The Winged Hussars - Forum

Pełna wersja: HTc Vive - recka z ED
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Witajcie piloci,

Postanowiłem popełnić  recenzje HTC Vive , recke ta podzieliłem na sekcje dotycząca
HTC Vive z Elite Horizons 2.1 beta 4 oraz HTC Vive jako uniwersalna platforma VR.

-Wstepniak-
Dawno, dawno temu kiedy bylem całkiem malym Yatą gdzies okolo roku 1988 moj niewiele starszy brat oznajmił radosnie -rozbiajmy świnie , jest wystarczająco odłożonych $$ aby nabyć wspaniały jak na tamte czasy komputer 16 bitowy 
Amiga 500 :D Yeah ! Przez kilka tygodni oczekiwania mlody Yata z wypiekami na twarzy odliczał dni i wypatrywał doręczyciela z paczka... Sa wsród nas piloci pamiętający czasy późnego PRL i chyba nie muszę tłumaczyć ze był to sprzet przełomowy ,zwłaszcza jeśli wcześniej goniło sie kreska male kropeczki np. w atarynce 8 bit... 
Dlaczego o tym wspominam , otóż po dokonaniu pre-ordera na poczatku marca ten dreszczyk emocji z młodoci i niemilosiernie dłużacego sie oczekwiania na pewnego rodzaju przełom w mojej domowej rozrywce  powrócił.
Moje wcześniejsze doświadczenia z VR sa bardzo niewielkie ( raptem godzina bez zachwytu w DK1 ) jakies namiastki klimatu VR poprzez headtrackingi, szperałam zatem sporo w materiałach na YT i forach , wybór padł na HTC Vive ! 
Po 2-uch tyg obcowania z sprzętem od razu chciałbym zaznaczyc ze sie na nim nie zawiodłem pomimo relatywnie wysokiej ceny i niedoskonalości tej generacji VRów dla PC !
no dobra , po kolei...

-Unobxing i konfiguracja-
Paczka po 2 miesiącach oczekiwania, ku mojemu zdziwieniu nadeszla DHLem z Pragi - zapewne HTC Vive posiada tam lokany magazyn na europe centrlana. Po otwarciu duzego gabarytowo  ale lekkiego pudełka otrzymujemy imponujaca zawartość wszystkie akcesoria byly niezwykle elegancko i gustownie zapakowane w przegrodach piankowych , biorac w rece  gogle i kontrolery odnosi się same pozytywne wrażenia , dobrej jakości i b.dobrze spasowany plastik .
Zawartość paczki całkiem bogata - prezentuje to na zdjeciu. http://www.tinypic.pl/hyj0zd6rqeug
[Obrazek: hyj0zd6rqeug_t.jpg]

Cała konfiguracja zajęła mi okolo 2,5h z tego ponad godzinę poświeciłem na rozwiązywanie błędu instalacji sterowników VIVE, gdzieś tam w połowie konfiguracji pojawiał sie złowieszczy Blue Screen of Death w moim Win 10 64-bit.
Okazało się ze moja nietypowa rozbudowana konfiguracja i rezerwacja rejestrów innych urządzeń była problemem a dokładnie był to dodatkowy ekranik 13 calowy firmy Lenovo który korzysta tylko z zasilania USB i wymaga sterowników HL Display driver. Wyczytałem ze te sterowniki często wchodzą w konflikt z nowymi sprzętami a po ich odinstalowaniu wszystko gra !
Kolejna niespodzianka o której warto wspomnieć ale doszedłem do tego dużo później to konflikt 2 kontrolerów Vive z Saitekiem 52 pro ,nie jest to uciążliwe ponieważ ma miejsce tylko podczas wybierania gry w samych goglach w specjalnie do tego zaprojektowanej aplikacji ale ta aplikacja pozwala tez przełączyć sie na desktop Steama VR i problem znika.
Jak juz uporałem sie z instalacja to zaczolem eksperymentowac z ustawieniami czujników. Pokoj w ktorym mam swoje biurko ma bardzo niestandardowy układ jego wielkosc to okolo 4.5x6m z tego ta dłuższa sciana jest skośna dodatkowo na samy środku jest konstrukcyjna belka :/ . Udało sie jednak wygospodarować prostokąt o wymiarach 2x3m na ktorym nie mogą stac żadne przeszkody.
Pomimo ze oba czujniki nie sa na rekomendowanych wysokościach to całość bez problemu działa bez lagów zarówno w trybie "room" oraz "standing/sitting"

- Elite  + HTC Vive-
Jak działa Vive z Elite Dangerous - otóż w moim subiektywnym odczuciu działa całkiem dobrze ale jest tez dużo do poprawy przynajmniej na chwile obecna czyli ED Horizons 2.1 beta 4 lub ED 1.6 Mission beta, mam tu na mysli jakość obrazu w Vive.
Pierwszy raz gdy odpalałem ED w Vive jeszcze na wersji 2.0 miałem pozytywny zawrót głowy od tej nieskończonej przestrzeni, odwzorowaniu skali modeli 1:1 , nieodpartego wrażenia bycia częścią świata gry, wspaniałe ogromne planety , gwiazdy, pola asteroidów - istne szaleństwo a przede wszystkim kokpity i modele statków !
W końcu zobaczyłem ze np.  FAZ po którym urządziłem mały spacerek w obrębie konfiguracji mojego pokoju to całkiem duże bydle i oprócz 2 foteli frontowych za plecami po schodkach jest kolejny fotel zapewne do wykorzystania przy "multicrew" , wcześniej cos tam kątem oka w IR trackerze dostrzegałem ale nigdy nie był to pełny obrót 360 stopni.
Szybko tez przyszło pierwsze rozczarowanie , jarzace sie UI - pulpity statków , loty przy gwiazdach i pobyt w starportach to była prawdziwa męka dla oczu, które przy mojej  wadzie wzroku po ok. 45 minutowej rozgrywce w goglach wysychały pomimo dodatkowych okularów z silnym antyrefleksem .
Nawiasem mówiąc, osoby które noszą na codzien okulary , a w moim przypadku jest to korekcja astygmatyzmu wcale nie musza się martwic , ze sie one nie zmieszczą lub porysują , miejsca wewnątrz gogli jest wystarczająco, ba nawet takie osoby zyskują pewna przewagę... Testowalem gogle na kilku rożnych oprawkach ktore posiadam i wszyskie bez problemowo pasują.
Dobry antyrefleks okularów korekcyjnych niweluje znacznie efekt "zielonej poświaty" w dolnej czesci ekranu w okolicach przegrody nosowej. W trakcie grania widac to głownie na ciemnym tle, zaryzkouje stwierdzenie sie o tym zapomina i nie przeszkadza to wogóle. To co przeszkadza w graniu w nasza ulubiona gre to na chwile obecna skopany AA oraz focus na UI. Chialbym jednak zanaczyc ze panele i wszystkie teksty sa czytelne , niestety na tle takich simów
jak DCS Word ( natywny support Vive) lub WarThunder (emulacja Oculusa dzięki apce reVive) jest to rozwiązane dosyć słabo ! Dobra wiadomością jest zapowiedz Zaca na forum w sekcji VR ze focus i czytelność tekstu UI bedzie korygowana juz nadchodzącym 2.1 a renderowanie i rożne tryby AA będą przebudowane pod kątem Vive juz kolejnym patchu po 2.1 lub w wersji 2.2
Dzięki cennym radą CMDRa Goliata, aby nie odczuwać zbytnio zmęczenia oczu jarzącym sie kokpicie zmieniłem kolory HUDa z orange na oliwkowy oraz całkowicie przyciemniłem jasność na prawym panelu w ustawieniach UI brightness.
Chciałbym teraz się odnieść do płynności gry w goglach, które wyświetlają obraz 1200x1080 na oko z odświeżaniem 90 hz. Na moim "rigu" z leciwym prockiem i5 kręconym na 3.3 Ghz oraz współczesnej grafie z średnio wyższej polki czyli gtx 970 obraz na ustawieniach VR high ( realnie sa to ustawienia "medium" w przypadku korzystania z tradycyjnego monitora) prezentuje się na poziomie 90 fps w przypadku latania w przestrzeni kosmicznej i 45 ~ 55 fps wewnątrz starportów oraz pól asteroidów, a zatem  jest przyzwoicie. Nie testowałem jednak lotów planetarnych i jazdę SRV - czekam na zakończenie betatestów ponieważ nie chce tego juz robić w ED 2.0
Warty wspomnienia jest fakt znacznego usprawnienia konfiguracji VR w 2.1 beta , wcześniej były to w zasadzie tylko 2 tryby tj. VR Low i VR High , obecnie doszły dodatkowe suwaczki i opcje konfiguracji. 

- HTC Vive jako "nowa platforma" dla gier -

Jak wiecie HTC Vive m.in tym sie rożni od Oculusa Rifta ze posiada oprócz rozwiązania siedzącego , tzw tryb pokoju.
Tutaj gogle pokazuje swoje prawdziwe oblicze i sprawiają ze jest sie pełno prawnym uczestnikiem innego świata które kreują gry.
Sama obsługa kontrolerów bezbledna, brak lagów, wszystko dobrze przemyślane . Obecnie na Steam VR mamy około 80 tytułów dedykowanych dla HTC Vive lub crossplatformowych czyli obsługujących jednocześnie Vive i Rifta. Powiem szczerze ze większość z tych gier jest w fazie early access , alfa , preorder itp.  Cześć z tych gier to pchełki ważące 200~600 MB i  nie sa warta większej uwagi, posiadają czesto mieszane recenzje graczy z Steam.
Ale sa tez prawdziwe perełki które generalnie podobają sie wszystkim i pokazuja pełnie możliwości Vive
Moja top lista gier jest osobna dla trybu siedzacego i chodzonego tj "room solution"
dla trybu chodzącego:
1. Space Pirate Trainner ( wciągajace kosmiczna strzelanie na patformie , jednoczesnie poprawia koordynacje ruchowa )
2. The Lab ( zestaw mini gier i scen VR - rewelacja , dolaczone gratis w preorderze)
3. Audioshield ( muzyczna zabawa z tarczami , jednoczesnie bardzo poprawiajaca cardio )
4. Cloudlands Minigolf VR - ( mini golf w domu , przednia zabawa na home party)
5. The Brookheaven Experiment Demo - (  klimat , zombi o zmroku - wyobraźcie sobie takie 2 metrowe zombi za plecami a do bosa jeszcze nie doszedłem ! boje się tej gry :) ) 

Mamy tez swoje ulubione aplikacje kóre ciezko zakwalifikowac do gier:
1. TheBlu ( 3 sceny z glebin oceanu)
2. Realities IO - przenoszenie do miejsc tworzonych technika fotogrametrii
3. The Big Screen - wirtulny pokoj, kino , miejsce spotkan z innymi graczami.

dla trybu siedzacego:
1 DCS Word ( niezwykła grafika i imersja przebywania w odrzutowcu , tutaj milem totalny opad szczeny gdy uruchmoilem 1 raz, bardzo realistyczny sim - dobrze zrealziowany i czytelny hud) niestety na moj konfig na low gra potrafi dropic do 30 fps przelatujac nad miastem, tutaj potrzeba nowych graf nvidi z serii 1k
2. Elite Dangerous - mysle ze przesune ja kiedys na 1 miejsce jak poprawia AA i focus
3. WarThunder poprze revive emulujaca Oculusa - grafika nie rzuca na kolana ale gra dziala bardzo poprawnie.


-Podsumowanie-
Wiele osób zapewne zastanawia sie co lepsze Oculus czy Vive. Oba rozwiazania maja swoje silne strony i słabości.
moj wybór padł na Vive choćby ze względu na pewne problemy z mięśniami pleców które wymagają częstego rozruszania. Siedzenie w fotelu temu nie sprzyja zatem nie wachałem sie dołożyć i miec pełne rozwiązanie z kontrolerami.
Jesli ktoś nastawia sie na granie tylko w ED ewentualnie simy to tutaj Oculus powinien wystarczyć tym bardziej ze wystartowali wcześniej i cześć gier z DK2 dziala tez w Rifcie. 
Osobiście po pewnych przemyśleniach dochodzę też do wniosku ze obcowanie w VR przy obecnej generacji matryc i związana z nimi rozdzielczościami na 1 oko jest dosyć meczące doświadczeniem i trzeba sobie robić przerwy. 
Jednak w grach i aplikacjach ruchowych te niedoskonałości ekranu gdzieś ulatują pod wpływem wykonywania interakcji kontrolerami i poruszaniu sie po pokoju.
Trzeba uczciwie jednak sprawę postawić  - Rift był pierwszy , obecnie więcej modów do tytułow AA jest dla Rifta, producenci jednak całkiem szybko nadrabiają zaległości i jest dużo zapowiedzi dla HTC Vive.
I tak na przykład 12 maja 2016 pojawił sie Project Cars, który działał jako tako wcześniej ale tylko w trybie emulacji Rifta.
To chyba na tyle, jak macie pytania to walcie na PM lub komentujcie w tym wątku.

[Obrazek: t7itnkbgs90n_t.jpg]  [Obrazek: xtxoi703z2ss_t.jpg][Obrazek: zrg6ng7v0fo5_t.jpg]

Edit 20-06-2016 :
Pospiesznie donoszę ze ED Horizons po upgradzie kompa o niereferyncyjnego GTX 1080 oraz procesor i7 poprawil znacznie przyjemność obcowania w goglach Vive , a sama gra stała sie ślicznym cudeńkiem niczym na tradycyjnym monitorze [Obrazek: smile.png]
Ustawiania które zapodałem to VR High , wyłączyłem blur, bloom, shadow low reszta na high i supersampling 2.0,
AA wyłączamy całkowicie ! W zielonym hudzie wszystko klarowne i czytelne , ząbkowanie dzieki SS 2.0 praktycznie na minimalnym poziomie. Przebywanie w starportach juz nie meczy oczu , wszędzie mam 90 fps poza ladowaniem u inżynierów, wtedy dropi do 45 fps ale da sie z tym żyć. Powiem szczerze jest 2 razy lepiej ale zdaje sobie sprawe ze jest jeszcze obszar do poprawy nad którym pracują devsi.
Dzięki, że się podzieliłeś wrażeniami, fajnie było przeczytać.

Czy FD coś mówi o przerobieniu mapy galaktyki żeby się stała używalna w VR?
Tak jestem ciekaw, jak wrażenia osób nie będących fanatykami komputerowymi, np. małżonki czy znajomych? :)
(14.05.2016, 17:32 UTC)Baton napisał(a): [ -> ]Dzięki, że się podzieliłeś wrażeniami, fajnie było przeczytać.

Czy FD coś mówi o przerobieniu mapy galaktyki żeby się stała używalna w VR?
Tak jestem ciekaw, jak wrażenia osób nie będących fanatykami komputerowymi, np. małżonki czy znajomych? :)

1.  Nie trafiłem na taki watek ale ja dopiero od niedawna sledze dział VR ;-)
2 . Małżonki i znajomych sie dobiera rozsądnie, czyli pod zainteresowania i hobby a nie odwrotnie ... :)

Moja sobie polubiła 2 gry.

Johnny Newman

Bardzo fajna recka, przyjemnie się czytało. Zawsze dobrze poznać nową opinie i wrażenia na temat VR. Niestety jeszcze musiałbym sprzedać nerke żeby sobie pozwolić na taki zakup :P  ale nie wykluczam takiej możliwości w przyszłości.

rep+

Goliat

To ja się podepnę na chama, i dodam jeszcze coś od siebie, bo nie znajdę czasu na napisanie całej recenzji, a i tak w 90% się zgadzam z Yatą :)

(14.05.2016, 16:39 UTC)Yata_PL napisał(a): [ -> ]-Unobxing i konfiguracja-
Paczka po 2 miesiącach oczekiwania, ku mojemu zdziwieniu nadeszla DHLem z Pragi - zapewne HTC Vive posiada tam lokany magazyn na europe centrlana. Po otwarciu duzego gabarytowo  ale lekkiego pudełka otrzymujemy imponujaca zawartość wszystkie akcesoria byly niezwykle elegancko i gustownie zapakowane w przegrodach piankowych , biorac w rece  gogle i kontrolery odnosi się same pozytywne wrażenia , dobrej jakości i b.dobrze spasowany plastik .
Zawartość paczki całkiem bogata - prezentuje to na zdjeciu. http://www.tinypic.pl/hyj0zd6rqeug

Tu się zgadzam :)

Cytat:Cała konfiguracja zajęła mi okolo 2,5h z tego ponad godzinę poświeciłem na rozwiązywanie błędu instalacji sterowników VIVE, gdzieś tam w połowie konfiguracji pojawiał sie złowieszczy Blue Screen of Death w moim Win 10 64-bit.
Okazało się ze moja nietypowa rozbudowana konfiguracja i rezerwacja rejestrów innych urządzeń była problemem a dokładnie był to dodatkowy ekranik 13 calowy firmy Lenovo który korzysta tylko z zasilania USB i wymaga sterowników HL Display driver. Wyczytałem ze te sterowniki często wchodzą w konflikt z nowymi sprzętami a po ich odinstalowaniu wszystko gra !
Kolejna niespodzianka o której warto wspomnieć ale doszedłem do tego dużo później to konflikt 2 kontrolerów Vive z Saitekiem 52 pro ,nie jest to uciążliwe ponieważ ma miejsce tylko podczas wybierania gry w samych goglach w specjalnie do tego zaprojektowanej aplikacji ale ta aplikacja pozwala tez przełączyć sie na desktop Steama VR i problem znika.
Jak juz uporałem sie z instalacja to zaczolem eksperymentowac z ustawieniami czujników. Pokoj w ktorym mam swoje biurko ma bardzo niestandardowy układ jego wielkosc to okolo 4.5x6m z tego ta dłuższa sciana jest skośna dodatkowo na samy środku jest konstrukcyjna belka :/ . Udało sie jednak wygospodarować prostokąt o wymiarach 2x3m na ktorym nie mogą stac żadne przeszkody.
Pomimo ze oba czujniki nie sa na rekomendowanych wysokościach to całość bez problemu działa bez lagów zarówno w trybie "room" oraz "standing/sitting"

Tutaj dodam, że nie miałem żadnych problemów przy konfiguracji poza jednym - mam mało miejsca, i trochę się namęczyłem, zanim ustawiłem wymaganą minimalną przestrzeń, która wynosi 2m x 1,5m. To oczywiście nie jest wina Vive'a, tylko mojego pomieszczenia :)  jeszcze kwestia czujników - mam je ustawione totalnie beznadziejnie (czyt. kompletnie nie wg zaleceń HTC/Valve), a mimo tego tracking działa w 100%.

Cytat:- Elite  + HTC Vive-
Jak działa Vive z Elite Dangerous - otóż w moim subiektywnym odczuciu działa całkiem dobrze ale jest tez dużo do poprawy przynajmniej na chwile obecna czyli ED Horizons 2.1 beta 4 lub ED 1.6 Mission beta, mam tu na mysli jakość obrazu w Vive.
Pierwszy raz gdy odpalałem ED w Vive jeszcze na wersji 2.0 miałem pozytywny zawrót głowy od tej nieskończonej przestrzeni, odwzorowaniu skali modeli 1:1 , nieodpartego wrażenia bycia częścią świata gry, wspaniałe ogromne planety , gwiazdy, pola asteroidów - istne szaleństwo a przede wszystkim kokpity i modele statków !
W końcu zobaczyłem ze np.  FAZ po którym urządziłem mały spacerek w obrębie konfiguracji mojego pokoju to całkiem duże bydle i oprócz 2 foteli frontowych za plecami po schodkach jest kolejny fotel zapewne do wykorzystania przy "multicrew" , wcześniej cos tam kątem oka w IR trackerze dostrzegałem ale nigdy nie był to pełny obrót 360 stopni.
Szybko tez przyszło pierwsze rozczarowanie , jarzace sie UI - pulpity statków , loty przy gwiazdach i pobyt w starportach to była prawdziwa męka dla oczu, które przy mojej  wadzie wzroku po ok. 45 minutowej rozgrywce w goglach wysychały pomimo dodatkowych okularów z silnym antyrefleksem .
Nawiasem mówiąc, osoby które noszą na codzien okulary , a w moim przypadku jest to korekcja astygmatyzmu wcale nie musza się martwic , ze sie one nie zmieszczą lub porysują , miejsca wewnątrz gogli jest wystarczająco, ba nawet takie osoby zyskują pewna przewagę... Testowalem gogle na kilku rożnych oprawkach ktore posiadam i wszyskie bez problemowo pasują.
Dobry antyrefleks okularów korekcyjnych niweluje znacznie efekt "zielonej poświaty" w dolnej czesci ekranu w okolicach przegrody nosowej. W trakcie grania widac to głownie na ciemnym tle, zaryzkouje stwierdzenie sie o tym zapomina i nie przeszkadza to wogóle. To co przeszkadza w graniu w nasza ulubiona gre to na chwile obecna skopany AA oraz focus na UI. Chialbym jednak zanaczyc ze panele i wszystkie teksty sa czytelne , niestety na tle takich simów
jak DCS Word ( natywny support Vive) lub WarThunder (emulacja Oculusa dzięki apce reVive) jest to rozwiązane dosyć słabo ! Dobra wiadomością jest zapowiedz Zaca na forum w sekcji VR ze focus i czytelność tekstu UI bedzie korygowana juz nadchodzącym 2.1 a renderowanie i rożne tryby AA będą przebudowane pod kątem Vive juz kolejnym patchu po 2.1 lub w wersji 2.2
Dzięki cennym radą CMDRa Goliata, aby nie odczuwać zbytnio zmęczenia oczu jarzącym sie kokpicie zmieniłem kolory HUDa z orange na oliwkowy oraz całkowicie przyciemniłem jasność na prawym panelu w ustawieniach UI brightness.
Chciałbym teraz się odnieść do płynności gry w goglach, które wyświetlają obraz 1200x1080 na oko z odświeżaniem 90 hz. Na moim "rigu" z leciwym prockiem i5 kręconym na 3.3 Ghz oraz współczesnej grafie z średnio wyższej polki czyli gtx 970 obraz na ustawieniach VR high ( realnie sa to ustawienia "medium" w przypadku korzystania z tradycyjnego monitora) prezentuje się na poziomie 90 fps w przypadku latania w przestrzeni kosmicznej i 45 ~ 55 fps wewnątrz starportów oraz pól asteroidów, a zatem  jest przyzwoicie. Nie testowałem jednak lotów planetarnych i jazdę SRV - czekam na zakończenie betatestów ponieważ nie chce tego juz robić w ED 2.0
Warty wspomnienia jest fakt znacznego usprawnienia konfiguracji VR w 2.1 beta , wcześniej były to w zasadzie tylko 2 tryby tj. VR Low i VR High , obecnie doszły dodatkowe suwaczki i opcje konfiguracji.

Tutaj bardzo podobne odczucia mamy, skala jest, czytać da się czytać, płynnościowo wyrabiamy (mamy praktycznie te same podzespoły), tylko ten nieszczęsny aliasing. Bardzo mnie cieszy więc, że będą to naprawiać, bo wrażenia są naprawdę świetne z gry :)

Cytat:- HTC Vive jako "nowa platforma" dla gier -

Jak wiecie HTC Vive m.in tym sie rożni od Oculusa Rifta ze posiada oprócz rozwiązania siedzącego , tzw tryb pokoju.
Tutaj gogle pokazuje swoje prawdziwe oblicze i sprawiają ze jest sie pełno prawnym uczestnikiem innego świata które kreują gry.
Sama obsługa kontrolerów bezbledna, brak lagów, wszystko dobrze przemyślane . Obecnie na Steam VR mamy około 80 tytułów dedykowanych dla HTC Vive lub crossplatformowych czyli obsługujących jednocześnie Vive i Rifta. Powiem szczerze ze większość z tych gier jest w fazie early access , alfa , preorder itp.  Cześć z tych gier to pchełki ważące 200~600 MB i  nie sa warta większej uwagi, posiadają czesto mieszane recenzje graczy z Steam.
Ale sa tez prawdziwe perełki które generalnie podobają sie wszystkim i pokazuja pełnie możliwości Vive
Moja top lista gier jest osobna dla trybu siedzacego i chodzonego tj "room solution"
dla trybu chodzącego:
1. Space Pirate Trainner ( wciągajace kosmiczna strzelanie na patformie , jednoczesnie poprawia koordynacje ruchowa )
2. The Lab ( zestaw mini gier i scen VR - rewelacja , dolaczone gratis w preorderze)
3. Audioshield ( muzyczna zabawa z tarczami , jednoczesnie bardzo poprawiajaca cardio )
4. Cloudlands Minigolf VR - ( mini golf w domu , przednia zabawa na home party)
5. The Brookheaven Experiment Demo - (  klimat , zombi o zmroku - wyobraźcie sobie takie 2 metrowe zombi za plecami a do bosa jeszcze nie doszedłem ! boje się tej gry :) )

Mamy tez swoje ulubione aplikacje kóre ciezko zakwalifikowac do gier:
1. TheBlu ( 3 sceny z glebin oceanu)
2. Realities IO - przenoszenie do miejsc tworzonych technika fotogrametrii
3. The Big Screen - wirtulny pokoj, kino , miejsce spotkan z innymi graczami.

dla trybu siedzacego:
1 DCS Word ( niezwykła grafika i imersja przebywania w odrzutowcu , tutaj milem totalny opad szczeny gdy uruchmoilem 1 raz, bardzo realistyczny sim - dobrze zrealziowany i czytelny hud) niestety na moj konfig na low gra potrafi dropic do 30 fps przelatujac nad miastem, tutaj potrzeba nowych graf nvidi z serii 1k
2. Elite Dangerous - mysle ze przesune ja kiedys na 1 miejsce jak poprawia AA i focus
3. WarThunder poprze revive emulujaca Oculusa - grafika nie rzuca na kolana ale gra dziala bardzo poprawnie.

Tak, to jest coś, to już mnie totalnie powaliło, VR w trybie siedzącym to jest pikuś przy "roomscale". Takie demo jak The Lab to świetna rzecz do zaprezentowania rodzinie czy znajomym, bo doskonale prezentuje możliwości VR. Póki co testowałem gogle na czterech osobach (jedna komputerowiec, reszta to osoby, które kompletnie się tym nie interesują), ale reakcje były bardzo pozytywne, i widać było że wirtualny świat je wciągnął już przy pierwszym demie, gdzie można rzucać patyczek mechanicznemu psu :)

Tutaj mamy różnice jeśli chodzi o ulubione gry/dema. Od siebie dodam dwa tytuły, o których wg mnie warto wspomnieć, jeden to Hot Dogs, Horseshoes & Hand Grenades, jest to coś w rodzaju symulatora strzelnicy, gdzie można sobie postrzelać z różnych pukawek - myk polega na tym, że broń obsługuje się tak jak w realu, czyli trzeba chwycić magazynek, włożyć go gdzie trzeba, przeładować. Po wypstrykaniu się z ammo trzeba wyrzucić magazynek, a to tylko przy pistolecie - przy M16 można jeszcze ustawić tryb strzału, ustawić celownik, zamontować inny celownik itd. Świetna sprawa dla osób lubiących sobie postrzelać, czyli np. dla mnie :)

Druga gra to Vanishing Realms, jest to gra rpg/przygodowa, coś ala Zelda w VR :) Łazi się po paru lokacjach, walczy się ze szkieletami za pomocą różnego arsenału, jako że jestem szermierzem, to oczywiście władałem mieczem :) Od razu zauważyłem, jak się wciągnąłem, bo odruchowo przyjmowałem pozycję szermierczą i atakowałem np. wypadem :) Szkoda, że gra póki co jest na 2-3 godziny, no ale jest w early access, więc będzie potem tego więcej :)

Poza tym to Space Pirate Trainer też mi się bardzo spodobał, świetna zabawa i przy okazji dużo ruchu, jak tylko czas mi pozwala to wskakuję w tę grę na chociaż pół godzinki, żeby się poruszać :)

