Statki, broń i tarcze - zależności dla początkujących
#1
Rainbow 
Uwaga tekst nie jest skończony... będę go uzupełniał...
 
Statki, broń i tarcze  - zależności dla początkujących

W grze mamy do czynienia z trzema grupami statków – patrząc pod kątem ich wielkości:

1.       Małe [Small] (może lądować na stacjach i outpostch)
2.       Średnie [Medium] (może lądować na stacjach i outpostch)
3.       Duże [Large] (ten typ nie może lądować na outpostach, tylko stacje)

Na stronie http://coriolis.io/ można zobaczyć wszystkie typy statków i posortować je po wielkości kolumna SIZE:

[Obrazek: 3F8mya1.png]
 
Mamy też do czynienia z 4  klasami broni [1,2,3,4 – w uproszczeniu  1 to najsłabsza, a 4 najsilniejsza klasa broni] – im większy statek tym większej klasy broń potrzebujesz, by jej penetracja/skuteczność w walce była jak najwyższa. Można przyjąć, że zależności wyglądają następująco:


Broń [1] + Statek [S] = 100% DPS  
Broń [1] + Statek [M] = 67% DPS  
Broń [1] + Statek [L] = 33% DPS  
 
Broń [2] + Statek [S] = 100% DPS
Broń [2] + Statek [M] = 100% DPS
Broń [2] + Statek [L] = 67% DPS
 
Broń [3] + Statek [S] = 100% DPS
Broń [3] + Statek [M] = 100% DPS
Broń [3] + Statek [L] = 100% DPS
 
DPS - Damage Per Second – ilość zniszczeń na sekundę/ skuteczność w walce, ilość obrażeń na sekundę

Jak widać latając lekkim statkiem [s] typu VIPER MK 4  dobrze go wyposażyć w broń typu 2 przeciw średnim [M] statkom np. Python, by zyskać jak największą skuteczność. Z kolei porywanie się tym statkiem na znacznie większe jednostki (typu Large) np. Anaconda jest mało optymalne – skuteczność broni typu 2 przeciw statkom typu L wynosi ok. 67% - powoduje to, że potrzebujemy znacznie więcej czasu na zniszczenie przeciwnika.
 
Każdy statek posiada ograniczona ilość slotów (hardpoint) na broń – dodatkowo sloty te są różnej wielkości, nie każdy typ broni będzie pasował do wybranego slotu i nie na każdym statku będzie możliwość instalowania dowolnej broni.

Hardpoint-y możemy podzielić na 4 grupy – podobnie jak typy broni [S,M,L,H] – powiązania wyglądają następująco:

1.       Slot typu S – pasują bronie typu 1
2.       Slot typu M – w tym slocie umieścimy broń typu 1 i 2
3.       Slot typu L – pasuje broń typu 1,2 i 3
4.       Slot typu H – tu umieścimy dowolnej wielkości broń

Kolejna zależność którą należy brać pod uwagę to zużycie energii (przy broniach energetycznych) podczas oddawania strzału [EPS: Energy used Per Second / zużycie energii na sekundę].
Im większej klasy broń tym zużycie energii będzie większe, a tej mamy ograniczoną ilość do użycia w danym okresie czasu.

Tu dochodzimy do pewnego ważnego aspektu – skoro broń zadaje x obrażeń na sekundę to 4 bronie  4 razy więcej obrażeń na sekundę… brzmi super – ale …
…strzelamy przecież w przeciwnika przez pewien określony czas zależny od ilości dostępnej energii dla broni, a ta się zużywa tym szybciej im więcej elementów jest w użyciu…  tym samym dochodzimy do kwestii wydajności grupy broni w jednostce czasu.

Najpierw ogólnie wyjaśnię skąd się bierze energia dla broni - dostarcza ją dystrybutor energii (POWER DISTRIBUTOR) z elektrowni (POWER PLANT). POWER DISTRIBUTOR  dystrybuuje energię do trzech głównych obszarów znajdujących się na pokładzie statku: Systemy [SYS], Silnik [ENG] i broni [WEP].

W skład POWER DISTRIBUTOR  wchodzą również  kondensatory (CAPACITORS) po jednym dla każdego z trzech wymienionych  układów, z funkcjonalnością trójdrożnego ich ładowania.

[Obrazek: power-distribution.jpg]

Możemy zarządzać przepływem energii do poszczególnych układów poprzez przydzielanie im priorytetów za pomocą oczek (pips). Każdy z systemów może mieć przydzielone maksymalnie 4 pips-y, ale do rozdzielenia mamy ich tylko sześć. Im więcej oczek tym wydajniejsze jest ładowanie kondensatora – brak pips-ów powoduje, że capacitor się nie ładuje.
Poziom naładowania kondensatora pokazywany jest w postaci poziomych kresek – bloków, gdzie pojedynczy element to 1MW. Jeżeli capacitor jest pusty to dany element przestaje działać i trzeba poczekać do jego naładowania.
Jeżeli przykładowo mamy pełny capacitor dla [SYS], ale zero przydzielonych dla niego oczek to tarcze będą ładowane do czasu, aż kondensator wyczerpie nagromadzoną energię.
 
CAPACITOR posiada dwie cechy:

  1. CAPACITY (pojemność) - zdolność maksymalnego magazynowania energii (maksymalne obciążenie kondensatora)
  2. RECHARGE - szybkość ładowania

Na stronie http://coriolis.io/ po wyborze danego statku możemy wybrać dowolny POWER DISTRYBTOR i odczytać parametry poszczególnych układów np. typu 6A dla układu broni [WEP] pozwala na przydzielenie ‘capacitorowi’ 50MJ – i to jest maksymalne obciążenie jakie może przyjąć zanim zacznie się przegrzewać – z kolei  czas jego ładowania to 5,2 MW (bloków) na sekundę.

EDIT 1sierpnia 2016: Jak łatwo obliczyć naładowanie do pełna capacitora dla układu  zajmie ok. 9 sekund. 


[Obrazek: ik682pi.png]

Tu mała uwaga szybkość ładowania podana jest w sekundach przy założeniu, że kondensator ma przydzielone 4 pips-y.
Jeżeli mamy tylko 2 pips-y ustawione na capacitatorze o szybkość ładowania będzie o połowę mniejsza i w powyższym przypadku wyniesie 2,6 bloków na sekundę.

TODO: Opisać co to znaczy  na przykładzie wybranej broni – która posiada pewne cechy.
Wykazać, że przy  POWER DYSTRYBUTOR 6A wydajniejsze jest użycie 2 x 2G Beam, zamiast 3 x 2G Beam [maksymalny czas użycia do rozładowania się kondensatorów, maksymalny poziom zniszczeń, maksymalny DPS].
 
 
 cdn.
[Obrazek: yQ3vdLa.png]
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości