Przeróbki joysticka Thrustmaster T16000
AUTOR:
CMDR Radko707
Jeśli chcesz przyznać punkt reputacji za poradnik, to tutaj jest link do profilu autora Smile

Trochę to trwało zanim się wziąłem za przeróbkę mojego Thrustmastera T16000 ale było warto.
Przeróbka ta bardzo dobrze spisuje się w połączeniu z keypadem i przede wszystkim jest wygodna. Do jego wykonania potrzebny jest kawałek 6mm płyty MDF, klej do drewna, 100K obrotowy potencjometr (całkowity kąt obrotu 270’), gałka do ptencjometru, kilka kabelków, dwa montażowe złącza mini jack oraz przedłużacz mini jacka. Całość jest tak banalna do wykonania, że w zasadzie nie potrzeba nic opisywać i wystarczy obejrzeć poniższe zdjęcia:

Poniżej obudowa wykonana z trzech 6mm kawałków MDF złożonych na kanapkę
[Obrazek: CUoY06t.jpg]

[Obrazek: E92jwpG.jpg]

Poniżej pomalowana i zmontowana przepustnica
[Obrazek: bUFKIEb.jpg]

[Obrazek: ng5Mwr5.jpg]
Odpowiedz
Ja dorzucę od siebie, że najlepiej poszukać potencjometru z charakterystyką "A" czyli liniową. Ten na zdjęciu ma charakterystykę "B", czyli logarytmiczną. Charakterystyka potencjometru wpłynie na rozłożenie precyzji nastawy. W przypadku liniowej będzie równomiernie rozłożona na całej drodze suwaka. W przypadku logarytmicznej na końcowym odcinku niewielki ruch suwaka zaowocuje relatywnie dużą zmianą wartości a na początkowym będzie odwrotnie.

Przynajmniej w teorii Smile. Jak bardzo to będzie zauważalne w praktyce, niech wypowie się RADKO707.
Fortuna toczy się kołem. Pod kołem to pojąłem.
A kiedy strzyżesz owieczki, opowiadaj im bajeczki.
[Obrazek: 34417.png]
Odpowiedz
(14.07.2017, 10:58 UTC)SEBA312 napisał(a): Ja dorzucę od siebie, że najlepiej poszukać potencjometru z charakterystyką "A" czyli liniową. Ten na zdjęciu ma charakterystykę "B", czyli logarytmiczną. Charakterystyka potencjometru wpłynie na rozłożenie precyzji nastawy. W przypadku liniowej będzie równomiernie rozłożona na całej drodze suwaka.  W przypadku logarytmicznej na końcowym odcinku niewielki ruch suwaka zaowocuje relatywnie dużą zmianą wartości  a na początkowym będzie odwrotnie.

Przynajmniej w teorii Smile. Jak bardzo to będzie zauważalne w praktyce, niech wypowie się RADKO707.

W sklepie poprosiłem o potencjometr liniowy a dostałem to co dostałem Wink . Tak więc gdyby nie Seba to bym myślał, że taki mam Smile . Odnośnie tego co napisał Seba powyżej to ja nic niepokojącego w dokładności działania niezaobserwowałem. Co więcej, porównując to do oryginalnego dość krótkiego potencjometru liniowego dokładność i komfort jest zdecydowanie dużo większa (może byłoby jeszcze lepiej przy obrotowym potencjometrze liniowym ale tego już nie będę próbował bo moje stanowisko bojowe właśnie przechodzi pewną rewolucję Wink ).
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości