horyzont  :angel:  
[Obrazek: 16586896_1259537330759337_11805089677607...e=5991EB1E]
Yautja 3 słowa - nic nie widać :P
(10.04.2017, 10:49 UTC)Haji-me napisał(a): [ -> ]Yautja 3 słowa - nic nie widać :P

Ano, ciężko powiedzieć bo za mało ten świt widać, więc kompozycja poprawna może, ale cóż z tego :)
Stron: 1 2 3 4