Cytat:-Podsumowanie-
Wiele osób zapewne zastanawia sie co lepsze Oculus czy Vive. Oba rozwiazania maja swoje silne strony i słabości.
moj wybór padł na Vive choćby ze względu na pewne problemy z mięśniami pleców które wymagają częstego rozruszania. Siedzenie w fotelu temu nie sprzyja zatem nie wachałem sie dołożyć i miec pełne rozwiązanie z kontrolerami.
Jesli ktoś nastawia sie na granie tylko w ED ewentualnie simy to tutaj Oculus powinien wystarczyć tym bardziej ze wystartowali wcześniej i cześć gier z DK2 dziala tez w Rifcie.
Osobiście po pewnych przemyśleniach dochodzę też do wniosku ze obcowanie w VR przy obecnej generacji matryc i związana z nimi rozdzielczościami na 1 oko jest dosyć meczące doświadczeniem i trzeba sobie robić przerwy.
Jednak w grach i aplikacjach ruchowych te niedoskonałości ekranu gdzieś ulatują pod wpływem wykonywania interakcji kontrolerami i poruszaniu sie po pokoju.
Trzeba uczciwie jednak sprawę postawić  - Rift był pierwszy , obecnie więcej modów do tytułow AA jest dla Rifta, producenci jednak całkiem szybko nadrabiają zaległości i jest dużo zapowiedzi dla HTC Vive.
I tak na przykład 12 maja 2016 pojawił sie Project Cars, który działał jako tako wcześniej ale tylko w trybie emulacji Rifta.
To chyba na tyle, jak macie pytania to walcie na PM lub komentujcie w tym wątku.

Tak, widziałem opinie, że Elite wygląda obecnie lepiej na Rifcie, i zapewne jest lepiej kupić Rifta jeśli ma się zamiar grać w trybie siedzącym czy tylko Elite. Natomiast po zasmakowaniu roomscale nie wyobrażam sobie grać w goglach VR tylko na siedząco. Wydaje mi się, że jeżeli już wydaje się tak duże pieniądze na gogle VR, to lepiej dołożyć pieniądze do Vive'a ze względu na roomscale - ja na początku też myślałem że będę grał tylko w Elite w VR, ale po spróbowaniu takich gier jak Hot Dog czy Space Pirate Trainer, zmieniłem zdanie :)

Oculus nawet w momencie jak wypuści swoje własne kontrolery (które zapewne będą kosztować tyle, że cena Rift i Vive będzie taka sama), dalej będzie tylko rozwiązaniem co najwyżej stojącym - odradzałbym chodzenie po pokoju, bo ja po 5 minutach gubię orientację w pokoju i tylko Chaperone mnie ratuje od grzmotnięcia w ścianę, a tego Rift nie będzie miał nawet w kontrolerami.

A, nie powiedzieliśmy chyba jeszcze o kablu - jest na tyle długi, że nie mam z nim żadnego problemu.
Dzieki CMDRze Goliat za uzupełnienie i jeszcze raz za pomoc z HUDem w Elite :)
Przy okazji zapytam czy Ty posiadasz Saiteka X52 Pro czy ta wcześniejsza wersje bez Pro.
Konflikt Saiteka x52 Pro z kontrolerami VIVE jest ogólnie znamy problem - wiele osób na redicie ma podobny problem. Tyle ze to szczegół ponieważ dotyczy tylko wybierania gier z poziomu gogli w tej dedykowanej do tego apce - nie dziala triger kontrolerów przy jednoczesnym podpięciu joya . Dopóki tego nie poprawia to albo wypinamy joya z portu USB albo odpalamy gry bezposrednio z Steam VR.

Goliat

Posiadam zwykłego x52, tak więc pewnie dlatego nie mam tego problemu co Ty
Dzięki za recezje. Kopanie to męczarnia. Wpatrywanie się w literki co znalazł prospector. Raz udało mi się odpalić salę kinową. Wiecie gdzie to znajdę?
dzisiejszy update beta 5 przyniósł:

"General Tweaks & Fixes

- Rebalance of hyperspace lights to prevent strobing
- Provide a graphics option to adjust UI scale in VR with a maximum and default of 0.7 for Vive and 1.0 for Oculus"


ta tylko jakos nie widze tego suwaczka/opcji do skalowania UI w VR ! ktos cos wie gdzie to niby doszlo ?

Goliat

Taka ciekawostka, Oculus wprowadził na swoje gry DRM, łamiąc tym samym kolejną już obietnicę. Chodzi zapewne o zablokowanie Revive, a efekt jest w sumie śmieszny, bo wcześniej Revive działał na zasadzie, że można było odpalić tylko legalne oprogramowanie, ale na Vive zamiast Rifta. Teraz twórca Revive już zrobił obejście do DRM'a, powodując, że teraz można grać również w nielegalne kopie - brawo Oculus :D Przynajmniej ułatwili mi sprawę, bo nawet jakby Rift był lepszy we wszystkim, to nie kupię tego headseta :)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21